Дуда: Польща допоможе Україні з реформами

Дуда і Порошенко Копирайт изображения president.gov.ua

Польща допомагатиме Україні у впровадженні реформ - про це повідомив польський лідер Анджей Дуда, який прибув до Києва, аби взяти участь у святкуванні Дня незалежності.

Під час візиту президенти України та Польщі підписали спільну декларацію. Анджей Дуда також запросив Петра Порошенка до Варшави.

Петро Порошенко заявив, що обидві держави мають робити кроки, які лише сприятимуть покращенню відносин між ними, історичні ж питання мають залишитися історикам.

Візит пана Дуди до України відбувся на тлі нещодавнього рішення польського Сейму визнати події, що розгорнулися на Волині у 1943-45 роках, "геноцидом, вчиненим українськими націоналістами проти мешканців ІІ Речі Посполитої".

Те рішення значно ускладнило україно-польські стосунки.

Об'єднати зусилля

Президент Польщі наголосив, що запрошення на святкування річниці незалежності України є свідченням того, що Польща протягом 25 років була партнером України: "Ми також разом у цей надзвичайно важкий для України час, коли триває важкий конфлікт на сході Української держави та окупація Криму".

"Польща хоче брати участь у центрально-європейській спільноті вільних країн, розвивати її та зміцнювати як для добра нашого регіону, так і всієї Європи", - наголосив у Києві Аджей Дуда.

"Я глибоко переконаний, що у цій спільноті є також місце для незалежної України. Для України, яка має справний державний апарат і справну економіку, тому Варшава буде послідовно сприяти реформам у Києві. Радити, допомагати і давати підтримку", - додав він під час зустрічі із Петром Порошенком.

Копирайт изображения president.gov.ua

Президент Польщі також висловився за розвиток інвестиційної співпраці, туризму між Польщею та Україною і транспортної інфраструктури.

Він переконаний, що людський обмін "матиме вирішальний вплив на розбудову реальної близькості між нашими народами, між нашими суспільствами".

Ішлося також про енергетичну безпеку - на думку пана Дуди, у цій сфері важливо розвивати зв'язки між країнами у регіоні Балтійського, Чорного та Адріатичного морів.

Більшість країн у тому регіоні виступають проти енергетичного шантажу та намагаються диверсифікувати постачання енергоносіїв, додав польський президент: "Ми повинні об'єднати наші зусилля, щоб забезпечити енергетичну безпеку".

Водночас Петро Порошенко зазначив, що Україна дуже цінує позицію Польщі щодо проекту "Північний потік-2", а також спільну позицію стосовно турецького потоку.

"2016 рік буде першим роком, коли енергетичний шантаж Російської федерації не пройшов", - сказав він у зв'язку з цим.

Спільний дім

Анджей Дуда також зауважив, що радий присутності польського прапора на параді у Києві - у складі українсько-польської-литовської бригади.

"Це перший її такий вихід в світ. І мені цей вихід дуже сподобався. Вони виглядали достойно", - прокоментував появу бригади на параді Петро Порошенко і назвав важливим запровадження нових традицій, "коли разом з ним український військовий парад приймає президент Польщі".

Копирайт изображения president.gov.ua
Image caption Польські військові на параді у Києві

Анджей Дуда при цьому наголосив на спільній меті Польщі і України "жити у спільному Європейському дому - союзі вільних народів".

Він наголосив, що Польща підтримує європейські та трансатлантичні прагнення України, безпека у якій є безпекою всієї східної Європи.

За підсумками зустрічі лідери підписали спільну декларацію. У документі йдеться про стратегічне партнерство, підтримку прозахідних прагнень України та історичний діалог.

"Заявляємо про готовність до подальшої співпраці у сфері підтримки і захисту прав української та польської національних меншин, аби українці у Польщі та поляки в Україні могли повною мірою реалізувати себе як спільноти, що дбають про свої народні традиції, рідну мову і культуру", - один із пунктів декларації.

Згадано також, що Польща була першою країною світу, яка визнала незалежність України. Нині ж Варшава, як передають, виступає за скасування віз до ЄС для українців.

Окрім того, у декларації йдеться про те, що в історії обох країн були трагічні сторінки.

Пробачення

Подій минулого не оминули і під час зустрічі: Порошенко та Дуда наголосили, що діалог між країнами щодо історичних питань продовжать.

"Ні в якому разі цей діалог не має працювати на користь третьої країни. Від будь-яких ускладнень стосунків не виграють ні поляки, ні українці", - наголосив український лідер.

Копирайт изображения president.gov.ua

"Пробачаємо і просимо пробачення", - так, на його думку, мають сказати політики, тоді як історичними питаннями мають займатися історики, щоб знайти концепцію, яка влаштує обидві країни: "Маємо шанувати нашу історію і робити кроки, які лише сприяють покращенню відносин між нашими державами".

"Українська сторона готова до відвертого та конструктивного діалогу з питань трагічних сторінок нашої спільної історії", - додав пан Порошенко.

Анджей Дуда відповів, що країни намагатимуться зробити діалог щодо історичних питань більш продуктивним: "Можете сподіватись наших узгоджених дій в цьому питанні. І вже в грудні, думаю, ми будемо в змозі говорити про конкретні речі".

Новини на цю ж тему