Як і коли змінювалися зарплати українських депутатів

Депутати парламенту голосують у сесійній залі Копирайт изображения Ukrinform

Рішення Верховної Ради суттєво підвищити зарплату депутатам викликало не лише обурення суспільства, але й критику прем'єр-міністра.

Володимир Гройсман заявив, що пропозицію до бюджету-2017 збільшити оплату праці парламентарів до 36-40 тисяч гривень на місяць уряд "однозначно відхилить".

Наприкінці минулого тижня депутати, схвалюючи бюджет у першому читанні, рекомендували урядові знайти додатково близько 140 мільйонів гривень на діяльність парламенту.

У постанові Ради також передбачено, що вже від 1 листопада 2016 року депутати мають отримувати від 36 до 40 тисяч гривень зарплати, залежно від посади, а спікер парламенту - 43,5 тисяч.

Поки уряд і парламент з'ясовують, чи відбудеться таке зростання платні і чи юридично вмотивованим є підвищення постановою, а не законами, та ще й від листопада цього року, ВВС Україна вирішила проаналізувати, як змінювалися зарплати депутатів за останні 12 років.

Від 3,5 до 17,5

Тема оплати праці депутатів завжди була закритою для суспільства. Оскільки цифри зарплат, що називалися публічно, - це завжди була лише верхівка айсберга.

Мінімальна зарплата в Україні 2016

1378 грн

січень 2016

1550 грн

грудень 2016

UNIAN

І рядові члени парламенту, і керівництво Верховної Ради мало розповідали про те, скільки грошей вони отримують загалом, включаючи не лише номінальний оклад, але й доплати за свою діяльність. І досі постанови про забезпечення діяльності депутатів, у якому про ці доплати можна було би дізнатися, мають гриф "не для друку".

За неофіційною інформацією, яка публікувалася у ЗМІ та яку ВВС Україна отримала від колишніх членів парламенту, усі роки доплати становили суму, яка могла сягати розміру самого окладу. Перелік доплат періодично зазнавав змін.

Найрадикальніше збільшення парламентської зарплати сталося в 2005 році, коли головою уряду була Юлії Тимошенко.

Тоді посаду депутата прирівняли до посади члена Кабміну. Зарплата як міністрів, так і депутатів, зросла - залежно від посади - до 14-21 тисячі гривень. До червня 2005 року вона становила від 3,5 до 4,5 тисяч гривень, розповіли ВВС Україна колишні депутати.

Юлія Тимошенко тоді пояснювала, що висока зарплата парламентарів і міністрів зупинить хабарництво.

На такому рівні - в середньому 17,5 тисяч гривень - зарплата лишалася до 2014 року.

У 2014-му сталися суттєві зміни. Уряд Арсенія Яценюка скоротив зарплату депутатів до трохи більше за шість тисяч.

У квітні 2016 року, залишаючи посаду голови парламенту, Володимир Гройсман збільшив зарплату депутатів до 17,6 тис. гривень. Цю інформацію півроку тому поширила депутат Ольга Червакова.

Тепер депутати запланували зростання своєї платні удвічі.

Оцінюючи цей графік, слід мати на увазі, що ідеться лише про оклад члена парламенту в різні роки, а не всі його щомісячні доходи у різні роки.

Водночас 20 жовтня, голосуючи за підвищення зарплат, депутати скасували постанову "Про забезпечення діяльності народних депутатів України", яку їхні попередники ухвалили в 1994 році і змінювали в наступні роки.

Але обсяг скасованих доплат і компенсацій невідомий, оскільки текст постанови на офіційному сайті Верховної Ради "не для друку", а під час розгляду бюджету депутати про неї не згадували.

Взагалі, обговорюючи кошторис країни, депутати не говорили про те, що і власний бюджет кардинально змінюють. Лише один депутат - Віктор Пинзеник - закликав скасувати пункти, які стосуються зростання зарплат.

Нині деякі депутати зізнаються, що не помітили цих пунктів.

Дехто каже, що зарплату слід було би збільшити на 10-20%. А "Опозиційний блок" заявив, що домагатиметься скасування такого значного підвищення.

Новини на цю ж тему