Російський суд залишив чинним вирок Клиху та Карпюку

Фото 1 Копирайт изображения www.mfa.gov.ua

Колегія Верховного суду Росії на чолі з суддею Олександром Ботіним залишила чинним вирок українцям Миколі Карпюку і Станіславу Клиху.

У травні цього року Верховний суд Чечні засудив Клиха і Карпюка до 22,5 років і 20 років ув'язнення відповідно. Їх звинуватили в участі у Російсько-чеченській війні у 1994-1995 роках.

Перед тим, як колегія суддів вийшла ухвалювати рішення, прокурор наголосив, що "суд не допустив серйозних порушень кримінально-процесуального кодексу" і "врахував усі позиції".

Водночас Микола Карпюк, що разом зі Станіславом Клихом брав участь у засіданні через відеозв'язок із СІЗО в Грозному, вкотре висловив сумніви у обґрунтованості звинувачень на свою адресу. Пан Клих закликав суддів "діяти самостійно".

Копирайт изображения AFP
Image caption До Москви на суд над Карпюком і Клихом вирушила Надія Савченко

Микола Карпюк та Станіслав Клих відкидають усі звинувачення чеченського суду.

У залі суду в Москві перебувала депутатка Надія Савченко.

"Викрали"

Миколу Карпюка та Станіслава Клиха російські спецслужби затримали відповідно у березні та серпні 2014 року, причому у "Правому секторі", до якого належав Карпюк, вважають, що його викрали з прикордонної зони Чернігівської області. Клиха затримали у російському місті Орел, куди він приїхав, аби відвідати подругу.

У Слідчому комітеті Росії стверджували, що в середині 90-х обидва українці належали до нині забороненої в Росії організації УНА-УНСО і брали участь у бойових діях на території Чечні, "у ході яких позбавили життя не менше 30 (російських. – Ред.) військовослужбовців".

Image caption У залі суду багато журналістів, а самі засуджені перебувають у СІЗО в Грозному і спілкуються через відеозв'язок

"Після того, як усі банди були розгромлені, ці так звані "вояки" повернулися до себе на батьківщину – в Україну і довгий час відсиджувалися. Мабуть, втративши пильність, в 2014 році вони в’їхали на територію РФ, забувши, мабуть, що у нас діє принцип "ніхто не забутий, ніщо не забуте", - йдеться у заяві Слідчого комітету.

Суд над Карпюком і Клихом почався у вересні минулого року.

"Не завжди поводився адекватно"

Обвинувачення на їхню адресу базувалися на показах уродженця України Олександра Малофєєва. З 2009 року він відбував 23-річний термін покарання за розбій і вбивство двох жінок, однак згодом уклав досудову угоду з російським слідством і, заявивши, що входив до загону "Вікінг", дав свідчення проти Карпюка, Клиха та інших українців.

Дані про те, що протягом 1994-1995 років Малофєєв перебував в українській в'язниці, російські прокурори на суді назвали легендою, створеною українськими спецслужбами. Минулого року російський суд засудив його до 24,5 років ув'язнення.

Карпюк і Клих на суді заперечували, що коли-небудь перебували на території Чечні, і заявляли, що до них застосовували тортури.

Станіслав Клих, у клітці грозненського суду, демонстрував, як він стверджував, сліди від ударів струму на своєму тілі. За словами очевидців, на судових засіданнях він не завжди поводився адекватно: виглядало, що українцеві потрібна кваліфікована медична допомога.

Микола Карпюк говорив, що підписав запропоновані йому папери після того, як йому пригрозили, що так само катуватимуть його 9-річного сина.

Слідчий комітет відповів на запит Російської служби Бі-бі-сі, що "інформація щодо застосування тортур (до Карпюка та Клиха. – Ред.) не відповідає дійсності".

Слід Яценюка

У вересні минулого року керівник Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін заявив, що у складі "карального батальйону "Вікінг", до якого нібито належали Карпюк і Клих, воював і тодішній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Адвокат Миколи Карпюка Ілля Новіков раніше припускав, що згадки Яценюка якоюсь мірою шкодять захистові українців: мовляв, одразу після того, як в Україні чують про екс-прем’єра, цю справу починають сприймати як "дурний жарт".

Разом із тим, Новіков припустив, що Карпюка та Клиха могли катувати, щоб отримати від них покази проти Арсенія Яценюка.

Президент України Петро Порошенко заявляв, що "робив і все робитиме для звільнення Миколи Карпюка і Станіслава Клиха, яких вважаємо українськими політв'язнями в РФ".

МЗС України вимагав припинити "судовий фарс" щодо Клиха і Карпюка. Дипломати зазначали, що суд не брав до уваги "жодних беззаперечних доказів непричетності українців до інкримінованих їм злочині".

Київ направив до Москви запит про передачу Клиха та Карпюка.

Новини на цю ж тему