Нова квартира Лещенка: цькування, карма i #ганьба

Лещенко Копирайт изображения UNIAN

Депутат парламенту Сергій Лещенко закликав Національне антикорупційне бюро та Національну агенцію з питань запобігання корупції перевірити законність придбання ним квартири у новобудові в центрі Києва.

Раніше з таким самим закликом до НАБУ звернулися парламентські фракції "Народного фронту" та Радикальної партії: тут стверджують, що у цій угоді може йтися про наявність у діяльності "окремих осіб, які протягом багатьох років мають значний вплив на українську політику", можливих корупційних та економічних правопорушень.

Про те, що Сергій Лещенко купив квартиру, стало відомо напередодні. Одразу кілька аспектів цієї угоди викликали бурхливу реакцію соцмереж. Сам депутат пов’язує "нападки" на нього зі своєю "антикорупційною діяльністю без озирання на прізвища та посади".

ВВС Україна зібрала все, що на даний момент відомо про скандальну історію.

Що ми знаємо

У вівторок депутат парламенту від БПП, колишній журналіст-розслідувач Сергій Лещенко підтвердив, що придбав квартиру площею 192 квадратні метри у новобудові на вулиці Франка в центрі Києва.

Суму цієї угоди оцінюють у близько 300 тисяч доларів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сергій Лещенко придбав квартиру у новобудові на вулиці Франка у центрі Києва

Пан Лещенко написав у Facebook, що половину коштів він позичив у Олени Притули, шеф-редактора "Української правди" - видання, у якому він працював до обрання депутатом. Частину коштів склали власні заощадження депутата. Решта грошей, пояснив депутат, - це кошти його "коханої людини" Анастасії Топольської.

"Заробітки Насті дозволяють впевнено говорити про погашення боргу. Настя входить до числа найбільш високооплачуваних діджеїв у Східній Європі", - додав він.

Сергій Лещенко зазначив, що принципово оформив придбану квартиру на себе, оскільки є "прихильником прозорості".

Пояснень депутата виявилося замало для сотень українських користувачів соцмереж - обговорення його "квартирного питання" увійшло до списку найпопулярніших трендів українського сегменту Twitter.

"Той незручний момент, коли щорічне послання президента парламенту майже не помітили через квартирне питання народного депутата", - написав політолог Юрій Романенко.

"Вибачте за стриптиз"

Чимало людей сумніваються у версії Сергія Лещенка про походження коштів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Свого часу Сергій Лещенко обурювався низьким розміром депутатської зарплати

"І хто першим побачить зв’язок між кавою з Григоришиним… і квартирою в центрі?" - написала колишня депутатка парламенту Катерина Лук’янова, нагадуючи, що кілька тижнів тому в соцмережі потрапили знімки спільної вечері пана Лещенка та російсько-українського олігарха Костянтина Григоришина.

"Я багато років пропрацював у журналістиці, і в найкращі часи у 2008 році зарплата у мене була більше 2000 доларів на місяць… Досі я не тримав у руках більше 10 тисяч доларів ніколи в житті… Вибачте за стриптиз, я не можу зрозуміти, звідки у журналістів гроші, навіщо квартира в 200 кв.м. і чому так дорого", – написав колишній журналіст Євген Іхельзон.

Сам Сергій Лещенко нагадав, що протягом 2013-2014 років задекларував понад 100 тисяч доларів доходу.

У деклараціях, розміщених на сайті парламенту, йдеться про те, що вагому частину його доходу складали стипендії, гонорари та премії, отримані за межами України, – найбільшою такою виплатою став гонорар від Google у сумі понад 40 тисяч євро.

Крім того, за два вказані роки він отримав понад 300 тисяч гривень від підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Позика від Притули

У критиків пана Лещенка виникли питання і до позики, яку він взяв на покупку квартири у своєї колишньої керівниці, Олени Притули.

Депутат парламенту Антон Геращенко у своєму Facebook закликав їх обох оприлюднити умови позики, аби оцінити, чи були вони ринковими.

Пан Геращенко нагадав, що у 2012 році Сергій Лещенко у одному зі своїх текстів для "Української правди" описав обставини відставки федерального президента Німеччини Крістіана Вульфа: причиною закінчення його політичної кар’єри, власне, стала позика від знайомого бізнесмена, видана за нижчим від ринкового відсотку, яка потенційно могла призвести до виникнення у пана Вульфа конфлікту інтересів.

"Якщо Крістіан Вульф буде змушений таки подати у відставку через цей скандал – ласкаво просимо до України розповісти, як чинять справжні політики", - написав тоді Сергій Лещенко.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сергій Лещенко каже, що половину грошей на квартиру йому позичила шеф-редактор "Української правди" Олена Притула

Позика, отримана політиком від шеф-редактора "Української правди" вивела на яв і інший аспект цієї проблеми.

"Хочу таки відмітити, що діти Георгія Гонгадзе не отримали навіть одної гривні від заснованого їхнім батьком проекту. Може, як співвласник створиш протекцію мені перед Оленою (Притулою. – Ред.), може хоч на оплату на навчання мені позичить на "10 років", - написала у Facebook вдова засновника "Української правди" Мирослава Гонгадзе, додавши, що намагалася підняти це питання перед нинішнім шеф-редактором цього видання ще з 2001 року.

