МH17: слідчі представлять звіт щодо катастрофи

Копирайт изображения Reuters

У Нідерландах 28 вересня представлять звіт щодо авіакатастрофи малайзійського "Боїнга" на Донбасі в 2014 році.

Літак виконував рейс із Амстердама до Куала-Лумпура. Усі 298 людей, які були на борту, загинули.

Міжнародна слідча група під керівництвом Нідерландів збирає докази для можливого кримінального процесу в цій справі. Як очікують, у середу слідчі мають назвати зброю, з якої було збито літак, та місце її запуску.

До групи належать також представники Австралії, Бельгії, Малайзії та України.

Попереднє розслідування голландської Ради безпеки дійшло висновку, що аварія сталася через детонацію ракети, випущеної з комплексу "Бук" російського виробництва. За словами слідчих, ракету випустили зі сходу України.

Україна погодилася з цим звітом.

Неофіційна слідча група Bellingcat у травні частково назвала номер установки "Бук", з якої могли збити літак.

У Росії свого часу висувалися різні версії, за якими до катастрофи причетні українські військові. Нещодавно міноборони Росії оголосило, що російські засоби радіолокації не виявили ракету, якою міг бути збитий "Боїнг".

Копирайт изображения Various
Image caption Жертви катастрофи MH17

Анна Голліґен, BBC News: Чого можна чекати?

Джерело у слідстві розповіло BBC, що група визначить місце запуску і назве зброю.

Якщо слідчі підтвердять те, що ми думаємо, що знаємо, - що "Бук" випустили з території, підконтрольної сепаратистам, - заперечувати їхню участь буде важко.

Наскільки ми розуміємо, Міжнародна слідча група (МСГ) вивчає широке коло підозрюваних, і на цій стадії вони навряд чи назвуть імена. Це кримінальне розслідування, але висновки, без сумніву, матимуть політичне значення. Масштаб цього залежатиме від деталей, що будуть у звіті.

Є ще питання мотивів - чому кримінальні слідчі оприлюднюють цю інформацію зараз? Один нідерландський дипломат сказав BBC, що під час зустрічі представників держав-членів МСГ у Нью-Йорку пролунало припущення, що це відчинить двері для підозрюваних, які бояться за своє життя - дасть їм змогу здатися.

Багато родин загиблих розчаровані тим, що минуло вже два роки, а слідчі досі не можуть сказати, хто це зробив. Ганс де Борст, чия 17-річна донька померла в катастрофі, каже, що "не чекає на диво".

Баррі Свіні, який втратив 28-річного сина Ліама, сказав BBC, що усе, що він хоче знати, - "Чому?".

Копирайт изображения Getty
Image caption Реконструкція літака з уламків

Новини на цю ж тему