Піарник Пол Манафорт: між Януковичем та Трампом

  • <a href=http://www.bbc.com/ukrainian/topics/vitalii_chervonenko><b><u>Віталій Червоненко</u></b></a>
  • ВВС Україна
Підпис до фото,

Пол Манафорт очолює виборчу кампанію Дональда Трампа

Політики, які працювали з Полом Манафортом в Україні, розповіли про свій досвід роботи з керівником виборчої кампанії Дональда Трампа.

Останніми тижнями Україна стала однією з важливих тем виборчої кампанії у США.

Кандидат від республіканців Дональд Трамп почав дивувати неоднозначними заявами, які так чи інакше стосуються Києва.

За це його гостро критикують демократи, а американські ЗМІ не забувають згадати про його нібито "проросійські" зв’язки.

При цьому згадують керівника його виборчої кампанії Пола Манафорта, який майже десять років працював з "проросійським" Віктором Януковичем в Україні.

Пан Манафорт працював з паном Януковичем щонайменше з 2005 по 2014 роки.

Колишні очільники Партії регіонів розповіли ВВС Україна, чим саме займався Манафорт та чи мав він проросійські переконання.

Досвідчений технолог

67-річний лобіст і республіканський політтехнолог Пол Манафорт працював ще у передвиборній кампанії Джеральда Форда в 1976 році.

У 1980 році Манафорт був консультантом кандидата у президенти Рональда Рейґана, потім працював у штабах Джорджа Буша-старшого, Джорджа Буша-молодшого, Роберта Доула і Джона Маккейна.

Із закордонних клієнтів, окрім Віктора Януковича, пан Манафорт працював з низкою одіозних політиків.

Такими як філіппінський диктатор Фердінанд Маркос або багамський прем'єр-міністр Лінден Піндлінг, якого звинувачували у зв'язках з наркобаронами.

Привів Рінат Ахметов

Прийнято вважати, що Пола Манафорта в Україну в 2005 році після Помаранчевої революції привіз бізнесмен Рінат Ахметов.

Хоча, як стверджують представники Партії регіонів, сталось це ще раніше.

Один із фронтменів партії у 2006 році Тарас Чорновіл розповів ВВС Україна, що команда Манафорта з’явилась в Донецьку ще у часи, коли там губернатором був Віктор Янукович.

"З самого початку Пол Манафорт прийшов не до Януковича. Його команду запросив Ахметов для своїх цілей – ребрендингу СКМ та розвитку Донецька. Тоді ж почали співпрацювати у цьому проекті з Януковичем у якості губернатора", - розповів пан Чорновіл.

До політичної команди Віктора Януковича Пол Манафорт прийшов вже після Помаранчевої революції і, здавалось, повного політичного фіаско Партії регіонів.

Багаторічний медіа-консультант Віктора Януковича Ганна Герман також згадує, що пана Манафорта у команду Януковича та Партії регіонів привів саме Рінат Ахметов.

Хоча, за її словами, офіційно платити йому могла саме партія.

"Була угода про фінансування, скоріше за все з партією", - додала пані Герман.

Три "успішні кампанії"

Один з колишніх лідерів Партії регіонів та неодноразовий керівник виборчого штабу ПР Борис Колесніков розповів ВВС Україна, що саме Пол Манафорт був ключовою фігурою для електоральних перемог.

"Всі вибори, в яких Манафорт був одним з консультантів, ми виграли – 2006, 2007 та 2010 роки", - розповів ВВС Україна пан Колесніков.

Пол Манафорт консультував партію на парламентських виборах 2006 та 2007 років, де ПР займала перше місце. А також на президентських виборах 2010 року, на яких переміг Віктор Янукович.

За свідченнями Тараса Чорновола, на парламентських виборах головні тези кампанії розробляла команда Манафорта.

Серед ключових тез ПР на тих перегонах незмінною була критика євроатлантичних прагнень України, а також обіцянки посилити статус російської мови в Україні.

Саме таку антинатівську та проросійську стратегію експерти схильні приписувати авторству Пола Манафорта.

Проросійські позиції?

У нещодавньому коментарі газеті The New York Times подібну тезу підтвердив соціолог Євген Копатько, який працював з Партією регіонів.

Те, що Пол Манафорт тримав проросійську лінію, визнає і Тарас Чорновіл.

"У нього була постійна логіка – прямого протиставлення тезам опонентів, незалежно від суті", - пояснює Тарас Чорновіл.

Він пояснює, що після Помаранчевої революції партія президента Ющенка чітко виступала за вступ у НАТО та західний вектор.

"За тодішньою логікою Манафорта це значило, що Партія регіонів має бути на 100% проти. Такий принцип він сповідував на виборчих кампаніях, в яких я брав участь в 2006 та 2007 роках", - стверджує Тарас Чорновіл.

