"Ігри верховного арбітра" - політологи про кадрові перестановки у Росії

Путін Копирайт изображения AP

"Залп" кадрових перестановок, оголошених у четвер президентом Росії, політологи розцінюють як звичайне для Володимира Путіна перетасування і водночас - як ознаку зростання впливу ФСБ і ФСО.

У четвер адміністрація президента Росії Володимира Путіна, а також голова уряду Дмитро Медведєв, оголосили одразу про кілька кадрових змін і звільнень на рівні керівників регіонів, федеральних округів і федеральних відомств.

Загалом перестановки стосуються 14 осіб.

"Губернатора" Севастополя Сергія Міняйла президент призначив своїм повноважним представником у Сибірському федеральному окрузі. Попереднього повпреда президента у СФО Миколу Рогожкіна звільнили з цієї посади. На місце пана Міняйла у Севастополі відправили заступника голови міністерства промисловості і торгівлі Дмитра Овсяннікова.

Розпорядженням голови уряду звільнили після обшуків у його заміському будинку керівника Федеральної митної служби Андрія Бельянінова. На його місце призначили повпреда президента РФ у Північно-Західному федеральному окрузі Володимира Булавіна, на місце пана Булавіна - губернатора Калінінградської області Миколу Цуканова, а калінінградським губернатором замість пана Цуканова став голова ФСБ у Калінінградській області Євген Зінич.

Президент звільнив також губернатора Ярославської області Сергія Ястребова і призначив на його місце заступника міністра внутрішніх справ Дмитра Миронова.

Звільнили і заарештували за підозрою в отриманні хабара губернатора Кіровської області Микиту Бєлих, а на його місце президент призначив голову Росреестра Ігоря Васильєва.

Нарешті, президент скасував так званий Кримський федеральний округ (КФВ), приєднавши його до Південного федерального округу (ПФО), і в зв'язку з цим повпреда президента у "КФВ" Олега Белавенцева призначили повпредом у ПФО, а колишній повпред ПФО Сергій Меліков стане заступником голови Національної гвардії.

Російська служба Бі-бі-сі звернулася до політологів з питанням, що можуть означати ці перестановки.

Павло Салін, директор Центру політологічних досліджень Фінансового університету при уряді Росії

"Залп" перестановок в жодному разі не говорить про спонтанність прийнятих рішень - думаю, готували їх і обмірковували не один місяць. А чому все одразу - це фірмовий кадровий путінський стиль, (так зробили. - Ред.), щоб дезорієнтувати еліту.

Елітні групи зараз вже почали готуватися до президентських виборів, вибудовувати якісь альянси, вибудовувати якісь стратегії, а тут - раз! - і все валиться, вся мозаїка, яка була збудована, і все потрібно вибудовувати спочатку.

У Путіна найсильніша сторона - бути верховним арбітром, щоби всі до нього апелювали. Це те, на чому він тримається, вибудовує свою владу.

Чим стійкіші горизонтальні зв'язки між елітами, тим менше вони будуть апелювати (до Путіна. - Ред.) і тим більше - вести самостійну гру.

Тому періодично еліти перетрушувати необхідно. Зараз - саме таке перетрушування.

Іван Преображенський, незалежний політолог

Перестановки роблять у "мертвий сезон", влітку, щоби привернути якомога менше уваги. В іншому випадку їх пов'язали б із виборами, і неминуче пішли б чутки про ослаблення "Єдиної Росії" або навіть просто про те, що влада чогось злякалася.

Самі по собі перестановки - результат балансу інтересів різних кланів в оточенні Володимира Путіна, тому і рішення виявилося "пакетним".

Треба виділити чотири ключових рішення, які проглядаються за цим пакетним рішенням.

Перше - це безумовне посилення умовних силовиків в найширшому розумінні цього слова. Зокрема, призначення новим губернатором Севастополя - немає сумніву, що депутати міськради його затвердять - Дмитра Овсяннікова, близького, як кажуть, до групи Сергія Чемезова, голови Ростехнологій. Показовим є і призначення головою Калінінградської області колишнього начальника обласного ФСБ. Таких прецедентів у новітній російській історії, здається, ще не було, зрозуміло, що область перетворюється остаточно на "військовий форпост" проти НАТО і закриту територію.

Друге - це злиття Південного та "Кримського" федеральних округів. Це чергова ознака того, що Крим не має надто виділятися, це такий же умовний Урюпінськ, як і всі російські "урюпінськи", не більше того.

Третє - це рішення щодо Митної служби. Її нового начальника, судячи з усього, поставили не керувати, а зливати цей орган з Податковою службою.

Ну і четверте - це остаточне перетворення повноважних представництв на почесну пенсію. Ті, хто потрапив туди, вже практично нічого не вирішують. Втім, їм пощастило більше, ніж Микиті Бєлих, губернатору Ярославської області Ястребову і ще низці чиновників, які в кращому разі підуть з політичного обрію, а скоріше, слідом за Бєлих, стануть фігурантами кримінальних справ, порушених різними групами силовиків, кожна з яких отримала свій губернаторський пост.

Євген Мінченко, директор Міжнародного інституту політичної експертизи

Просто склався пасьянс. Рішення готувалися, якісь були назрілими.

Зрозуміло, наприклад, що той же самий (звільнений губернатор Ярославської області Сергій. - Ред.) Ястребов вже років зо два був у підвішеному стані.

Зрозуміло, що треба було якось вирішувати конфліктну ситуацію в Криму. Зрозуміло, що після арешту Бєлих треба було ставити когось на його місце.

Зрозуміло, що після обшуку у Бельянінова він не міг залишатися головою Митної служби.

Ось, загалом, в результаті все і наклалося одне на інше.

Це ж не вперше, коли всякі перестановки приймають відразу пакетом. Путін любить такі рішення.

Якщо брати комплексно, то ми бачимо посилення груп ФСБ і Федеральної служби охорони - ФСБ, напевно, більшою мірою, ніж ФСО.

Новини на цю ж тему