Навіщо Ердоган їде до "друга Володимира"?

Копирайт изображения AFP

У вівторок в Санкт-Петербурзі відбудеться зустріч президентів Росії і Туреччини Володимира Путіна і Реджепа Ердогана. Це буде перша зустріч лідерів двох країн з моменту різкого погіршення двосторонніх відносин в листопаді 2015 року, коли Туреччина збила російський військовий літак Су-24.

27 червня цього року Ердоган направив Путіну послання, висловивши співчуття в зв'язку з загибеллю пілота.

Напередодні зустрічі в Петербурзі Реджеп Ердоган дав інтерв'ю російському державному агентству ТАСС, в якому називав Путіна своїм другом.

"Це буде історичний візит, новий початок. На переговорах з моїм другом Володимиром, я вірю, буде відкрито нову сторінку у двосторонніх відносинах. Нашим країнам належить багато зробити разом", - сказав президент Туреччини.

Російська сторона була більш стримана в епітетах. Помічник президента Юрій Ушаков заявив лише про важливий характер майбутньої зустрічі.

Про те, яких результатів можна чекати від зустрічі Путін-Ердоган в Санкт-Петербурзі, Російська служба Бі-бі-сі поговорила з експертами.

Анна Глазова, керівник Центру Азії та Близького Сходу Російського інституту стратегічних досліджень

Бі-бі-сі: Навіщо ця зустріч Путіну і навіщо цей візит Ердогану?

Анна Глазова: Після семи місяців паузи у відносинах Росії і Туреччини накопичилося багато питань, які потребують обговорення. Звичайно, інтереси Росії і Туреччини на цій зустрічі - різні.

Для турецького президента цей візит є дуже важливим на тлі погіршення відносин з Євросоюзом і США. Туреччина щиро хотіла б відновити відносини з Росією на колишньому рівні і буде робити для цього все можливе. Про це говорять і репліки Ердогана, опубліковані напередодні візиту.

Звичайно, Анкара дуже постраждала з економічної точки зору від кризи в російсько-турецьких відносинах - це й про туризм, й про санкції.

Крім того, Туреччина зіткнулася зараз з хвилею терористичних актів. Напевно, на цій зустрічі будуть обговорюватися і питання боротьби з тероризмом.

Щодо Росії, Туреччина як велика регіональна держава дуже важлива для нас, відносини з цією країною грають в плюс для нас та для них.

Поговорять і про ситуацію в Сирії. Росія б хотіла, щоб Туреччина змінила своє ставлення і почала співпрацювати.

Зокрема, мова йде про те, щоб перекрити ділянку сирійсько-турецького кордону на захід від Євфрату, через який останні роки проникали терористи, поставлялася зброя, а Туреччина нічого не робила, щоб це якось змінити.

Ще один момент - безпека в Чорноморському регіоні і на Кавказі. Загострення карабахського конфлікту стало можливо, я вважаю, завдяки загостренню відносин. Тому що Росія і Туреччина багато років виступали гарантами того, що конфлікт залишався замороженим.

Бі-бі-сі: Ердоган заговорив про "друга Володимира". Як це оцінювати?

А.Г.: Зауважте, що "друг Володимир" звучить з боку Ердогана, а російська сторона більш стримана в прояві емоцій.

Я не вважаю, що президенти хочуть використовувати один одного. Ця криза показала, що в політиці нема друзів і ворогів, політика повинна будуватися на прагматичних відносинах. І ось тепер обидві сторони це розуміють.

Обговорюватимуть взаємовигідні моменти. А запевнення в дружбі можна залишити за дужками.

Ердоган ще до кризи з Росією протягом багатьох років дуже вміло використовував суперечності між Росією і Заходом в своїх цілях, намагався використовувати.

Згадаймо його заяви про те, що Туреччина могла б стати членом ШОС, Туреччина могла б приєднатися до ЄврАзЕС. Політична риторика, спрямована в бік Заходу: не відштовхуйте нас, інакше ми будемо зближуватися з іншими країнами.

Зараз Ердоган знову говорить про реалізацію "Турецького потоку". При цьому кілька років Туреччина затягує його реалізацію і намагається не дозволити почати будівництво труби. У розрахунку на те, що Захід якось відреагує.

Вся ця риторика дружня спрямована і Росії, і Заходу. Але прагматизм повинен домінувати.

Тому для обох країн важливо все ж таки налагодити відносини.

Бі-бі-сі: Путін пробачив Ердогана?

А.Г.: Сім місяців турецька сторона вдавала, що не розуміє, чого хоче Росія, і жалю не відчувала. Росія ж, ввівши економічні санкції, висунула свої умови для нормалізації відносин.

Я був в Москві минулого тижня і багато обговорював тему російсько-турецьких відносин з різними експертами.

У мене склалося враження, що Росія хоче зробити крок назустріч Туреччині. Обидві сторони шукають можливість домовиться щодо Сирії.

