США та Росія домовилися про перемир'я в Сирії

Керрі Лавров Копирайт изображения Reuters
Image caption Джон Керрі та Сергій Лавров обговорювали деталі угоди понад 12 годин

Сполучені Штати Америки та Росія оприлюднили план, покликаний знизити рівень насильства в Сирії і перейти до мирного врегулювання ситуації.

"Сьогодні США і Росія оголошують про план, який, як ми сподіваємося, дозволить зменшити насильство, полегшити страждання і відновити рух до мирних переговорів і мирного врегулювання в Сирії", - заявив держсекретар США Джон Керрі.

За словами американського чиновника, узгоджений план має більш далекосяжні наслідки, ніж будь-які інші домовленості, що існують на сьогоднішній день, і в разі його виконання усіма сторонами дозволить перейти до мирних переговорів.

"Ми сподіваємося, що якщо план буде повністю виконаний, він стане поворотним пунктом", - заявив пан Керрі.

Згідно з досягнутими домовленостями, усі сторони конфлікту в Сирії повинні припинити військові дії з 12 вересня.

Копирайт изображения AP
Image caption Обоє глав зовнішньополітичних відомств вважають досягнуту угоду вирішальним кроком до початку мирних переговорів у Сирії

Після того, як режим припинення бойових дій в Сирії пропрацює протягом семи днів, буде створено спеціальний центр з розмежування терористів і помірної опозиції, розповів міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.

Крім того, уряд Сирії не повинен завдавати авіаударів у певних районах країни, а сили опозиції повинні будуть всіма можливими способами дистанціюватися від екстремістських угруповань "Фронт Нусра" і "Ісламська держава".

Переговори Сергія Лаврова і його американського колеги в Женеві тривали 12 годин. Після цього Вашингтон і Держдепартамент узгоджували план ще протягом кількох годин.

Всі готові - поки що на словах

Сергій Лавров підкреслив, що сирійська влада вже ознайомлена з російсько-американським планом і готова його виконувати.

"Сирійське керівництво ознайомлене нами з цими домовленостями і готове їх виконувати, підтримує те що, ми узгодили з США", - повідомив глава МЗС Росії.

Інша сторона конфлікту - сирійська опозиція - також схвалює угоду про припинення вогню, запевнив Джон Керрі.

"Опозиція готова надати відповідні докази зі скорочення насильства", - сказав він.

"Перемир'я, безумовно, може бути знову встановлене, і опозиція може зробити так, щоб групи, які підписали першу угоду про припинення вогню, почали дотримуватися його знову", - заявила агенції ТАСС Басма Кодмані, представниця опозиційного Високого комітету з переговорів.

Спеціальний посланець генерального секретаря ООН з Сирії Стаффан де Містура привітав Сергія Лаврова і Джона Керрі з успішним завершенням таких довгих і непростих переговорів.

"ООН вітає те порозуміння, яке було досягнуто сьогодні міністром закордонних справ Лавровим і держсекретарем Керрі. Росія і США дійсно готові працювати разом, щоб перемогти "Ісламську державу" і "Джебхат ан-Нусра". Це відкриває реальне вікно можливостей", - заявив Стаффан де Містура.

За його словами, ООН сприятиме виконанню сторонами конфлікту досягнутої угоди і візьме участь в організації гуманітарної допомоги населенню Сирії.

Новини на цю ж тему