А пародійний Twitter екс-президента Віктора Януковича жартував на цю тему: "Дзвонила Притула. Якщо що, каже, скажете, що гроші на страусів я вам позичила".

Сама Олена Притула наразі не прокоментувала ані обставини надання позики, ані закиди на свою адресу.

Двісті метрів

"Історія з квартирою – просто ганебна. І питання походження коштів, тут, можливо, на другому місці… Але мені спершу впала в око площа в 200 квадратів в мажорному будинку. 200 квадратів! Це, Сергію, даруй, якийсь Артем Пшонка-стайл. Я б зрозумів це, якби в тебе було дванадцятеро дітей. Але ж ні. Скромність, стриманість, невибагливість... Всі претензії на чесноти європейського політика разом перекреслені", - написав журналіст-розслідувач з "Громадського TV” Дмитро Гнап.

Пан Гнап запропонував пану Лещенкові "відверту розмову в прямому ефірі Громадського про його статки і їхнє походження".

"Теплої ванни" не буде, бо я дуже злий", – додав Дмитро Гнап.

"Якби Гнап дійсно зливав Лещенка, то не інтерв’ю б жорстке у нього брав, а розслідування робив: звідки гроші", – прокоментувала цю пропозицію журналістка Катерина Рошук.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Свого часу розслідування Сергія Лещенка зачіпали багатьох депутатів парламенту

Натомість сам Лещенко однозначно не відповів, чи готовий він публічно детально розповісти про свої статки.

У коментарях до одного з дописів на тему "Лещенкогейту" журналіст Сергій Гришин прямо вказав Сергієві Лещенку на запрошення пана Гнапа.

"Того, що я розповів, мало?" – запитав у відповідь Сергій Лещенко.

"Для піднятої хвилі – так, мало. Ти ж бачиш, що навіть лояльні до тебе люди сьогодні публічно засумнівалися", – відреагував пан Гришин.

Сам Лещенко пояснив велику площі квартири тим, що його "улюблена людина" Анастасія Топольська збирається влаштувати у помешканні свою студію. Пані Топольська офіційно стане співвласницею помешкання після того, як завершить процес розірвання шлюбу, у якому вона зараз формально перебуває.

"Карма – стерво"

Деякі коментатори втім пишуть, що "цькування" Сергія Лещенка спланована.

Image caption Після того, як скандал довкола квартири Сергія Лещенка набрав обертів, депутат заявив, що призупиняє членство у керівних органах партії "Демальянс"

"Коли я писав, що восени буде масований наступ на нові антикорупційні інституції з метою їхньої дискредитації, я помилявся. Він буде не тільки стосовно інституцій…, а і стосовно людей, які це собою уособлюють", - написав депутат парламенту, колега пана Лещенка за міжфракційним об’єднанням "Єврооптимісти" Віктор Чумак.

"Треба визнати, це перша грамотна інформаційна кампанія проти Лещенка. Все, що було до цього, - непереконливе розмазування каші по тарілочці… Політикові Лещенку буде корисно відчути, як це – бути не головним інструментом таких маніпуляцій, а їхньою головною жертвою", - написав журналіст Олександр Голубов.

"Karma is a bitch (Карма – стерво. – Ред.). І часом дуже дріб'язкове", - додав він.

"А що б ти сам сказав?"

Багато коментаторів нагадують, що коли Сергій Лещенко був журналістом, то він би зробив аналогічну тему предметом свого розслідування.

"Сергію, а ти б що сам сказав ще рік тому, якби виявив у депутата, який ніколи не займався великим бізнесом, квартиру такого розміру і без внятного пояснення джерел грошей?" - написала журналістка Ольга Лень.

"У епоху "Лещенко журналіст" подібний прокол номера 18 президентської партії послугував би темою для лонгріда на УП, де автор Лещенко розповів би про жадібність молодого політика, який жирує на незрозумілі доходи під час важкої війни на Донбасі. Обсмакував би фоточки пентхауза", - написала Марина Данилюк-Ярмолаєва.

Сергій Лещенко як журналіст справді багато писав про дорогу нерухомість, автомобілі та інші предмети розкоші представників української владної верхівки.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Чимало користувачів соцмереж кажуть, що якби Сергій Лещенко досі був журналістом, він би не пропустив такої теми

У його розслідуваннях йшлося, перш за все, про ймовірне нецільове використання коштів платників податків.Однак морального аспекту "багатства у бідній країні" він також торкався.

У 2005 році Сергій Лещенко запитував тодішнього президента Віктора Ющенка про дорогі автомобіль та телефон його сина.

"Питання стосується теми, про яку зараз багато говорять – про сина президента, яким він користується автомобілем та іншими технічними засобами, доволі дорогими... І питання стосовно моральності – чи є моральним в такій країні користуватися такими речами?" – так звучало тоді питання.

Тепер схожі закиди лунають на адресу Сергія Лещенка.

"Купівля дорогої нерухомості під час війни і за позичені значною мірою гроші – не найкращий хід для політика, особливо, якщо у нього імідж борця з корупцією та олігархами», - пише журналіст Ганна Цуканова.

Втім на закиди щодо етичності покупки квартири вартістю в кілька мільйонів гривень пан Лещенко наразі не відповідає.

Новини на цю ж тему