Зустріч Путіна і Мей: чи буде потепління відносин?

Копирайт изображения AFP

Російський президент Володимир Путін і новий прем'єр-міністр Британії Тереза Мей мають вперше зустрітися особисто на саміті G20 в Китаї 4 вересня.

На початку серпня сторони заявили, що готові вести "відкритий і чесний діалог на важливі для обох сторін теми", незважаючи на розбіжності з деяких питань.

Чи варто очікувати реальних зрушень у відносинах Москви і Лондона? Відповідь значною мірою залежить від того, які сфери двосторонніх відносин обговорюватимуть Мей і Путін, вважають експерти.

Чому саме зараз?

Російсько-британські відносини різко погіршилися у 2006 році, коли в Лондоні був убитий колишній офіцер ФСБ Олександр Литвиненко, який отримав на той час британське громадянство.

Потім зростанню напруги між країнами сприяли підтримка Москвою сирійського режиму, російська анексія Криму, військовий конфлікт на сході України і західні санкції проти Росії.

Але у серпні Лондон і Москва раптом взяли курс на налагодження діалогу.

Після референдуму про вихід Великої Британії з ЄС уряду Терезі Мей важливо показати, що країна має намір і надалі брати активну участь у глобальній політиці, відзначає директор Центру вивчення Росії та Євразії університету Оксфорда Рой Алісон.

І Лондон, і Москва потребують перепочинку і часу для маневру, зауважує доктор політичних наук, науковий співробітник коледжу Сент-Ентоні Оксфордського університету Володимир Пастухов.

"Обидві сторони взяли у своїх відносинах зайву карту - Захід забув, що Росія найпотужніша ядерна держава, Росія забула про те, що її економіка не виблискує успіхами. Зараз треба відкинути цю зайву карту і повернутися до відносин "звичайної холодної війни", - каже він.

Копирайт изображения AFP
Image caption Великій Британії важливо показати світу, що, незважаючи на вихід з ЄС, вона все ще відіграє важливу роль на міжнародній політичній арені

При цьому стратегічно Росія може виграти від майбутніх переговорів більше, ніж Захід, вважає пан Пастухов.

"Чиста прагматика"

Поки політичний клімат залишався прохолодним, економічні відносини продовжували розвиватися.

Частка російського газу на ринку Великої Британії сягає 9%. Папери російських компаній торгуються на Лондонській фондовій біржі, а заможні росіяни полюбляють купувати житло у столиці Сполученого Королівства.

Лондон і Москва зараз зацікавлені розділяти економіку і політику, зауважують експерти.

"Я думаю, нинішні переговори - це чиста прагматика. Обидві сторони мають певні інтереси, у першу чергу економічні. І ідеологія відходить на другий план", - говорить професор Алісон.

Він підкреслює, що Росія особливо зацікавлена у розвитку співпраці у галузі енергетики. Москва хотіла б також домогтися скасування санкцій, але це малоймовірно, оскільки пан Путін не готовий йти на поступки.

Після своїх спроб налагодити у нинішніх умовах відносини з Росією Тереза Мей і міністр закордонних справ Борис Джонсон ризикують потрапити під вогонь критики британців.

Частково це вже відбулося у серпні - після того, як сторони заявили, що будуть налагоджувати діалог.

Лунали голоси і про те, що потрібно продовжувати стримувати Росію, враховуючи її поведінку у Сирії і позицію щодо українського конфлікту.

Також у парламенті Великої Британії неодноразово звучали заклики запровадити більш суворі закони, які перешкодять відмиванню грошей.

У зв'язку з цим часто піднімають питання щодо походження коштів, на які російські громадяни купують дорогу нерухомість у Великій Британії.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Експерти вважають, що наразі і Путін, і Мей однаково зацікавлені у відновленні діалогу між країнами - з суто прагматичних причин

"Таких голосів дійсно чимало. Але пані Мей спробує налагодити нормальні відносини з Москвою. У владі нині переважає думка, що двері для налагодження діалогу варто залишити відкритими", - говорить керівник Центру досліджень Росії при аналітичному центрі "Товариство імені Генрі Джексона" Ендрю Фоксолл.

Спецслужби

Серпневі заяви свідчать, що на зустрічі обговорюватимуть не лише торгівлю, а й співпрацю спецслужб.

Взаємодію у цій сфері згорнули ще кілька років тому на фоні загального погіршення відносин, однак тепер вона може відновитися.

2015 року 219 російських громадян загинули у катастрофі літака, що летів з Єгипту, за основною версією, внаслідок вибуху закладеної на борту бомби.

У Британії вже більше півтора року діє помаранчевий - передостанній - рівень небезпеки. За оцінкою МВС країни, вчинення теракту на території країни є "дуже ймовірним". Запровадження наступного рівня небезпеки означало б неминучість атаки.

Наразі обидві сторони зацікавлені у обміні розвідданими у сфері боротьби з тероризмом і особливо у галузі авіаційної безпеки.

Але і тут є складнощі. За останні два роки британські винищувачі неодноразово піднімалися у повітря для перехоплення російських військових літаків, які наближаються до кордонів британського повітряного простору.

"Велика Британія надзвичайно незадоволена такою практикою. Пані Мей напевно вимагатиме від пана Путіна гарантій того, щоб це не повторилося. Втім, ми знаємо, що гарантії президента Путіна часто не варті навіть паперу, на якому вони пишуться", - із сумною іронією зауважує Ендрю Фоксолл.

Незручні питання

Однією з причин погіршення відносин між країнами у 2016 році стала публікація результатів британського дізнання у справі про смерть Олександра Литвиненка, згідно з якими його отруєння було справою рук російських спецслужб і, як було зазначено, "ймовірно, відбулося з особистого схвалення Путіна".

Під час зустрічі сторони, напевно, намагатимуться уникати питання політичних свобод в Росії. Але рано чи пізно воно знову з'явиться у порядку денному.

Копирайт изображения Getty
Image caption Перед Терезою Мей стоїть завдання налагодити відносини з Володимиром Путіним, незважаючи на помітну відмінність політичних позицій двох лідерів

"Тереза Мей усвідомлює, хто такий Путін і яка природа його режиму. Вона знає, у якому стані наразі перебувають права людини в Росії. Саме тому політичний діалог був і залишається таким складним", - говорить професор Фоксолл.

До складних питань можна віднести і обговорення сирійської проблеми: Росія дотримується жорсткої позиції і не хоче іти на поступки.

Лондон намагається звернути увагу Москви на погіршення гуманітарної ситуації в Сирії і зростання кількості жертв серед цивільного населення.

Сирійський наглядовий центр з прав людини, який базується у Великій Британії, постійно говорить про те, що під російські авіаудари потрапляють цивільні об'єкти, зокрема школи та житлові будинки.

Росія ці обвинувачення відкидає.

"Багато хто чекає від зустрічі (Терези Мей і Володимира Путіна. - Ред.) сценарію перемовин Тетчер і Горбачова. Але це не той випадок", - упевнений пан Пастухов.

"Можливий "косметичний прорив", коли на російсько-британські відносини накладуть товстий-товстий макіяж. Обидві сторони матимуть з того свій маленький гешефт, але потім все повернеться на свої місця, причому у ще більш неприйнятній формі" - зауважує він.

Новини на цю ж тему