Bellingcat: у піки боїв на Донбасі у Росії давали більше нагород

Донбас Копирайт изображения Getty

Міжнародна група розслідувань Bellingcat опублікувала доповідь, в якій йдеться про те, що в період найзапекліших бойових дій на сході України в Росії був сплеск нагороджень військовими медалями.

Автори доповіді "Російські солдати в Україні: диявол в медалях" на підставі свого дослідження роблять висновок про те, що "в бойових операціях на сході України брали участь набагато більше, ніж 10 тисяч російських військових".

У документі докладно викладений метод дослідження. В його основі лежить зіставлення номерів медалей, якими були нагороджені різні особи протягом 2014-2015 років.

Йдеться про чотири нагороди - медалі Жукова і Суворова, а також "За бойові заслуги" і "За відвагу". Медаль "За бойові заслуги" є відомчою відзнакою міністерства оборони РФ. Решта - державні нагороди.

Фотографії медалей і нагородних документів з датами нагородження і номерами були взяті з відкритих джерел - переважно з соціальних мереж.

Потім шляхом математичних обчислень, виходячи з різниці між номером першої з виявлених медалей і останньої, автори встановили кількість нагород, виданих за цей період.

Після цього вони порівняли кількість нагороджених в цей період з кількістю нагороджених в інші періоди. Автори стверджують, що виявили сплеск кількості нагороджень в період загострення ситуації на сході України.

Метод

Автори доповіді стверджують, що виявили в соцмережах свідчення 19 випадків нагородження відомчою медаллю "За бойові заслуги" з листопада 2014 року по лютий 2016-го.

Номер першої медалі, судячи з таблиці, наведеної в тексті, - 2464. Номер останньої - 6802. Таким чином, роблять висновок автори, з 7 листопада 2014 року по 18 лютого 2016-го було нагороджено 4338 людей.

Для медалі "За відвагу" в документі розглядається період з 1 вересня 2014 по 23 листопада 2015 року. Різниця номерів найбільш ранньої і найбільш пізньої нагороди становить 2468.

Медалей Суворова, судячи з інформації в доповіді, з 24 листопада 2014 року по 8 грудня 2015 року було видано 43672, а медалей Жукова з 12 грудня 2014 по 8 грудня 2015 - 1072.

"Таким чином, представлені дані вказують на те, що в розглянутий період було вручено понад 10 тисяч медалей всіх чотирьох типів", - підбивають підсумок обчислень автори.

Копирайт изображения AP
Image caption Росія офіційно заперечує причетність своїх військових до конфлікту в Україні

Вони відзначають, що з вересня 2014 року по кінець 2015-го були періоди, коли нагородження відбувалися набагато частіше.

"У серпні і на початку вересня 2014 року на сході України вирували найзапекліші бої. Через кілька місяців противники української армії почали зимовий наступ, в ході якого захопили Донецький аеропорт і Дебальцеве. Цей період характеризується значною кількістю вручених медалей. Відносне затишшя в другому кварталі 2015 року також характеризується порівняно невеликою кількістю вручених медалей. При цьому після різкого загострення конфлікту в серпні 2015 року відбулось зростання середньої кількості медалей, вручених за день", - йдеться в доповіді.

Неточності

Автори доповіді відзначають, що ці цифри лише доповнюють ту інформацію, на підставі якої вони роблять висновки про присутність російських військ на сході України.

Ця інформація, йдеться в документі, міститься в попередніх доповідях та інших свідченнях, опублікованих в інтернеті.

Крім того, в документі йдеться, що при оцінці кількості нагород робилося багато поправок.

Зокрема, деякі медалі, згідно їхнього статуту, могли вручатися не лише військовим і не тільки за участь в бойових діях.

Крім того, порівнявши період загострення ситуації в Україні з іншими періодами, вони враховували той факт, що російські військовослужбовці могли брати участь в інших конфліктах, наприклад в грузинській війні 2008 року або двох чеченських конфліктах.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Група Bellingcat розслідувала обставини катастрофи рейсу MH17

Враховувався також той факт, що російські військові могли нагороджувати за участь в сирійському конфлікті.

Однак, за їхніми словами, навіть з урахуванням таких поправок збільшення середньої кількості нагород на день є помітним в період загострення ситуації на сході України.

З відкритих джерел

Росія офіційно заперечує причетність своїх військових до конфлікту в Україні, а докази, про які заявляє українська влада, міжнародні експерти або журналісти, називає безпідставними.

Група Bellingcat стала відомою завдяки розслідуванням багатьох "гарячих точок", серед яких не тільки бойові дії на Донбасі, але також кататсрофа рейсу MH17, участь Росії в сирійській війні і так далі.

Метод роботи групи - аналіз інформації з відкритих джерел.

Результати роботи Bellingcat часто цитують і обговорюють європейські ЗМІ та політики.

Новини на цю ж тему