Безвіз у 2011-му та інші "шенгенські обіцянки" влади

Шенген Копирайт изображения AFP

"Запишіть: спеціально для вас, хоча я не даю коментарів російським каналам. У нас в листопаді-місяці українці подорожуватимуть (до ЄС) без віз. І я дуже бажаю, щоб коли-небудь у росіян також з'явилася така можливість", – ці слова Петра Порошенка, датовані 20 жовтнем, теоретично мали б стати приводом для радощів власників біометричних паспортів з тризубом.

На ділі ж соцмережі відреагували на потенційно гучну заяву українського президента хвилею скепсису.

"Петро Олексійович, ви реально загубилися в реальності? Навіщо пускати таку відверту дезінформацію? Який сенс? Чи в АП настільки все погано з аналітикою/комунікацією, що президента не інформують навіть про ази?.. Звісно ж, в листопаді безвіз не запрацює, це суто технічно не є можливим", - написав у Facebook керівник проекту "Європейська правда" Сергій Сидоренко.

"А він казав в листопаді якого року це буде?" – іронічно запитували користувачі в коментарях під дописами з цитатами пана Порошенка.

"Ви вірите в безвізовий режим? – В режим вірю, в безвізовий - ні", - жартували в соцмережах інші.

Реакцію українців на заяву президента можна зрозуміти. Петро Порошенко не вперше називає дату скасування віз до ЄС для українців. І не вперше його прогнози не справджуються.

Утім, це не тільки про чинного главу держави. Українські високопосадовці – і при нинішній владі, і при попередній – активно обіцяли добитися безвізу. Проте щоразу їхні прогнози залишалися лише добрими побажаннями.

ВВС Україна відслідкувала історію "обіцянок безвізу" в цитатах українських топ-політиків.

"Не рік чи два"

Діалог з ЄС на тему лібералізації візового режиму формально розпочали понад вісім років тому, на Паризькому саміті ЄС–Україна.

Українців тоді цікавили радше перспективи спрощення процедури отримання віз. Наприклад, запровадження безплатних віз для окремих категорій громадян або ж зменшення пакету документів, який потрібно подавати до консульств.

Тодішній президент Віктор Ющенко коментував перспективи повного скасування віз стримано.

Копирайт изображения AP
Image caption Віктор Ющенко, поки був президентом, конкретних дат скасування віз з ЄС не обіцяв

"Мова не йде про рік або два", – відповів він у вересні 2008 року на питання, скільки часу можуть тривати переговори про "безвіз".

Оптимістичнішим був міністр закордонних справ на ім’я Петро Порошенко.

В останні тижні президентства Віктора Ющенка в інтерв’ю журналу "Корреспондент" керівник МЗС сказав: "Своє головне завдання у вирішенні наявних сьогодні проблем бачу в одному – це безвізовий режим з країнами Шенгенської зони. Безвізовий!"

"До 2012-го встигнете?" - запитує у нього журналістка.

"Якщо працюватимемо спільно з урядом та парламентом активно й ефективно, то встигнемо у 2011 році", - завіряє Петро Порошенко.

За два місяці пан Порошенко пішов з посади міністра.

"Пройдемо шлях за рік"

Віктор Янукович свій перший візит як президент здійснив саме до Брюсселя.

Повернувшись зі столиці ЄС, він заявив, що безвізовий режим – не за горами.

"Домовилися, що пройдемо цей шлях за рік. (...) Не пізніше, ніж через рік ми отримаємо безвізовий режим і отримаємо зону вільної торгівлі з ЄС", - сказав Віктор Янукович у березні 2010-го.

Уже за півроку він давав стриманіші прогнози.

"Одне з питань, яке зараз стоїть на порядку денному, - безвізовий режим. Я вважаю, що це питання найближчого майбутнього", - зазначив тодішній президент у серпні того року після переговорів з канцлером Ангелою Меркель.

А в 2011 році представники Києва почали в унісон озвучувати нову дату "безвізу". Привід для цього випав ідеальний – українсько-польський Євро-2012.

"Висловлю свої надії, що до проведення Євро-2012 безвізовий режим для України з боку Євросоюзу стане реальністю. Ми все зробимо, щоб це відбулося вже в 2011 році", - заявив Віктор Янукович на "українському ланчі" економічного форуму в Давосі.

Копирайт изображения AFP
Image caption Реалізувати обіцянку добитися "безвізу" з ЄС до кінця 2011 року Віктору Януковичу так і не вдалося

Ближче до кінця 2011 року оптимізму в українських посадовців поменшало.

