Мінські угоди в цифрах

Мінськ Копирайт изображения twitter belarusmid
Image caption Мінськ став центром переговорного процесу щодо Донбасу два роки тому

Мінський протокол, метою якого було покласти край на той час кількамісячному кровопролиттю на сході України, був підписаний 5 вересня 2014 року.

Серед основних вимог документа – негайне та цілковите припинення вогню, відвід військової техніки та незаконних збройних формувань з української території та обмін полоненими. Втім, два роки потому практично жодне з положень угоди не виконано.

Як часто порушують перемир'я?

Порушення режиму припинення вогню – щоденне явище в зоні проведення антитерористичної операції. Перемир’я, яке погодили у вересні (а потім знов у лютому 2015 року за участі лідерів України, Росії, Франції та Німеччини), так і не вступило в силу повною мірою.

Копирайт изображения Getty
Image caption Два роки після підписання Мінського протоколу збройний конфлікт на Донбасі так і не припинився

Ще в грудні 2015 року міністр закордонних справ Павло Клімкін поскаржився, що за 10 місяців бойовики більш ніж 13 500 разів відкривали вогонь по позиціях українських військових та цивільних спорудах.

Щоденна статистика порушень перемир’я була неоднорідною протягом цього року, але останнім часом їхня кількість суттєво зросла – лише в останній тиждень серпня їх було більше 500.

Сепаратисти щоденно звинувачують українську армію у не меншій кількості порушень режиму тиші.

Які втрати з обох сторін?

Президент Петро Порошенко заявив у своєму виступі на День незалежності, що за час бойових дій Україна зазнала втрат у більш ніж 2500 військовослужбовців.

Ситуація на Донбасі в цифрах

13 500

порушень режиму тиші за перші 10 місяців дії "Мінська"

  • 500+ обстрілів українських позицій в останній тиждень серпня 2016

  • 500 км кв - територіальні втрати України після підписання протоколу

  • 55 "гуманітарних конвоїв" на Донбас відправила РФ

GETTY IMAGES

Близько 500 досі вважаються зниклими безвісти, повідомила нещодавно перший віце-спікер Ірина Геращенко, яка також є представником України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи в Мінську.

Встановити достовірність даних щодо бойовиків досить складно, але згідно з повідомленням прес-центру штабу АТО, близько 8 000 загинули у перші 10 місяців конфлікту.

А от ООН у своїй доповіді, що була оприлюднена в червні, наводить такі узагальнені дані щодо конфлікту: 9300 вбитих і 21 500 поранених.

Чи втратила Україна територію після Мінська?

Окрім великих шматків Донецької та Луганської областей, які сепаратисти захопили навесні 2014 року, підконтрольна Україні територія з часу підписання Мінських угод скоротилася на приблизно 500 квадратних кілометрів, за повідомленням міністерства закордонних справ.

Скільки людей стали вимушеними переселенцями?

За даними, які в серпні оприлюднило міністерство соціальної політики, в Україні на даний момент зареєстровано 1 705 363 особи, які змушені були покинути свої домівки через конфлікт на Донбасі або внаслідок анексії Криму.

Чи є зрушення у питанні звільнення полонених?

Копирайт изображения epa
Image caption Достовірних даних про число українських полонених досі немає

Юрій Тандіт, радник голови Служби безпеки України, повідомив в одному з останніх інтерв’ю, що з полону бойовиків за два роки вдалося звільнити 3080 українців. Але 109 все одно перебувають в неволі, в тому числі у Росії. Щоправда, сепаратисти визнають лише, що утримують 47 українців.

Коли в іншому інтерв’ю Тандіта попросили оприлюднити кількість бойовиків і тих, хто їм співчуває, в українському полоні, той навів минулорічну статистику – а саме 1102 особи.

Тим часом президент Порошенко заявив, що Україна готова до "найширших компромісів", аби визволити усіх полонених.

Скільки військових зосереджено на Донбасі?

У лютому 2015 року лідер самопроголошеної "ДНР" Олександр Захарченко анонсував план до весни збільшити чисельність місцевих збройних сил до 100 000 осіб.

Але, за оцінками глави Генштабу ЗСУ Віктора Муженка, українським військовим протистоїть угруповання чисельністю близько 50 000. У травні 2016 року він сказав, що на Сході воює 40 000 "найманців" та до 7000 російських армійців. Щоправда, Кремль неодноразово заперечував присутність своїх військових в зоні конфлікту.

Копирайт изображения AP
Image caption Обидві сторони конфлікту зміцнили свій військовий потенціал за два роки, що минули від часу Мінська

За інформацією Генштабу, сепаратисти зараз набагато краще озброєні, ніж у серпні 2014 року. В їхньому арсеналі 600 танків, 1260 бойових машин піхоти, 1060 артилерійських систем і 470 зенітних установок.

Україна, в свою чергу, розгорнула на Донбасі угруповання чисельністю 130 000, з яких 100 000 – військовослужбовці. Такі дані в серпні опублікувало авторитетне російське видання "Новая газета". В 2015 році Генштаб заявив, що в зоні АТО перебуває 73 000 українських військових.

Якою є гуманітарна ситуація на лінії фронту?

Один із пунктів Мінського протоколу – "вжити заходів для поліпшення гуманітарної ситуації на Донбасі". Але ця ситуація досі залишається складною. Саме тому Росія відправила до самопроголошених республік уже 55 "гуманітарні конвої".

За даними речника Державної прикордонної служби Олега Слободяна, останній із цих конвоїв привіз, зокрема, продукти харчування, ліки та книжки. Але Україна не раз стверджувала, що вантажівки в складі цих колон використовують у тому числі для транспортування зброї.

А тим часом у благодійній організації "Гуманітарний штаб", якою опікується Фонд Ріната Ахметова, відзвітували, що вже доставили на непідконтрольні Україні території більше 9 500 000 продуктових наборів.

Новини на цю ж тему