Єфремов: історія найвпливовішого луганчанина

Єфремов Копирайт изображения unian
Image caption Олександр Єфремов вже вдруге опинився за ґратами з часу Євромайдану

Затриманий в Україні за звинуваченням у сприянні "ЛНР" Олександр Єфремов десятки років був найвпливовішою людиною Луганської області та одним з очільників Партії регіонів.

Правоохоронці затримали політика у суботу, 30 липня, в аеропорту "Бориспіль". Це сталося вже вдруге з ним після Євромайдану.

Цього разу прокуратура на чолі з Юрієм Луценком звинувачує пана Єфремова у сприянні створенню та діяльності "терористичної організації ЛНР", замаху на зміну території України, а також заволодінні майном "Луганськвугілля".

Перший раз його затримали 14 лютого 2015 року. Тоді політику висунули звинувачення у перевищенні посадових повноважень при ухваленні "диктаторських законів 16 січня", а також розпалюванні міжнаціональної ворожнечі.

Image caption Перша справа проти Олександра Єфремова розвалилась у суді

Справу курував новопризначений генпрокурор Віктор Шокін, який не зміг довести її до кінця.

У лютому 2015-го пана Єфремова випустили під заставу, а згодом суд повернув частину справ прокуратурі. Політику повернули паспорти, а також раніше внесену заставу.

Від весни 2016 року він фактично вважався вільною людиною, хоча окремі провадження щодо нього тривали.

Збитий льотчик чи господар Луганщини?

Член парламенту від БПП Сергій Лещенко назвав Олександра Єфремова "збитим льотчиком", який просто не встиг втекти.

Проте ще кілька років тому Олександра Єфремова називали найвпливовішою людиною Луганщини.

Як стверджує колишніх депутат від ПР Володимир Ландік, на показах якого частково ґрунтуються нові звинувачення щодо пана Єфремова, той мав великий вплив на становлення "ЛНР" та досі впливає на "республіку" через соратників.

Олександр Єфремов та його захист заперечують звинувачення, хоча в інтернеті можна знайти декілька його відео-інтерв’ю каналам бойовиків, де він висловлює їм підтримку.

Пан Єфремов став однією з впливових людей Луганщини ще в середині 90-х років, коли почались роздержавлення промисловості регіону.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Олександр Єфремов був серед очільників Партії регіонів

В останні роки існування СРСР він очолював місцевий комсомол, а з проголошенням незалежності пішов у бізнес.

1997 року він став заступником губернатора, а з 1998 до 2005 років беззмінно керував Луганською областю.

Тривалий час він очолював регіональне відділення Української спілки промисловців та підприємців, а після "Помаранчевої революції" офіційно долучився до команди Партії регіонів Віктора Януковича.

Кар’єра в Партії регіонів

Наприкінці 2005 року він очолив обласну організацію Партії регіонів, а вже 2006 року обрався від неї до Верховної Ради.

З часом він ставав все більш впливовим у партії, в якій був лідером умовної групи "луганських".

На виборах 2007 року він вже сьомий у списку ПР, одразу за Рінатом Ахметовим, а в 2012 році опинився у п’ятірці президентського списку.

У Раді спочатку був керівником регламентного комітету. Після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах очолив фракцію ПР.

З 2010 року пан Єфремов став відповідальним за організацію роботи як президентської фракції, так і усієї більшості.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У Верховній Раді він керував фракцією ПР

У той час Олександр Єфремов був одним із заступників голови ПР, тоді ж його відкрито називали найвпливовішою людиною Луганської області, де ключові посади займали його колишні підлеглі та соратники в обладміністрації.

Напередодні виборів 2012 року у "луганських" в лавах ПР стався розкол - з активного політичного життя відтіснили Володимира Ландіка - співвласника групи "Норд".

Він тоді не зміг стати членом парламенту , а зараз є одним зі свідків у справі проти колишнього соратника.

Олександр Єфремов до останнього дня перебування на посаді підтримував політику президента Януковича.

Він допоміг віце-спікеру Ради Ігорю Калетнику 16 січня проголосувати пакет "диктаторських законів" поза системою "Рада".

Проте після втечі президента з України саме пан Єфремов від імені партії звернувся до українців і засудив дії колишнього керівника.

У той момент невизначеності саме на Віктора Януковича Єфремов поклав вину за кровопролиття, не підтримавши заклики останнього не визнавати нову владу.

"Фракція засуджує злочинні накази. Вся відповідальність за кровопролиття лежить на Вікторі Януковичу та його оточенню", - заявив тоді пан Єфремов.

Повз парламент

Одразу після Євромайдану політик багато часу провів у Луганську. Він виступав на публічних заходах, які передували проголошенню сепаратистами "ЛНР".

Проте тоді в інтерв’ю ВВС Україна він заперечував будь-яку свою причетність до підтримки бойовиків та сепаратистів у Луганській області.

Хоча з часом багато колишніх його помічників та радників опинились у структурах "ЛНР", зокрема і один з кураторів інформаційного напрямку в "республіці" Родіон Мірошник.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У Раді Олександр Єфремов разом з покійним Михайлом Чечетовим були обличчями та спікерами фракції

З початком бойових дій на Сході Олександр Єфремов більшу частину часу, за його словами, проводив у Києві.

На дочасних виборах до Ради Партія регіонів участі не брала. Її структури були дезорганізовані, а тимчасовий керівник Борис Колесніков оголосив про відмову брати участь у виборах.

Значна частина колишніх регіоналів пішли до "Опозиційного блоку", де найбільше впливу мали бізнесмени Рінат Ахметов та Дмитро Фірташ.

Олександр Єфремов, який був осторонь від цих груп у ПР, до "Опозиційного блоку" не приєднався.

Після виборів у жовтні 2014 року він опинився без мандата члена Ради та імунітету, а вже у лютому 2015 його вперше й затримали.

Низка соратників Олександра Єфремова по партії, які опинились без імунітету, покинули країну.

Ще одне обличчя Партії регіонів - Михайло Чечетов, якого також намагались притягнути до відповідальності, який нібито був готовий давати свідчення, викинувся з вікна та розбився за загадкових обставин 28 лютого 2015 року.

Партія "Опозиційний блок" назвала затримання Олександра Єфремова "політичним тиском та репресіями".

Новини на цю ж тему