Відмова Трампа: чи зуміє звести мости Порошенко

Трамп Копирайт изображения Getty
Image caption Дональд Трамп проігнорував запрошення зустрітись з Петром Порошенком

Петро Порошенко так і не зустрівся у США з кандидатом від республіканців Дональдом Трампом, поспілкувавшись із його опоненткою Гілларі Клінтон.

Схожа історія вже траплялася з українським президентом Віктором Ющенком перед американськими виборами 2008 року, і, як тоді вказували оглядачі, це не сприяло налагодженню стосунків України з адміністрацією новообраного Барака Обами.

Експерти-міжнародники не схильні драматизувати ситуацію, проте вказують, що налагодити стосунки з Дональдом Трампом у разі його перемоги Києву буде складно у будь-якому разі.

Вояж без Трампа

Візит президента України Петра Порошенка на засідання Генасамблеї ООН припав на останні місяці президентських перегонів у США.

І, як заявив речник президента Святослав Цеголко ще 14 вересня, пан Порошенко планував зустрітися з обома кандидатами на президентський пост.

Проте, як вказав тоді пан Цеголко, зустріч із Гілларі Клінтон вже була підтверджена, а з Трампом - ще ні.

Так і сталося – Петро Порошенко поговорив з пані Клінтон, проте Дональд Трамп запрошення проігнорував.

"У нас не збіглися графіки. Тут немає жодних проблем. Ви бачите, що в мене було понад двадцять зустрічей, і в цих умовах календарі, мій і Трампа, не співпали", - прокоментував ситуацію пан Порошенко, якого цитує "Інтерфакс-Україна".

А Дональд Трамп просто продовжив свою виборчу кампанію. Американські ЗМІ написали, що він проігнорував запрошення президента України.

За останні місяці пан Трамп зробив багато резонансних заяв, які негативно сприймали в Україні – і щодо ставлення до Путіна, і щодо анексії Криму, і щодо ролі НАТО у Східній Європі.

Копирайт изображения president.gov.ua
Image caption Гілларі Клінтон погодилась поспілкуватись з Петром Порошенком

Окрім того, робота донедавна керівника виборчої кампанії Трампа Пола Манафорта на Віктора Януковича і скандал через можливе отримання технологом "чорних грошей" Партії регіонів сприяли утвердженню іміджу Трампа як не зовсім "проукраїнського кандидата".

Відмова від зустрічі з Порошенком, попри запрошення, викликала низку запитань: чи зможе президент України в разі перемоги республіканця налагодити з ним нормальний діалог?

Особливо на фоні схожої історії 2008 року. Тоді Віктор Ющенко напередодні виборів у США також поїхав на засідання Генасамблеї ООН, але зустрівся тільки з кандидатом від республіканців Джоном Маккейном.

У зустрічі брав участь президент Грузії Міхеіл Саакашвілі, який щойно пережив війну з Росією. Від пана Маккейна у той час сподівалися допомоги в разі можливої російської агресії.

Тоді експерти дорікали Ющенку відвертою симпатією одному з кандидатів, а тому вважали, що після перемоги Обами це дещо ускладнило українсько-американські стосунки.

Чи може щось подібне повторитися знову, а зустріч тільки з одним кандидатом мати негативні наслідки?

Як запрошувати

Експерти у сфері міжнародних відносин у розмові з ВВС Україна погоджуються, що в разі, якщо запрошення надсилали обом кандидатам, то Петро Порошенко вчинив правильно.

І нібито жодної дискримінації іншого кандидата не відбулося.

"Оскільки це було рішення самого Дональда Трампа - не зустрічатися, я не бачу негативу", - запевнив ВВС колишній посол України в США та екс-керівник МЗС Костянтин Грищенко.

Дипломат, який зараз активно критикує роботу українського МЗС, вказує, що в цьому разі спрацювали нормально.

"Головне, що команда президента України спрямувала запит на зустріч. Причини не прийняти запрошення можуть бути різними. Якби запиту не було, це була би серйозна помилка", - додав пан Грищенко.

З цим погоджується і колишній керівник МЗС Володимир Огризко.

"Надіслати запит про зустріч з двома кандидатами було правильним кроком. Тому в разі перемоги якогось кандидата проблем не має бути, ніхто не скаже, що проігнорували", - вважає пан Огризко.

Він радить не робити з цієї ситуації далекосяжних висновків, але зауважує, що це показує "політичну культуру" Трампа та його "розуміння процесів у світі".

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption У вересні 2008 року президент України Віктор Ющенко разом з президентом Грузії Міхеілом Саакашвілі зустрівся з кандидатом від республіканців Джоном Маккейном

Колишній посол США в Україні Стівен Пфайфер навіть іронічно запитав у Twitter, чи не міг Трамп проігнорувати Порошенка, "щоб не засмутити Путіна".

Натомість директорка Інституту світової політики Альона Гетьманчук радить звертати увагу на деталі, в яких може бути ключ до розуміння ситуації.

На її думку, запрошувати могли по-різному, а від цього залежав і результат.

"Якщо спочатку надіслали запрошення для Гілларі Клінтон, залучили дипломатичні та лобістські канали, щоб зустріч відбулася, а Трампа запросили без особливих зусиль та наполягань – це зовсім інша історія", - вважає пані Гетьманчук.

Але якщо обох кандидатів запрошували однаково, тоді, за її словами, все нормально.

Чи будуть ускладнення?

У будь-якому разі, Альона Гетьманчук вважає, що запрошувати Трампа треба було активніше.

