Рожеві стіни і душ без води: СБУ показала "таємну тюрму"

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Три дні тримало паузу Харківське управління СБУ. Від понеділка, коли Amnesty International і Human Rights Watch оприлюднили інформацію про 16 незаконних в'язнів, яких Служба безпеки нібито незаконно утримувала, зокрема, у Харкові.

Коментувати заяву міжнародних організацій на місцевому рівні відмовились – запропонували дочекатися візиту керівника СБУ Василя Грицака, призначеного на 1 вересня.

У четвер на брифінгу для журналістів голова СБУ категорично спростовував звинувачення і, начебто експромтом, запропонував пресі відвідати Управління та на власні очі пересвідчитися – секретних в'язниць там немає.

"У нас немає таємних тюрем СБУ. Я відповідально про це заявляю", - сказав Василь Грицак.

"День відкритих дверей"

Управління СБУ у Харківській області – пафосна будівля у самому центрі міста. За рогом – управління МВС. Колись це була єдина структура – НКВС, потім повноваження і територію розділили.

На вході співробітники СБУ обіцяють журналістам, що відведуть їх у "ті самі" каземати, але переконливо просять нічого не знімати по дорозі – коридори, кабінети, оперативні працівники - секретна служба, режимний об'єкт.

Перший подив – ведуть не в підвал, а нагору, на другий поверх і, через перехід, - ще один сходовий марш. За дверима – коридор, відокремлений металевими решітками. Обабіч – двері: оббиті залізом, переконливий запор, "око" – як у будь-якому слідчому ізоляторі.

Image caption Заходьте - дивіться, кажуть господарі будівлі

Більшість дверей – опечатані. Керівник Харківського управління хазяйським жестом зриває папірці з печатками, наказує відчинити, пропонує заходити в будь-яку кімнату.

Едуар Кріцин, начальник СБУ у Харківській області, починає з інтонаціями екскурсовода: "Ось це приміщення. Ми по ньому повністю пройдемо, зазирнемо у кожні двері, де начебто незаконно утримуються люди. Насправді ж тут – тимчасово! - бувають люди, які проходять по кримінальних справах. Останній раз це було вчора".

Image caption Жодних слідів того, що тут когось тримали

Цей підрозділ називається Сектор забезпечення досудового слідства. За законом, тут можуть перебувати затримані, підозрювані або вже навіть засуджені, з якими проводять слідчі дії, наприклад, допит.

"Слідчий подає заявку, що йому необхідно попрацювати з тим чи іншим громадянином, який проходить по справі. Утримуються такі люди лише в СІЗО або ІТС поліції. Громадянина привозять сюди, тут з ним проводяться слідчі дії, і його відвозять назад. Він не залишається тут на ніч та навіть просто довше, ніж дозволяє закон", - пояснює керівник.

Каземати

Image caption Так виглядав прес-тур казематів СБУ в Харкові

Едуард Кріцин заводить журналістів до порожньої кімнати. Двері, вікно з решіткою та непрозорим склом, в кутку – санвузол. Санвузол цілком пристойний: кахельна плитка, душова кабіна, унітаз і раковина. Ані ліжок, ані стільців - голі стіни, фарбовані рожевим, чисті стеля і підлога. Задушливий запах запилюженого приміщення.

- Це все створювалось під ЄВРО-2012...

- Так це для іноземців!

- Ні, просто створювалось для людей, які могли, - полковник переходить на спецжаргон, - здійснювати хуліганські заворушення. Але жодна людина сюди не потрапила. Всі поводились добре. І з того часу воно так і стоїть. Щоправда, вода є... Ой, ні, навіть і води немає, - розгублено смикає кран.

Image caption Журналістам обіцяли показати геть усе, навіть опечатані приміщенні відкрили

Вже на виході журналісти жартуватимуть про оголошення в мережі: "Хостел в центрі Харкова. Ціни помірні".

Всього в приміщенні близько дюжини кімнат. Половина відокремлена тією ж решіткою – це блок для персоналу. Там кімната відпочинку, кухня, робочі кабінети – із телефонами, комп'ютерами, шафами з документами. В "суворому" секторі в кімнаті для допитів – лише стіл і два стільці, навіть розеток немає. І жодних слідів перебування тут людини.

Показові відвідини пресу не переконують. З відчаю керівник управління наважується на відчайдушний крок – пропонує пресі обшукати все приміщення: "Тільки камери залиште, телефони, бо знімати в нас заборонено. А так – будь ласка, я дам вам супровід, я відкрию будь-які двері – горища, підвали. Якщо хочете подивитись, чи є тут взагалі місце, де можна незаконно тримати людей".

Більшість репортерів виявляє бажання піти до підвалу, але тут же розчаровано виходять – там службова їдальня.

Новини на цю ж тему