У Академії російського Генштабу не виключають "великої війни"

Конференція
Image caption У Воєнній академії російського Генштабу уважно соідкують за ходом "Третьої світової війни"

Військова академія російського Генштабу організувала круглий стіл про виклики та загрози Росії.

Керівництво академії вважає головною загрозою "антиросійську політику Вашингтона" і натякає, що справа може скінчитися великою війною.

"Ми не повинні говорити, що не буде великої війни. Тільки сильна армія здатна стримати агресію будь-якого супротивника", - це слова начальника Військової академії Генерального штабу Росії генерал-лейтенанта Сергія Кураленка, який при цьому мав на увазі війну з США.

Генерал-лейтенант, який раніше очолював Координаційний центр з примирення ворогуючих сторін у Сирії, виголосив свою промову на круглому столі "Росія в світі, що змінюється: виклики і загрози" на форумі "Армія-2016".

Дискусію готувала і проводила Академія Генерального штабу Росії, а сам цей круглий стіл - центральний захід "ділової програми" салону, який офіційно позиціонується Міністерством оборони Росії як головний військовий форум країни.

Висновок про можливість великої війни генерал-лейтенант проілюстрував словами, авторство яких він приписав Мітту Ромні, колишньому кандидатові в президенти США від Республіканської партії.

"Можу вам нагадати, що в 2012 році кандидат в президенти США Мітт Ромні заявив: "Наша мета - Росія. Росія являє собою загрозу всьому людству. Наше завдання - змусити Росію пожерти себе зсередини, вносячи смуту і розбрат в суспільстві у цій країні. І якщо не спрацює ряд перелічених вище заходів, нам не залишається нічого, окрім як оголосити швидку й переможну війну цій країні ", - сказав Сергій Кураленко.

Він процитував текст, який трапляється на сумнівних сайтах в російському сегменті інтернету з 2012 року. Це висловлювання в Росії приписують Мітту Ромні, хоча відтоді ніхто жодного разу не знайшов цей текст англійською.

На круглому столі виступали представники академії Генштабу - її начальник генерал-лейтенант Сергій Кураленко, доцент кафедри державного управління і національної безпеки Віктор Вахрушев, представники Московського держінституту міжнародних відносин, Російського університету дружби народів та інших інститутів.

Серед спікерів було кілька експертів-політологів, але ближче до кінця засідання начальник академії взяв слово і сказав, що абсолютно всі виступи були йому вкрай цікаві, і запропонував продовжити цю дискусію вже в стінах його навчального закладу, присвятивши обговоренню кожної доповіді один день.

План розвалу Росії

Головна теза дискусії, яку так чи інакше висловлювала більшість доповідачів, – світ переживає серію глибоких криз, а головним винуватцем цього виступають США, які і самі опинилися в досить скрутному становищі.

Image caption Коли Сергій Кураленко "цитував Ромні", текст проектувався на красиво оформленому слайді

Стосовно ж Росії, то список загроз для неї в основному складався з тез, які вже не раз висловлювалися на подібних конференціях, в тому числі й минулого року на форумі "Армія-2015": про застосування Заходом, зокрема, США "м'якої сили" проти Росії , ведення інформаційної війни, підготовку "кольорової революції" тощо.

Щоправда, цього разу більше уваги приділили ситуації в Сирії, ніж на сході України.

Сергій Кураленко, наприклад, практично весь свій виступ присвятив конфлікту на Близькому Сході, в ескалації якого він звинуватив США.

Наступним виступав доцент Академії Генштабу Віктор Вахрушев, який також звинуватив Америку в проведенні політики тероризму.

"Наприклад, в Афганістані рух "Аль-Кайда" використовувався у боротьбі проти нашого угруповання військ. А сьогодні рух ІДІЛ використовується у боротьбі з Асадом як сухопутне угруповання Сполучених Штатів Америки", - сказав професор, який очолює в Академії Генштабу кафедру державного управління і національної безпеки.

На виступи відводили всього по 10-15 хвилин, тому пан Вахрушев говорив стисло і тезово.

"Сполучені Штати Америки, образившись у 2014 році на відновлення Криму в складі Російської Федерації. Якби у нас не було ядерної зброї, вже давно бомбили б Москву. Але вони не можуть цього зробити, і тому взялися за зміну політичної влади за рахунок внутрішніх проблем", - сказав він.

Америка, за словами професора Вахрушева, діяла логічно і послідовно: вона спеціально знизила споживання нафти, аби обрушити ціни на неї.

Image caption Врятувати Росію, за словами професора Академії тамтешнього Генштабу, може лише сильна об'єднуюча ідея, яка стоїть на чотирьох стовпах

"На 13 мільйонів барелів на добу знизилося споживання нафти, що призвело до зниження її ціни. І це як раз - серйозний намір США, щоб загострити існуючі релігійні, націоналістичні настрої всередині нашої країни", - сказав викладач Академії Генштабу.

