Луценко: головна причина Іловайської трагедії – вторгнення Росії

Іловайськ Копирайт изображения Getty
Image caption За даними генпрокурора, втрати сил АТО під Іловайськом у серпні 2014 року склали 366 військовослужбовців

Генеральний прокурор України Юрій Луценко називає "воєнну агресію" Російської Федерації прямою причиною масштабних втрат сил АТО під Іловайськом у серпні 2014 року.

Про це пан Луценко заявив на засіданні парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони, на якому він доповідав про хід розслідування у справі за фактом "розв’язання і ведення Росією агресивної війни проти України".

Минулого місяця генпрокурор повідомив, що 18 представників влади та керівництва Збройних сил РФ підозрюють у причетності до злочинів проти національної безпеки України. У п’ятницю пан Луценко заявив, що всіх цих людей оголосили у державний розшук і що до них застосують процедуру заочного засудження.

Росія послідовно заперечує свою причетність до бойових дій на Донбасі.

Зрада

За словами пана Луценка, кримінальне провадження у зв’язку з агресією проти України налічує 800 томів, 350 з яких мають грифи "таємно" та "цілком таємно". У ході досудового слідства допитано понад 1400 потерпілих та близько двох тисяч свідків, проведено близько 1800 експертиз.

Юрій Луценко назвав кілька чинників, які, за даними його відомства, призвели до загибелі людей на території Криму та Донбасу.

Копирайт изображения AFP
Image caption Справа за звинуваченням Віктора Януковича у державній зраді надійде до суду ще цього року, прогнозує Юрій Луценко

Першим з них, за його словами, стала державна зрада колишнього президента України Віктора Януковича, його найближчого оточення, колишніх очільників Збройних сил, МВС та СБУ.

Українські правоохоронці розслідують кілька справ стосовно колишнього президента. Юрій Луценко заявив, що Генпрокуратура планує передати його справу в частині звинувачення у державній зраді до суду ще цього року.

Віктор Янукович заперечує звинувачення на свою адресу.

Крім того, Юрій Луценко заявив, що незабаром його відомство може звернутися до Верховної Ради з поданнями про притягнення до відповідальності окремих членів парламенту за звинуваченням у державній зраді. При цьому генпрокурор не назвав прізвищ депутатів, які можуть фігурувати у цих поданнях.

Розпродажі

Другим фактором, названим паном Луценком, є масовий розпродаж військового майна України, яке призвело до недієздатності Збройних сил.

"Ми виявили сенсаційні матеріали, які свідчать, що колишні керівники Міноборони виносили з міністерства повний перелік наявного озброєння, що є абсолютно секретним документом, опрацьовували його з метою знищення боєздатності ЗСУ", - сказав генпрокурор.

Копирайт изображения AFP
Image caption Колишні керівники держави масово розпродавали військове майно, і це призхвело до послаблення обороноздатності України, каже Юрій Луценко

За його даними, впродовж 2005-2014 років Україна розпродала військового майна на загальну суму в майже 1,9 млрд гривень, проте найбільші розпродажі відбулися ще до 2005 року.

Нині більшість документів стосовно продажів зброї до 2005 року є втраченими або знищеними, каже генпрокурор, однак зараз їх намагаються відновити.

Помилки військових

Третім фактором людських втрат, за словами пана Луценка, стало дезертирство та невиконання військовими наказів своїх командирів.

Четвертий з цих чинників – помилки керівництва АТО та Генштабу у зоні проведення антитерористичної операції.

За словами генерального прокурора, такі факти розслідуються його відомством.

Зокрема, якщо йдеться про розслідування обставин Іловайської трагедії, внаслідок якої, за словами пана Луценка, загинули 366 військовослужбовців сил АТО, а 429 отримали поранення, то керівництво сил АТО, як встановили експертизи, порушило порядок планування та проведення бойових дій та не врахувало зосередження в Іловайську близько 1200 бойовиків з технікою та укріпленнями.

"Агресія Росії"

П’ятим та основним чинником людських втрат, за словами Юрія Луценка, стала "пряма військова агресія" сил Російської Федерації на територію України.

Генпрокурор заявляє, що українські правоохоронці співробітничають з офісом прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі, аби притягти до відповідальності представників керівництва Росії та її Збройних сил, причетних до розв’язання конфлікту на Донбасі та анексії Криму.

Копирайт изображения Ukrinform

"У тих, хто розв’язав війну проти України, хто вбивав наших військовослужбовців і (цивільних) громадян, вибір лише один: або Київ, або Гаага", - заявив він.

У серпні цього року генпрокурор Луценко заявив, що 18 представникам російської влади та керівництва Збройних сил РФ оголосили підозру в злочинах проти основ національної безпеки України.

Серед підозрюваних: міністр оборони Росії Сергій Шойгу, двоє його заступників, десятеро генералів з числа вищого командного складу ЗС Росії, радник президента Росії Сергій Глазьєв, колишній представник президента Росії у "Кримському федеральному окрузі" Олег Белавенцев.

Пан Луценко додав, що Генпрокуратура України працює над підозрами самому президентові Росії Володимирові Путіну та голові її уряду Дмитру Медведєву.

Україна, НАТО та західні країни кажуть, що Росія постачає самопроголошеним Донецькій та Луганській "народним республікам" військову техніку та живу силу.

Москва заперечує звинувачення на свою адресу, водночас визнаючи, що на сході України у військових діях беруть "добровольці"-громадяни Росії.

Новини на цю ж тему