Новий голова адміністрації Кремля і таємничий "нооскоп"

Вайно Копирайт изображения Getty
Image caption Серед винахідників загадкового "нооскопа" значиться Антон Едуардович Вайно. Так само звуть і нового керівника адміністрації президента Росії

Протягом останніх днів російський інтернет обговорює загадковий прилад під назвою "нооскоп", призначений для сканування ноосфери і, ймовірно, пов'язаний з іменем нового голови адміністрації президента Росії Антона Вайна.

У 2012 році в журналі "Вопросы экономики и права" під іменем А.Е. Вайно (що повністю співпадає з ініціалами новопризначеного кремлівського чиновника) було опубліковано статтю, у якій йшлося про прилад для "вивчення колективної свідомості людства", для "реєстрації в тому числі й невидимого" тощо.

"Конструктивно НООСКОП використовує принцип "російської матрьошки", цього яскравого образу геосфер - концентричних оболонок різної щільності і складу, складових Землі", - йдеться у цьому тексті.

Російська служба Бі-бі-сі першою виявила цю наукову статтю, а згодом – зв’язалася з одним із авторів винаходу.

Оглядач Бі-бі-сі Дмитро Булін намагався прослідкувати історію виникнення винаходу.

Перехрестя системи координат

Для початку необхідно уточнити: з точки зору російського законодавства, встановити авторство не так легко. Самого співпадіння ініціалів, а також низки непрямих свідчень для цього недостатньо.

Тому в цій розповіді йтиметься не про голову адміністрації президента Росії Антона Вайна, а про дослідника на ім'я А.Е. Вайно.

Отож, восени 2011 року в журналі "Экономические стратегии" вийшла стаття під назвою "Код ринку". У цій статті особливо цікавий авторський склад:

  • Вайно Антон Едуардович - здобувач Російського державного гуманітарного університету.
  • Кобяков Антон Анатолійович - доктор економічних наук, кандидат біологічних наук, заступник начальника управління президента Російської Федерації з питань зовнішньої політики.
  • Сараєв Віктор Никифорович - кандидат технічних наук, лауреат премії уряду Російської Федерації в галузі науки і техніки, президент компанії "ГЛОВЕРС".

Уродженець Уфи Антон Анатолійович Кобяков на той момент справді працював в адміністрації президента на зазначеній посаді. Антон Едуардович Вайно працював керівником протоколу прем'єр-міністра Володимира Путіна. Віктор Никифорович Сараєв, за деякими даними, був заступником директора Інституту економічних стратегій російської Академії наук, який і понині випускає журнал " Экономические стратегии".

Стаття містила чимало складних думок, зокрема: "Код ринку - це складова частина коду життя, перехрестя системи координат "простір - час - життя".

Про прилад "нооскоп" у статті нічого не повідомлялося.

Але вже в другій частині дослідження, опублікованій в грудні того ж року, можна знайти наступну фразу: "НООСКОП - код матеріалізації моменту переходу життя з простору в час. Код дії - гармонізація життя. Трансакція - точка в просторі-часі-житті, у якій відбувається матеріалізація".

У третій, завершальній частині статті прогнозувалося: "У найближчому майбутньому дизайнери часу прокладатимуть курс відповідно до протоколу - правил капіталізації, які створить еліта ("superкласс"), орієнтуючись за НООСКОПОМ".

Копирайт изображения GETTY
Image caption Наполеон навіть не підозрював, що був лише пішаком в руках Кутузова, якщо вірити авторам книги "Образ перемоги"

"Ньютон придумав телескоп"

Щоб краще зрозуміти протокол, відповідно до якого дизайнери часу прокладатимуть курс у найближчому майбутньому, Російська служба Бі-бі-сі зв'язалася з одним із авторів цієї статті, Віктором Сараєвим, лауреатом урядової премії в галузі науки і техніки за 2006 рік.

Свого листа у відповідь вчений почав зі слів: "Ньютон придумав телескоп, Левенгук придумав мікроскоп, ми придумали НООСКОП - дівайс Інтернету Речей, який сканує транзакції між людьми, речами і грошима - базову основу збору BIGDATA" (стилістику оригіналу збережено).

Прохання уточнити, чи є винайдений "дівайс" приладом, що має фізичні обриси, чи йдеться про певну пояснювальну модель, Віктор Сараєв залишив без відповіді. Натомість він запропонував Російській службі Бі-бі-сі ознайомитися з книгою "Образ перемоги", авторами якої є ті самі Антон Вайно, Антон Кобяков і сам Віктор Сараєв, і почати це ознайомлення зі сторінки 105.

На цій сторінці розкривається значення тактики ведення війни, застосованої Кутузовим проти Наполеона у битві біля Бородіна: "Наполеон вважав, що гру веде саме він, але вся гігантська гра Наполеона була лише фрагментом гри Кутузова, і Наполеон, сам того не підозрюючи, розігрував свою партію строго в рамках Кутузівської п'єси. Наївний Бонапарт навіть не знав про існування таких рівнів гри".

Глобальна невизначеність

Крім розлогих історичних ілюстрацій у книжці наявна "дорожня карта НООСКОПА", а також розповідається, що цей прилад, призначений для отримання і реєстрації змін в біосфері та діяльності людства, винайшли в компанії "ГЛОВЕРС" (Віктор Сараєв є її президентом) у 2011 році.

Три співавтори зустрілися ще раз у 2011 році на сторінках серпневого номера журналу " Экономические науки" (стаття "Глобальна невизначеність"), щоб сформулювати таку наукову гіпотезу: "Управління ринком визначається протоколом, що диктує оптимальні співвідношення в єдине ціле – просторі-часі-житті – та встановлює правила гри й закони ринку ".

Нарешті, в журналі "Вопросы экономики и права" (№4 за 2012 рік) вийшла вже згадана вище стаття авторства А.Е. Вайна, здобувача РДГУ.

Місцями вона дослівно збігається з деякими абзацами з книги "Образ перемоги", а також зі статтею "Глобальна невизначеність".

Визначити індивідуальний внесок кожного зі співавторів у цих колективних дослідженнях може бути важко. Віктор Сараєв відповідне прохання Російської служби Бі-бі-сі також не задовольнив. Однак на сайті біологічного факультету Московського державного університету можна знайти анонс семінару Віктора Сараєва від 26 травня 2015 року.

У цьому анонсі йдеться про внесок конкретно дослідника А.Е. Вайна: "В основі нашого підходу лежить ідея А.Е. Вайна про те, що оцінка співвідношення в єдиному цілому простору і часу є мірою оцінки життя та споживання енергії... Для оцінки просторово-часових змін ареалу життя створено НООСКОП – прилад, що сканує ноосферу".

Постскриптум. Гірничопромислове виробництво

На сайті Російської державної бібліотеки зберігається автореферат кандидатської дисертації Антона Едуардовича Вайна від 2013 року.

Тема дисертації не має жодного відношення до нооскопу - "Організаційно-економічний механізм інноваційного розвитку гірничопромислового виробництва".

Робота виконана у тому самому Інституті економічних стратегій, а також у Московському державному гірничому університеті. Провідна установа - Кузбаський технічний університет в Кемерові.

Науковий керівник А.Е. Вайна – той самий доктор економічних наук Антон Анатолійович Кобяков. На сайті Кремля повідомляється, що Антон Кобяков, який нині працює радником президента, у 2001 році закінчив

Московський державний гірничий університет. У 1999-2003 роках Кобяков перебував на посаді заступника губернатора Кемеровської області.

У бібліографії дисертації – посилання на ті самі роботи Вайна, Кобякова і Сараєва.

Новини на цю ж тему