Крім підготовки "кольорової революції" в Росії шляхом скорочення споживання нафти в Америці Вашингтон, за словами професора Вахрушева, стимулює світове виробництво наркотиків і розвиток соціальних мереж – зрозуміло, також з метою підриву російської державності.

Завершив він свій виступ закликом об'єднатися навколо національної ідеї "чотирьох "П": "Патріотизм, Професіоналізм, Подвижництво, Путін". На цих словах в залі пролунали оплески.

З ким і як боротися?

Це була довга конференція з великою кількістю доповідачів. І, хоча значна частина загроз і викликів Росії, за словами більшості спікерів, так чи інакше виходять з Вашингтона, їх природа, як йшлося у виступах, є дуже різноманітною і химерною.

Image caption Доповіді були яскравими. Не відставали від них і презентації

Так, наприклад, директор Інституту стратегічних досліджень та прогнозів Російського університету дружби народів Ігор Філімонов розповів, що відчуває нитки, які тягнуться до вузівської громадськості у регіонах Росії.

"Тут ні для кого не буде секретом порівняння з сумним, трагічно відомим київським Майданом, 80% якого зобов'язані своїм виникненням професорсько-викладацьким складам київських вузів", - пояснив експерт.

Механізми впливу Заходу на уми студентів і професорів, за словами пана Філімонова, різноманітні: тут і "іноземні емісари", і "фіксовані факти завезення "чорного налу", в тому числі й через генконсульства і посольства".

Особливо складне становище, за його словами, в Єкатеринбурзі, Новосибірську і на Далекому Сході.

Окрема небезпека, за його словами, виходить від "шостої колони" - частини представників державного апарату та регіональних еліт.

Технологія, як заявив пан Філімонов, йому абсолютно очевидна: великий бізнес ставить свою людину на чолі регіону, керує ЗМІ, формує алгоритм роботи силових органів, а ті в разі настання "години Х" починають допомагати зовнішнім керуючим силам.

"Піхотою" у цій схемі він назвав несистемну опозицію вкупі з націоналістами, які підпорядковуються регіональним елітам.

Експерти пропонували найрізноманітніші методи боротьби з загрозами та викликами. Так, наприклад, директор Інституту вивчення проблем безпеки Євразії В'ячеслав Зімонін вважає, що Росія, авторитет якої, за його словами, у світі останнім часом став очевидно рости, повинна прагнути створити всесвітню систему безпеки, яка включить в себе ОБСЄ, ШОС, БРІКС та інші організації. Але в яку не візьмуть США.

Внутрішні проблеми

Попри різноманітність тем і напрямків наукових досліджень учасників круглого столу, суперечки у цій дискусії не вийшло: майже всі доповідачі виступали на одному боці. Їх цілком можна було б назвати однодумцями, прихильниками однієї ідеї.

Єдиним, хто запропонував, вивчаючи виклики і загрози Росії, поглянути на внутрішні проблеми держави, а не лише на зовнішні чинники, був президент Інституту Близького Сходу Євген Сатановський.

Image caption Слайди презентацій були сповнені цифрами і графіками

Він уже брав участь в подібній конференції на торішньому форумі "Армія-2015", і його нинішній виступ був схожим на попередній.

Пан Сатановський вважає, що до "кольорових революцій" в арабському світі, так само як і до київського Майдану призвели не стільки підступи Заходу, скільки внутрішні проблеми цих країн.

На думку експерта, ці події об'єднує той факт, що жодну з цих революцій неможливо було передбачити.

За його словами, і в сучасній Росії процеси всередині країни можуть виявитися набагато деструктивнішими, ніж будь-який потенційно можливий вплив ззовні.

Серед цих небезпечних процесів він назвав технологічну відсталість російської економіки і організовану злочинність, яка, за словами експерта, злилася з регіональними елітами. Нарешті, заявив доповідач, досі сильними є приховані сепаратистські настрої в регіонах.

Пан Сатановський нагадав, з якими проблемами зіткнулася Росія у 1990-х роках, коли піднімалося питання про відділення цілих регіонів на Далекому Сході і навіть у центральній частині країни.

"Це не означає, що цей сценарій ще не може бути реалізований в кінці 20-х - 30-ті роки, коли зі зрозумілих причин Володимира Володимировича на чолі Росії може вже не бути, а сепаратизм у наших колег на місцях залишиться", - сказав він.

Щоправда, Євген Сатановський не спричинив дискусії своїм виступом. Одразу після цього спіча він залишив круглий стіл, пославшись на зайнятість.

Новини на цю ж тему