Представники політичної еліти Росії бачать, що армія Асада починає пробуксовувати. Останнім часом ми не бачимо прогресу на землі з їх боку.

Але тут важливо пам'ятати і про інших серйозних гравців, особливо про США. Їхня позиція, звичайно, теж буде мати велике значення і побічно впливати на хід переговорів.

Думаю, на переговорах буде згадуватися ситуація навколо Алеппо. Але, на мою думку, тільки з гуманітарної точки зору - мова піде про постачання продовольства, коридори для біженців.

З військової точки зору домовитися про щось Туреччини і Росії буде складно. У країн поки що занадто різні погляди по ряду питань.

Росія буде піднімати питання про проникність турецько-сирійського кордону. Насправді після вибухів в аеропорту Стамбула в цьому році багато чого змінилося.

Турки тепер і самі набагато більше зацікавлені в тому, щоб жорсткіше контролювати кордон з Сирією. Інше питання в тому, що зробити це не так просто.

Ще одне питання, яке, швидше за все, буде обговорюватися, - це курдська проблема. Тут у Росії і Туреччини багато в чому полярні погляди і знайти спільну мову буде складно. Взагалі сторонам належить обговорити чимало складних тем. Я думаю, в першу чергу сторони вирішуватимуть економічні проблеми. У прогресі на цьому напрямку Москва і Анкара зацікавлені в першу чергу.

Олександр Сотниченко, доцент факультету міжнародних відносин Санкт-Петербурзького державного університету

Бі-бі-сі: Навіщо ця зустріч Путіну і навіщо цей візит Ердогану?

Олександр Сотниченко: Мистецтво політики - це використання один одного в своїх цілях. І Путін, і Ердоган намагаються використовувати один одного для процвітання держави і зміцнення особистої влади. Але обидві ці країни знаходяться в складній ситуації, вони по суті знаходяться в політичній ізоляції.

Росія - з часів кримської кампанії, а Туреччина - порівняно недавно, кілька місяців, їй вдалося посваритися з усіма сусідами.

А з ЄС і з США у Туреччини різко погіршилися відносини через проблеми біженців, геноцид вірмен, сирійську проблему і сирійських курдів.

Туреччині потрібні нові партнери і нові союзники. Розрив відносин з Росією негативно позначився на турецькій економіці і політиці. І те, що Туреччина знаходиться в складних відносинах із Заходом, і те, що Росія знаходиться в складних відносинах із Заходом, їх штовхає до взаємних контактів, до відновлення відносин, але я бачу і подальшу перспективу в політичному сенсі.

Ердоган повинен визнати, що його сирійська політика повністю провалилася і принесла Туреччині суцільні неприємності, включаючи численні теракти.

Але з російською позицією турки поки миритися не хочуть. Вони як і раніше вважають Асада нелегітимним правителем Сирії, і Туреччина продовжує інвестувати в повстанців півночі Сирії, які в останні кілька днів досягли успіхів під Алеппо.

Це саме протурецькі повстанці, і цю тему Ердоган використовує як козир в ході розмови з Путіним про сирійську проблему.

Бі-бі-сі: Путін пробачив Ердогана за збитий в листопаді 2015 року літак? І чи піде з цього вибачення поліпшення двосторонніх відносин?

О.С.: Якщо Путін є досвідченим політиком, то мова йде не про прощення, а про взаємні інтереси. Якщо він мислить як політик, то повинен бачити, що зараз Туреччина знаходиться в складному становищі, в складних відносинах з США, що вигідно Росії, і це як ніколи потрібно використовувати, щоб звернути турецьку політику собі на користь.

І взагалі такі інциденти вичерпуються вибаченнями і виплатою компенсації. Все зараз залежить від готовності двох президентів йти назустріч один одному.

Якщо ми говоримо про економіку, головне зараз - це "Турецький потік", безвізовий режим. Щось обговорять по Сирії, важлива проблема миру на Близькому Сході. Є проблема будівництва атомної електростанції Аккую і проблема туризму.

Головне, що будуть намагатися зробити сторони в ході цих переговорів, - це вирішити економічні питання. Акцент буде зроблений на двосторонні бізнес-проекти. Ходять розмови про можливе відродження "Південного потоку" - проекту газопроводу через Туреччину.

Що ж до Сирії, тут більшість турецьких експертів сходяться на думці, що прогресу досягти не вдасться. Справа в тому, що по ряду питань думки лідерів Росії і Туреччини кардинально розходяться.

Ось, наприклад, курдське питання. Туреччина займає жорстку позицію і вимагає визнання курдських формувань терористичними. Росія навпаки підтримує курдські загони, оскільки вважає їх ефективним заходом протидії угрупованню "Ісламська держава". Переконати Путіна Ердогану буде дуже складно - потрібно підготувати сильні аргументи.

Але поки сам факт початку переговорів не менш важливий, ніж їхній результат.

Новини на цю ж тему