"Через два-три роки, якщо буде збережено наявну динаміку діалогу і не будуть суттєво змінюватися вимоги, що висуваються для безвізового режиму", - відповів у листопаді 2011-го на питання про строки запровадження "безвізу" тодішній голова МЗС Костянтин Грищенко.

Виступаючи на доленосному для України Вільнюському саміті "Східного партнерства" 29 листопада 2013 року, президент Янукович закликав ЄС надати безвізовий режим негайно.

"Найпоказовішим кроком, який би засвідчив, що ЄС насправді готовий відкрити для нас свої двері, стало б запровадження без зволікання безвізового режиму", – заявив Віктор Янукович.

Вільнюський саміт закінчився для Києва провалом. Українська делегація повернулася додому без жодних вагомих результатів. А за лічені години силовики розігнали студентський протест на Майдані. Розпочався Єромайдан, і на якийсь час тема "безвізу" відійшла на другий план.

"Уже з січня 2015-го"

Перший керівник МЗС після перемоги Євромайдану Андрій Дещиця у березні 2014 року заявив, що країна може отримати "безвіз" ще до кінця року.

"Ми можемо отримати безвізовий режим з ЄС до кінця року. Нам потрібно прийняти декілька законів та кілька підвідомчих актів, які передбачають введення біометричних паспортів, контроль на кордонах", - сказав він у інтерв'ю газеті "День".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption В інавгураційній промові Петро Порошенко пообіцяв українцям безвізовий режим вже у січні 2015 року

Звернувся до теми безвізового режиму в інавгураційній промові і новообраний президент Порошенко.

"Завершили перший етап (безвізового діалогу з ЄС. – Ред.) і дуже швидко зможемо завершити другий, щоб вже з січня 2015 року українці мали можливість подорожувати (до ЄС. – Ред.) без віз", – заявив він у стінах парламенту 7 червня 2014 року.

Ближче до кінця року Петро Порошенко скоригував прогнози.

"Потрібно прискоритися на шляху запровадження безвізового діалогу з ЄС", - заявив він на початку грудня 2014-го у Раді.

"Ми обіцяли це нашим співгромадянам у 2015 році і, хоч розбийся, а обіцяне треба виконувати… Вже на Ризькому саміті ("Східного партнерства". – Ред.) в травні-місяці (2015 року. – Ред.) має бути прийнято рішення про безвізовий режим", - сказав він.

У квітні 2015-го Петро Порошенко знову міняє дату остаточної "перемоги".

"Два головних питання. Перше - це визнання європейської перспективи для України. І друге - це підтримка український позиції з приводу надання безвізового режиму з 1 січня 2016", - сказав президент після переговорів з польським колегою Броніславом Коморовським у квітні 2015-го.

У щорічному посланні президента до Верховної Ради після закінчення Ризького саміту "Східного партнерства" президент говорить про терміни запровадження "безвізу" розмитіше.

"Перспектива безвізового режиму вперше набула фіксованого місця в календарі. Чекати залишилося зовсім недовго, але щоб вдало фінішувати, потрібен відповідний ривок... У 2016 році - отримати безвізовий режим з ЄС", - заявив Петро Порошенко.

"Не чекаючи і не принижуючи"

Наприкінці січня цього року Петро Порошенко звернувся до теми "безвізу" під час візиту на Рівненщину. "Я йду в парламент, щоб ми завершили ухвалення п’яти законів, що залишились, щоб в середині року з українським паспортом без віз, не чекаючи і не принижуючи українців, ми могли вільно їздити до Європи", - заявив він.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Влітку Петро Порошенко казав, що у питанні скасування віз для українців він "залишається оптимістом"

Навесні "середина року" у вустах президента перетворюється на "другу половину".

"Я не бачу зараз загроз, що Україні безвізовий режим не буде наданий. У другій половині 2016 року українці повинні їздити у ЄС за своїм біометричним паспортом", – заявив Петро Порошенко у квітні в інтерв’ю українським телеканалам.

А у червні 2016-го президент говорить, що "залишається оптимістом".

"Сьогодні дискусія в Європарламенті щодо безвізового режиму - тільки з одного питання, безвідносно до України... Сьогодні єдине тільки питання - коли буде запроваджено безвізовий режим. Я залишаюся оптимістом і сподіваюся, що це буде до кінця 2016 року", – сказав Петро Порошенко на своїй великій прес-конференції.

Остання на сьогодні дата запровадження "безвізу", анонсована президентом, як уже було згадано, - листопад 2016-го.

Чи останньою ця дата буде в історії заяв українських посадовців на цю тему – питання відкрите.

Новини на цю ж тему