СБУ досі незаконно утримує 5 людей – Amnesty

У СБУ заперечували, що незаконно утримують людей Копирайт изображения Reuters
Image caption У СБУ заперечували, що незаконно утримують людей

У будівлі СБУ в Харкові досі незаконно утримують п'ятьох людей, після того, як 13 було звільнено, заявляє Amnesty International (АІ).

За свідченнями звільнених людей, які наводять правозахисники, Служба безпеки намагалася приховати від інспекторів факт незаконного утримання людей.

ВВС Україна звернулася до прес-служби СБУ за коментарем, однак там сказали, що поки що не коментують цю ситуацію.

У липні в Службі безпеки у відповідь на звинувачення АІ казали, що "не утримують не законно людей".

Пакети на головах

"Українська влада продовжує заперечувати гротескну практику таємного утримання, однак у нас є непереборні свідчення", - сказав Джон Далгусен, регіональний директор Amnesty International з Європи і Центральної Азії.

За його словами, організація вітає звільнення 13 людей і наполягає на необхідності розслідувати ці зловживання і довести справи до суду.

За даними організації, щонайменше троє звільнених мають намір позиватися до суду через своє незаконне, на їхню думку, утримання.

АІ наводить слова Віктора Арюшкіна, якого затримали в грудні 2014 року в його будинку в Українську Донецької області і звільнили 25 липня цього року.

Він розповів правозахисникам, що протягом свого майже 600-денного ув'язнення охоронці тричі переводили його в інше місце, щоби приховати від незалежних інспекторів.

Пан Арюшкін розповів АІ, що в лютому минулого року охоронці наказали затриманим зібрати речі, натягли їм на голови поліетиленові пакети і відвели з камер на інший поверх. Там, за його словами, вони провели кілька годин у різних кімнатах, сидячи на підлозі.

"Вони розповіли, що в цей час їхні камери прибрали і провітрили, щоби знищити будь-які сліди перебування там затриманих. Пізніше їм вдалося підслухати охоронця, який казав, що на об'єкт приходив "хтось із офіційних осіб", - сказано в заяві Amnesty.

Справа Безобразова

За даними Amnesty International і Human Rights Watch, у Харкові таємно утримують ще щонайменше п'ятьох людей. Відомо, що двоє з них – російські громадяни, а двоє – українці, жителі Харкова. Про п'ятого чоловіка звільнені розповідають, що в нього, ймовірно, психічна хвороба. Достовірних подробиць про його особу, однак, немає.

Серед тих, кого досі утримують, називають росіянина Володимира Безобразова.

За даними АІ, його затримали в Кароліно-Бугазі Одеської області в травні 2014 року, коли він із родиною був на відпочинку.

Очільник місцевого прикордонного загону почув, як пан Безобразов висловлювався в кав'ярні на підтримку проросійських сепаратистів і одразу арештував його.

Через два дні, які росіянин провів у частині прикордонників, він "зізнався", що приїхав до України наймати проросійських бойовиків, кажуть у Amnesty International. У суді він сказав, що свідчення з нього вибили під тортурами.

Згодом суд відпустив чоловіка і призначив йому умовний термін, але потому його знову затримали.

СБУ заперечує

У липні Amnesty International і Human Rights Watch опублікували доповідь "Вас не існує" про тортури і таємне утримання по обидва боки конфлікту на Донбасі.

Тоді в СБУ заявили, що готові надати правозахисникам доступ до службових приміщень, щоби довести, що там не утримують незаконно людей.

"Ми готові надати доступ і до інших приміщень СБУ, якщо будуть наполягати представники місії, щоби вони могли переконатися, що там нікого незаконно не утримують", сказав тоді керівник апарату голови СБУ Олександр Ткачук.

Новини на цю ж тему