Вибори в Грузії: президент закликає до активності у другому турі

президент Грузії Копирайт изображения AFP
Image caption Георгій Маргвелашвілі закликав до активності у другому турі парламентських виборів

Президент Грузії Георгій Маргвелашвілі закликав правоохоронні органи своєчасно і принципово відреагувати на порушення, особливо на ті, які були під час підрахунку голосів.

Маргвелашвілі подякував грузинським виборцям за активність на парламентських виборах і закликав їх бути такими ж активними під час другого туру виборів, який, як очікується, відбудеться в кількох одномандатних округах.

"Прошу всіх бути активними і під час проведення других турів і показати свій інтерес і включеність у цей процес, так само як 8 жовтня", - заявив президент.

Копирайт изображения AFP
Image caption Прибічники партії "Грузинська мрія" святкують перемогу

Згідно з попередніми даними Центральної виборчої комісії, на парламентських виборах у Грузії за пропорційною системою з великим відривом лідирує правляча партія "Грузинська мрія - Демократична Грузія".

Кандидати правлячої партії також лідирують у більшості одномандатних округів, однак в деяких округах вони не набирають більше 50% голосів, які необхідні для перемоги в першому турі.

Загалом у виборах в законодавчий орган країни брали участь 25 виборчих суб'єктів - 19 партій і шість виборчих блоків.

77 з 150 депутатів парламенту Грузії обираються за пропорційною системою за списками партій, які подолають бар'єр у 5%, інші 73 депутати обираються в одномандатних мажоритарних округах.

Погроми на виборчих дільницях

Передвиборче середовище та виборчий процес були спокійними та конструктивними, за винятком деяких випадків, які не вплинули на загальний фон, вважає Маргвелашвілі.

"На жаль, в процесі підрахунку голосів було кілька серйозних правопорушень, в тому числі й агресивні дії, - заявив Маргвелашвілі. - Це не тільки прикро, але і ці провокаційні випадки, які сталися на кількох дільницях, вимагають своєчасного і дуже швидкого реагування".

Він зазначив, що спільною метою є те, щоб ці вибори оцінили позитивно, а оцінка ця ґрунтуватиметься також на тому, як влада відреагує на інциденти, що відбулися 8 жовтня. Вплине на оцінку і проведення другого туру виборів, і ситуація перед другим туром.

Копирайт изображения AP
Копирайт изображения epa

Процес голосування, за словами спостерігачів, за винятком одиничних інцидентів, пройшов мирно. Однак після закриття виборчих дільниць на декількох почалися заворушення.

У міністерстві внутрішніх справ Грузії заявляють, що на подібні інциденти правоохоронні органи відреагували миттєво і адекватно.

МВС почало розслідування двох випадків погромів на виборчих дільницях в селі Джіхашкарі на заході Грузії.

За даними правоохоронних органів, на одну з них увірвалась група осіб, зламала виборчу скриньку, побила вікна, пошкодила інвентар і викрала мобільні телефони спостерігачів.

Організатор і безпосередній учасник цього інциденту затриманий, пошук інших учасників триває, заявили в МВС Грузії.

Розслідування ведеться і у зв'язку з інцидентом на 108-й дільниці у тому ж селі, куди також увірвалася група осіб, зламавши виборчу скриньку та побивши вікна.

Крім того, МВС заявляє, що почало розслідування і допити свідків у зв'язку з інцидентом біля однієї з дільниці в Кутаїсі, де відбулося протистояння між прихильниками двох партій, в результаті якого пошкодили апаратуру місцевої телекомпанії.

"Впевнена перемога"

Опозиційна партія "Єдиний національний рух" (ЄНД) звинуватила в погромах на виборчих дільницях грузинську владу, заявивши, що безлади відбулися саме на тих дільницях, де здобувала перемогу ЄНД.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Лідер опозиційної партії "Єдиний національний рух" Давід Бакрадзе

При цьому в партії стверджують, що ЦВК діє скоординовано з учасниками нападів, і саме тому перші результати підрахунку голосів з виборчих дільниць почали публікувати з запізненням.

Копирайт изображения EPA

Водночас у правлячій партії звинувачують ЄНД в спробі штучно дестабілізувати ситуацію в країні.

У "Грузинській мрії" впевнені, що попередні дані дають підстави припустити, що одномандатники "Грузинської мрії" переможуть у всіх мажоритарних округах у другому турі.

"Ми закликаємо всі політичні партії, всі виборчі суб'єкти поважати волю виборця... Щодо цілей Національного руху, то ми про це давно говорили. Ми знаємо, що ними рухають такі цілі, але у них немає жодних ресурсів для їх здійснення", - заявив виконавчий секретар партії Іраклій Кобахідзе.

Під час передвиборної кампанії в правлячій партії не раз звинувачували ЄНД в намірі влаштувати провокації під час і після парламентських виборів в Грузії.

Новини на цю ж тему