Чому українські американці розчаровані Трампом

Трамп Копирайт изображения Getty
Image caption Дональд Трамп налякав вихідців зі Східної Європи своїми проросійськими заявами

Розрив між Гілларі Клінтон і Дональдом Трампом повільно, але впевнено скорочується, а останнє опитування агентства Reuters навіть вивело республіканця в лідери перегонів.

Однак інші опитування як і раніше фіксують перевагу пані Клінтон, яка в середньому становить 3,9%.

Кандидат від демократів Гілларі Клінтон веде в більшості так званих штатах, які вагаються (swing, або battleground), і можуть схилитись в ту або іншу сторону.

Одна з важливих проблем пана Трампа, на яку звертають увагу американські ЗМІ - своїми пропутінськими промовами він відвернув масу вихідців зі Східної Європи.

Як пише кореспондент російської служби ВВС у Нью-Йорку Володимир Козловський, особливо це стосується українців, які традиційно тяжіли до Республіканської партії. Вони, до слова, проживають у низці штатів, які вагаються.

Останніми днями кілька американських видань присвятили цьому розлогі матеріали.

Ліберальний журнал New York надрукував статтю Еда Кілгора "Захоплення Трампа Путіним може дорого обійтися йому серед ключових демографічних груп штатів, які вагаються".

"Ласкаво просимо до американців українського походження - виборців, яких відштовхнув Трамп", - озаглавлена стаття Ніколаса Козлоффа на ліберальному сайті Huffington Post.

Сайт консервативного аналітичного центру American Enterprise Institute опублікував колонку Марка Тіссена "Трампівский Броман з Путіним відштовхує виборців зі Східної Європи" (bromance - словесний гібрид "роману" і "братства", що позначає сердечну чоловічу дружбу. - Ред.).

Підтримка НАТО

За словами автора, заяви Трампа про те, що він не обов'язково буде захищати країни Центральної і Східної Європи в разі російського нападу, можуть коштувати йому мільйонів колись залізно прореспубліканських голосів в штатах, які вагаються: Огайо, Пенсильванія, Мічиган і Флорида.

Копирайт изображения AP
Image caption Традиційно українці США підтримували Республіканську парітю

Як зазначає Джеймс Гоман у Washington Post, цих виборців колись вважали важливою частиною так званих "рейганівських демократів", які забезпечили Рональду Рейгану обидві перемоги на президентських виборах. Зараз вони мали б горою стояти за Трампа.

Джон Вівер, колишній головний стратег претендента на висування від республіканців в 2016 році Джона Кейсіка, вважає, що погані показники Трампа серед католиків частково можна пояснити невдоволенням емігрантів зі Східної Європи.

Вони, наприклад, пристрасно обстоювали розширення НАТО і тепер обурюються, що Трамп відноситься до альянсу без благоговіння.

"Ворожість до Росії частково пояснювала втечу з Демократичної партії східноєвропейських католиків і православних, яких приваблювала риторика Рейгана з приводу "імперії зла", - пише пан Кілгор.

Тепер Трамп штовхає їх у протилежний бік.

Пан Кейсік є губернатором Огайо, без перемоги в якому пану Трампу буде дуже важко здолати суперницю.

Марк Тіссен відзначає у своїй статті, що в цьому штаті живуть 433 016 американців польського походження, 491 325 чехів, 157 125 словаків, 23 270 литовців і 47 228 українців.

У Пенсильванії 824 146 поляків, 243 099 словаків, 240 405 чехів, 122 291 українець і 78 330 литовців.

Де наша партія?

Особливо розчаровані Трампом американці українського походження, які, як відзначала днями New York Times, давно відчувають прихильність до Республіканської партії, проте "Трамп доводить їх до відчаю".

Газета пише, що у США налічується в цілому близько мільйона українців, які живуть в таких містах, як Філадельфія, Детройт або Клівленд. Вони живуть переважно у ключових штатах, без яких пану Трампу не виграти в листопаді.

Копирайт изображения UNIAN

"Якщо Трамп програє в цих штатах і так упустить президентство, - пише пан Тіссен, - то це станеться не через шанувальників хештега #NeverTrump, а через те, що він вирішив відмовитися від рейганівської спадщини і відштовхнув мільйони виборців, які не можуть змиритися з президентом, який, схоже, любить авторитарну Росію більше, ніж демократичні країни, які нещодавно звільнилися від її окупації і панування".

Тутешніх українців зачепила заява Трампа про те, що він подумає про визнання Криму частиною Росії і зняття санкцій, накладених на Москву у зв'язку з анексією півострова.

Почуття протесту викликали у них і повідомлення про те, що трампівські прихильники вилучили з передвиборчої програми Республіканської партії заклик постачати Україні зброю.

Кореспондент New York Times Шеріл Гей Столберг побувала в Пармі, передмісті Клівленда, населеному українцями, і поговорила з 83-річним Тарасом Шмагалом, який кілька десятиліть був активним республіканцем, "асоціюючи їхню партію зі свободою".

У 1972 році він допомагав передвиборчому штабу Річарда Ніксона вести агітацію серед вихідців зі Східної Європи, а після розвалу СРСР консультував Джорджа Буша-старшого.

Американці українського походження відчували себе у Республіканській партії, як вдома, після того, як демократ Рузвельт і Сталін поділили між собою Європу, пише пані Столберг. Але "вони спостерігають за президентськими перегонами 2016 року зі змішаним почуттям розгубленості і страху".

"Як на мене, так партія померла", - сказав журналістці пан Шмагало.

"Голос за Трампа - це голос проти України!" - написав до редакції української газети в Нью-Джерсі Ukrainian Weekly один читач-республіканець.

Замішані всі?

Демократи користуються можливостями, що відкрилися, і агітують українців за Гілларі Клінтон. Пані Столберг, однак, пише у New York Times, що все не так однозначно, як здається.

Image caption Колишній очільник кампанії Трампа Пол Манафорт опинився в епіцентрі скандалу з брудними грошима Партії регіонів

У "чорних книгах" партії Віктора Януковича виявилися не лише записи про суми, нібито отримані колишнім головою трампівського виборчого штабу Полом Манафортом, а й назва Podesta Group, вашингтонської фірми, яку заснував Джон Подеста, чинний голова штабу пані Клінтон.

"Людям не по собі від Манафорта, людям не по собі від Подести, - сказав журналістці український активіст Михайло Козюпа з Нью-Джерсі.

"Всі вони отримували гроші, що ллються з Росії", - вважає активіст.

Новини на цю ж тему