США: чому відсторонили адвокатів у "справі Магнітського"?

Апеляційний суд Другого округу США наказав федеральному суду першої інстанції усунути адвокатську контору Baker&Hostetler і її ведучого партнера Джона Москоу від захисту групи компаній під загальною назвою Prevezon.

Їх звинувачують у відмиванні у США частини доходу від грандіозної податкової афери в Росії. Правозахисники вважають, що аферу розкрив московський аудитор Сергій Магнітський, який поплатився за це життям.

Афера, в якій федеральна прокуратура США звинувачує групу російських чиновників, а російська влада - інвестиційний фонд Hermitage Capital і його господаря, британського бізнесмена Вільяма Браудера, на якого працював Магнітський, принесла 5,4 млрд рублів, або 230 млн доларів.

Компанії групи Prevezon нібито відмили з цієї суми близько 3 млн доларів, витрачених на придбання престижної нерухомості на Манхеттені.

Компанії належать російському бізнесменові Денису Кациву, сину віце-президента РЖД Петра Кацива, який, за твердженням прокуратури Південного округу Нью-Йорка, пропонував співпрацювати з ФБР в обмін на зняття претензій до компаній сина. Кацив-старший ці твердження заперечує.

Відсторонення Baker&Hostetler і її адвоката Москоу, в минулому відомого федерального прокурора, пов'язано з тим, що у вересні 2008 року Hermitage, який працював тоді в Росії, найняв Москоу для того, щоб, як йдеться, у судових документах, "збирати докази для захисту Hermitage в Росії".

Інше завдання Москоу полягало в тому, щоби "зацікавити уряд США в розслідуванні афери і поверненні отриманих за допомогою неї баришів".

Baker & Hostetler і Москоу представляли фонд Браудера протягом 9 місяців, після чого він найняв інших адвокатів. Як йдеться у рішенні апеляційного суду, в період роботи на Hermitage, за яку їм виплатили 200 тис. доларів, Москоу і його колеги отримували від наймача закриті документи, які стосуються зазначеної податкової афери, і брали участь в розробленні стратегії на той випадок, якщо Браудера і його фонд притягнуть до суду в Росії.

Нарешті, Москоу склали 25-сторінковий документ, в якому викладали подробиці цієї афери приблизно так, як вони виглядають зараз в позові американської прокуратури до компаній Кацива. Документ цей засекречений, але з вищесказаного випливає, що тоді адвокати відстоювали в ньому невинуватість і звинувачували в афері російських чиновників.

Зрозуміло, що Браудер і його фонд, які в нью-йоркському позові проти Prevezon не беруть участь, але сильно зацікавлені в його результаті, з самого початку обурювалися, що та ж адвокатська контора і той же Москоу тепер захищають протилежну сторону, і разом з прокуратурою вимагали, щоби вони їх відсторонили від суду.

Федеральний суддя Томас Гризе, якому прокурорський позов проти Prevezon дістався ще в 2013 році, відповів серією рішень, які то відсторонювали адвокатів від справи, то допускали їх знову.

Останнього разу Hermitage клопотав про дискваліфікацію Москоу і його контори 15 грудня минулого року, за три тижні до початку розгляду справи по суті. Фонд Браудера підкреслював, що Baker & Hostetler збирається будувати захист на версії про винуватість Hеrmitage в податковій афері в Росії, тобто "атакувати свого колишнього клієнта".

Скінчилося тим, що Гризе відклав початок процесу і постановив допустити Baker & Hostetler до захисту компаній Дениса Кацива, пояснивши, що колишня робота контори на Hermitage не має значення і що Браудер помилково звинувачує Москоу в тому, що той "переметнувся на інший бік".

За словами судді, прокуратура звинувачує Prevezon не в податковій афері в Росії, а лише у відмиванні частини баришів, які вона принесла. "Hermitage в цій тяжбі лише глядач, - писав Гризе. - Він не є стороною в цьому позові, і його права не поставлена на карту".

Фонд Браудера опротестував рішення Гризе в апеляційному суді, який зараз змусив суддю його скасувати і усунути колишніх адвокатів Браудера від справи. На це знадобилося 10 місяців, але американська Феміда некваплива.

"Hermitage - це не "глядач", - йдеться в 37-сторінковій резолюції апеляційного суду. - Компанія, цілком можливо, є жертвою".

Суд зазначив, що, працюючи на Hermitage, Москоу, за його власним визнанням, вимагав банківські відомості та інші документи, щоби захищати з їхньою допомогою фонд в разі, якщо його притягнуть до суду в Росії. Тепер же, працюючи на Prevezon, Москоу і його колеги мають намір зображати Hermitage жертвою не податкової афери, а її винуватцем.

Якщо допустити Baker & Hostetler до даної тяжбі, це може підірвати принцип конфіденційності відносин адвокатів зі своїми підзахисними, уклав апеляційний суд.

Поки неясно, що зроблять тепер відсторонені адвокати. У будь-якому випадку компанії Кцива Prevezon без захисників не залишаться.

Їх також представляє найвідоміша юридична контора Debevoise&Plimpton, в якій Prevezon захищає колишній старший суддя того ж федерального суду і колишній міністр юстиції США Майкл Мукейсі, чий батько народився під Барановичами з білоруської прізвищем Мукосей і емігрував до США в 1921 році.

Новини на цю ж тему