При цьому він наголошує, що в цьому не було жодного ідеологічного переконання чи бізнесових інтересів.

"Не можу сказати, чи в нього були ідеологічні переконання, окрім любові до грошей. Навряд чи він має якусь зацікавленість у проросійському векторі. Цього не було і тоді, коли він працював з Партією регіонів", - стверджує Тарас Чорновіл.

За його словами, для Манафорта був важливим тільки результат. Цим, а також поєднанням принципу протиставлення він і пояснює заяви Трампа.

"Проросійські тези, які він запропонував Трампу, пов’язані не з особистими переконаннями. Це просто принцип "антиклінтон". Якщо вона виступає з антиросійською позицією, то Трамп повинен виступати з проросійськими тезами", - додав пан Чорновіл.

Консультант Януковича

Борис Колесніков, посилаючись на конфіденційність договору про співпрацю, відмовився говорити про деталі роботи пана Манафорта.

Проте у розмові з ВВС Україна він вказав, що той перестав працювати з партією в 2010 році після перемоги Віктора Януковича.

"Потім Манафорт пішов до обраного президента Віктора Януковича й не працював з партією", - стверджує пан Колесніков.

Пан Колесніков каже, що Манафорт "стратегічно консультував", а рішення ухвалював керівник виборчої кампанії.

"Він не був проросійським технологом. Інакше не пропонував би Асоціацію з ЄС президенту", - вважає пан Колесніков.

Ганна Герман також не вважає Манафорта проросійським, стверджуючи, що той радив Януковичу підписати Угоду про асоціацію з ЄС.

"Це його вплив, що свій перший візит за кордон президент Янукович здійснив до Брюсселя, а не Москви", - нагадує пані Герман.

Підпис до фото,

У Партії регіонів стверджують, що Манафорт радив не садити Юлію Тимошенко

За її словами, до його заслуг можна записати і перший вдалий візит до США у 2010 році на ядерний саміт.

Також Ганна Герман нагадує, що тези про регіональні відмінності з’явились у команді Януковича ще на президентських виборах 2004 року. Тоді з Януковичем працювали російські технологи.

"Манафорт працював з Януковичем до кінця, але охолодження відбулось після арешту Юлії Тимошенко. Він переконував, що це помилка і вимагав її виправити", - стверджує пані Герман.

У 2013 році він ще приїздив до України, проте, за словами політика, до нього вже мало прислухались.

У Партії регіонів, як стверджує Ганна Герман, з Полом Манафортом спілкувався президент, глава АП Сергій Льовочкін, Андрій Клюєв та Борис Колесніков, особливо коли йшлося про підготовку до Євро-2012.

Якщо Борис Колесніков та Ганна Герман називають Пола Манафорта надзвичайно ефективним, то Тарас Чорновіл вважає, що саме він своїми стратегіями привів ПР та Януковича до краху.

"Він дуже цинічний, відмовляється враховувати якісь місцеві психологічні аспекти і певну відповідальність за країну", - вважає пан Чорновіл.

Він наполягає, що стратегія протиставлення НАТО та західному вектору була помилковою. Сам Тарас Чорновіл залишив Партію регіонів перед президентськими виборами 2010 року.

Допоміг "Опозиційному блоку"

За словами експертів, Пол Манафорт працював в Україні вже після втечі пана Януковича.

На виборах 2014 року він консультував створений на руїнах Партії регіонів "Опозиційний блок".

"Я знаю, що Манафорт працював у 2014 році з "Опозиційним блоком". Це він наполіг на саме такій назві для партії, хоча багато хто, у тому числі я, були проти. Це був вдалий хід з його боку", - розповів ВВС Україна політолог Михайло Погребинський.

Підпис до фото,

Останній проект Пола Манафорта в Україні - "Опозиційний блок"

Експерт називає його "сильним технологом", який може привести до успіху Дональда Трампа попри його нинішнє відставання від Гілларі Клінтон.

В "Опозиційному блоці" у розмові з ВВС Україна відмовились коментувати тему співпраці з Полом Манафортом.

Хоча Борис Колесніков, який зараз формально є лідером "опозиційного уряду" "Опозиційного блоку", підтвердив співпрацю.

"В 2014 році Пол Манафорт допомагав "Опозиційному блоку". Результат у 10% можна назвати успішним", - вважає пан Колесніков.

Хоча представники ПР стверджують, що Пол Манафорт був проти суду над Юлією Тимошенко, сама вона ще в 2011 році подала позов у США, в якому як спільники фігурували олігарх Дмитро Фірташ та Пол Манафорт.

У 2014 році федеральний суддя відмовився розглядати позов. Але в матеріалах справи йшлось про спільний бізнес-проект 2008 року у США Пола Манафорта та Дмитра Фірташа у сфері нерухомості. Який, щоправда так і не вдався.