Чи визнають легітимність виборів Держдуми у Криму?

У Сімферополі активісти із російськими прапорами Копирайт изображения Reuters
Image caption МЗС України назвало вибори у Криму "нікчемними"

Верховна Рада України звернулася до парламентів іноземних держав, парламентських асамблей та міжнародних організацій із наполегливим проханням утриматися від "участі у спостереженні за ходом незаконних парламентських виборів в Криму", а також закликала за будь-яких обставин не визнавати їхніх результатів.

Парламент також наголосив, що усіх іноземців, які вирішать здійснити візит на окуповану територію для участі у спостереженні за "виборами", чекає відкриття кримінальних проваджень за порушення правил в’їзду на тимчасово окуповану територію України.

Верховна Рада закликала оприлюднити офіційні заяви про нелегітимність визнання результатів виборів до Державної Думи Російської Федерації через їхнє проведення на території Криму.

Ігнорування цих вимог, на думку авторів звернення, а також визнання виборів міжнародною спільнотою стане своєрідним актом легалізації незаконної анексії Кримського півострова.

Верховна Рада також попередила, що навіть надсилання до Криму спостережних місій на час виборів дасть підстави Росії говорити про "легітимізацію окупації Криму".

У зверненні парламентарів також є прохання не вносити до складу російських делегацій в парламентських асамблеях Ради Європи, ОБСЄ, ОЧЕС тих депутатів, яких оберуть у Криму.

Вибори Державної думи Росії пройдуть 18 вересня.

446 спостерігачів

Коли український парламент ухвалював звернення, вже було відомо про те, які іноземні спостерігачі зареєстровані Центральною виборчою комісією Росії. Згідно із даними на офіційному сайті ЦВК, загалом акредитовано 446 міжнародних спостерігачів.

Однак це спостерігачі лише від Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ, а також Міжпарламентської асамблеї СНД та інших структур Співдружності.

Ще до ухвалення звернення Верховної Ради у БДІПЛ ОБСЄ повідомили, що до Криму спостерігачів не направлятиме.

Голова місії у Росії Ян Петерсен сказав, що місія працює в інтересах усіх 57-ми країн-учасниць ОБСЄ, а тому рішення щодо Криму було прийнято, з огляду на ці обставини. При цьому він підтвердив, що спостерігачів відправлять в інші російські регіони.

У той же час, структури СНД мають намір відрядити спостерігачів і до Криму.

МЗС України оприлюднило протест із цього приводу, вказавши, що участь у "виборчому фарсі" розглядатиметься як недружній крок країн СНД.

"Результати цих псевдовиборів будуть нікчемними і такими, що не створять жодних правових наслідків, не будуть визнані ані Україною, ані міжнародним спільнотою, що поставить під сумнів їхню легітимність у цілому", – сказано у заяві.

Не зовсім легітимна Дума?

Копирайт изображения AFP
Image caption У Москві кажуть, що їх тне цікавить висновок іноземних держав щодо виборів до Державної думи РФ

Українські депутати переконані, що Державна дума РФ не зможе вважатися легітимною після того, як до її складу увійдуть обрані в українському Криму депутати. Вони закликають парламенти інших країн визнати це у своїх офіційних заявах.

Проте експерти в Україні сумніваються, що заяви будуть ухвалені саме у такому контексті. І припускають, що парламенти чи міжпарламентські інституції висловлять свою позицію стосовно нелегітимності обрання депутатів у Криму.

"У дипломатії завжди треба вимагати більшого. Тоді отримаєш те, чого хочеш. Тому звернення українського парламенту цілком логічне, навіть якщо його заклики не будуть виконані буквально. Але реагувати можуть посадові особи, міністерства закордонних справ інших країн. Україна, думаю, все одно якусь реакцію світу отримає, а це саме те, що їй треба", - сказав ВВС Україна політолог Сергій Таран.

"Навіть якщо ця заява не матиме практичного продовження у короткостроковій перспективі, у середньостроковій і довгостроковій - усе це буде долучено до практичних кроків, які має здійснювати Україна, наполягаючи на відповідальності Росії у міжнародних судах", - сказала ВВС Україна експерт з питань Росії Олеся Яхно.

"Без уваги"

Реакція Кремля з'явилася одразу ж після ухвалення звернення Верховної Ради.

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що Росія не реагуватиме на можливі рішення іноземних парламентів про невизнання виборів в Криму і не братиме їх до уваги.

"Це рішення не матиме якогось значення і ніяк не сприйматиметься Москвою, бо Крим – це територія Росії. Це рішення ми не зможемо визнати або взяти до уваги", - заявив Дмитро Пєсков журналістам, передає "Інтерфакс".

Голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачов ще до ухвалення Радою звернення до парламентів заявив, що вересневі вибори в Держдуму Росії буде використано закордонними "недоброзичливцями" для дискредитації Росії.

"У мене немає ніяких сумнівів, що для наших недоброзичливців за кордоном наша виборча кампанія, наші вибори, як би вони не пройшли... все одно ці вибори обов'язково буде використано як черговий привід для того, щоб дискредитувати нашу країну", - сказав він.

Також сенатор зазначив, що Росію намагаються представити "світовим ізгоєм".

"До цього, на жаль, доводиться звикати", - сказав Костянтин Косачов.

Лише дві опозиційні російські партії - "Яблоко" і ПАРНАС, які не підтримують анексію Криму, не висували на півострові своїх кандидатів в одномандатних округах, але партійні списки цих політичних сил будуть представлені на виборах на півострові.

Після ухвалення звернення українського парламенту в партії ПАРНАС заявили, що у разі, як міжнародні організації не визнають легітимними вибори до Держдуми через Крим, опозиційна партія буде солідарна з такими рішеннями.

"Позиція ПАРНАСу по Криму гранично проста - ми вважаємо, що півострів вкрали і окупували", - заявив член партії, народний артист Росії Володимир Назаров у коментарі українському інтернет-виданню "Гордон".

Новини на цю ж тему