"Треба було докласти зусиль, щоб була зустріч і з Трампом. Його підходи до зовнішньої політики є досить персоналізованими і будуються на персональних контактах", - зауважила експерт.

В американських ЗМІ написали, що пан Трамп надав перевагу продовженню виборчої кампанії у важливих штатах Огайо та Пенсильванія, запланованому раніше.

Українські експерти вважають, що відсутність зустрічі з Порошенком на фоні зустрічі останнього з Клінтон ніяк не змінить ставлення Дональда Трампа до України.

"Якщо Трамп стане президентом, доведеться вибудовувати відносини із зовсім новою адміністрацією. Реальний пріоритет його зовнішньої політики будуть визначати після перемоги", - вважає Костянтин Грищенко.

Копирайт изображения ftg
Image caption Скандал в Україні через "чорну касу" Партії регіонів і фігурування там Пола Манафорта був серед можливих причин звільнення з посади керівника кампанії Дональда Трампа

Такої ж думки дотримується Володимир Огризко: він зауважує, що після обрання "система починає формувати президента настільки, наскільки він хоче формувати систему".

Проте не звертати увагу на заяви Дональда Трампа щодо України, які стосуються України, теж не правильно.

Як вказує Альона Гетьманчук, у своїх заявах він вже перетнув деякі "червоні лінії", і не зовсім зрозуміло, чи він від них відмовиться.

"Трамп абсолютно непередбачуваний. Ми вже не розуміємо, наскільки кандидат Трамп і президент Трамп будуть слідувати одному й тому ж баченню", - додала пані Гетьманчук.

Уроки 2008-го

Як вказує Костянтин Грищенко, прямих аналогій між нинішньою ситуацією та історією 2008 року немає.

Тоді в Україні досить відверто ставили на команду республіканців.

"У 2008 році Віктор Ющенко зустрівся тільки з Маккейном, але до Обами і запиту не робив. Тоді це було незбалансованим підходом, який нічого позитивного не приніс", - розповів ВВС Україна Костянтин Грищенко.

Володимир Огризко, який тоді працював керівником МЗС, не зміг згадати, чи запрошували до зустрічі кандидата в президенти Барака Обаму.

"Не можу сказати, чи пропонували тоді зустріч Обамі. Але практика полягала в тому, що пропонували обом кандидатам, а зустрічалися з тим, хто вважав це за потрібне", - стверджує пан Огризко.

Копирайт изображения Getty
Image caption Барака Обаму в Україні часто критикують за надто нерішучу зовнішню політику

Але всі сходяться на думці, що відсутність тієї зустрічі була далеко не найважливішою причиною не надто плідних стосунків після виборів 2008 року.

"Навряд чи не зустріч з Обамою була причиною похолодання. Обама, на жаль, не бачив і не розумів ваги України для Європи та європейської безпеки. Він досі цього не розуміє, і ніхто йому не пояснив", - вважає Альона Гетьманчук.

Між Трампом та Клінтон

На думку пані Гетьманчук, Гілларі Клінтон зараз має краще розуміння ролі України для Європи, проте наполягає, що жодного з кандидатів зараз назвати "проукраїнським" складно.

"Не треба будувати ілюзій – на цих виборах у нас немає "кандидатів мрії". Хоча на фоні Трампа Клінтон виглядає більш виграшно. Контакти з її командою в української сторони інтенсивніші", - додала Альона Гетьманчук.

Попри те, що у разі обрання будь-який кандидат формуватиме заново свою команду, зокрема і зовнішньополітичну, експерти погоджуються, що з Трампом налагодити співпрацю буде складніше.

"Зараз виглядає, що налагодження стосунків з Трампом у разі його перемоги буде серйозним викликом для України в цілому та влади зокрема", - вважає Костянтин Грищенко.

Володимир Огризко же сподівається, що консервативна в українському питанні Республіканська партія і державна машина США позитивно вплинуть на зовнішню політику Трампа в разі обрання.

Хоча, за даними Альони Гетьманчук, навіть в принциповій позиції республіканців щодо Росії є сумніви.

Копирайт изображения AP
Image caption Експерти радять владі України бути готовими до перемоги кожного з кандидатів

За даними серпневого опитування Economist-YouGov, на яке посилається пані Гетьманчук, лише 27% зареєстрованих республіканців негативно ставляться до Путіна, а ще два роки тому таких було 66%.

"Він є популістом та орієнтується на громадські настрої. Його прокремлівська риторика не завдала йому суттєвої електоральної шкоди", - зауважує пані Гетьманчук.

Фундамент кампанії та риторики Трампа закладав технолог Пол Манафорт, який провів низку успішних кампаній в Україні для Віктора Януковича.

Як розповів ВВС Україна колишній член команди Януковича Тарас Чорновіл, у стратегії Манафорта зазвичай немає ідеології, а тільки пряме протиставлення тезам опонентів.

Тому, мовляв, ідейної проросійськості у нього не було, а значить - те саме стосується і кампанії Трампа.

З іншого боку, Альона Гетьманчук вказує, що в американських українців настільки велике розчарування політикою "демократа" Барака Обами щодо України, що частина з них готова голосувати за Трампа, сподіваючись, що принципи республіканців переможуть навіть у його команді.

Натомість частина американських українців вже відвернулася від Трампа через його проросійські заяви.

Останні опитування уподобань американців показують, що говорити про лідерство когось із кандидатів у США зарано – Клінтон і Трамп ідуть "ніздря в ніздрю".

Тому українські експерти радять владі працювати з обома і в жодному разі не "ставити" на когось одного.

Новини на цю ж тему