Справжнє і несправжнє у "переписці Суркова"

Сурков Копирайт изображения Getty
Image caption У Кремлі кажуть, що Владислав Сурков взагалі не користується електронною поштою

Українські хакери виклали у мережу документи, які, за їхніми словами, є перепискою помічника президента Росії Владислава Суркова – ключового радника Володимира Путіна, зокрема, з українських питань.

Серед величезного масиву документів, які потрапили у відкритий доступ, є, зокрема, такі: моніторинги українського інформаційного простору, аналітичні записки з приводу подій в Україні, документи, які стосуються життя самопроголошених "народних республік" на сході країни, плани дестабілізації соціально-політичної ситуації в Україні, "просування федерального статусу Закарпатської області".

У Кремлі заявили, що дані з нібито "зламаної" пошти помічника російського президента не відповідають дійсності, а пізніше додали, що він "взагалі не користується електронною поштою".

У СБУ заявили, що можуть "фактично підтвердити" справжність частини оприлюднених документів та закликали хакерів вийти на зв'язок зі спецслужбою.

"Ворог України"

Першу порцію "перехоплених" листів Владислава Суркова виклали в інтернет у понеділок.

"Ми, українські патріоти "КіберХунта", сьогодні отримали доступ і повністю контролюємо переписку одного з поштовиків ворога України В.Суркова", - йшлося у повідомленні на сайті хакерів.

Хакери оприлюднили, як вони стверджували, фрагмент переписки пана Суркова з його помічником Павлом Карповим.

Колишнього співробітника Адміністрації президента Росії на ім’я Павло Карпов взимку цього року Надія Савченко звинувачувала у причетності до свого нелегального вивозу на територію Росії. Кремль це заперечував.

Хакери стверджують, що в листі пана Карпова до пана Суркова містилися плани дестабілізації ситуації в Україні, а також просування федеративного статусу Закарпатської області.

План "Шатун"

Найбільше уваги спостерігачів привернув "План першочергових заходів з дестабілізації суспільно-політичної ситуації на Україні "Шатун".

Автори документу вважають, що реалізація цього плану протягом листопада 2016 – березня 2017 року здатна дестабілізувати політичне життя в Україні та призвести до дострокових парламентських та президентських виборів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У документі під назвою "план "Шатун" йдеться про те, що для дестабілізації ситуації в Україні потрібно вести переговори, зокрема, з "Батьківщиною" та Радикальної партією

"Внаслідок кардинальних змін українського політичного розкладу можливий варіант повернення Донбасу до політичного поля України на умовах РФ, що забезпечить необхідну кількість лояльних політиків в українському парламенті на ухвалення потрібних законів", - йдеться у цьому документі.

Ключовими заходами, які мають призвести до подібних наслідків, є, зокрема:

  • організація – після переговорів з "Опозиційним блоком", Радикальною партією та "Батьківщиною" – загальнодержавного протесту "Тарифний Майдан";
  • активна критика соціально-економічної політики центральної та місцевої влади;
  • виготовлення та розповсюдження "фейкових" матеріалів, "у яких розкривати корупційні схеми Порошенка та його оточення";
  • "організація масштабних розслідувань корупційної діяльності команди Порошенка";
  • активізація діяльності організацій нацменшин на території України.

"Дуже талановита людина"

Прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Песков заявив, що знає пана Суркова понад десять років, і йому "весь час щось приписується", оскільки помічник російського президента є "дуже талановитою людиною".

"Частіше за все це не відповідає дійсності", – додав пан Песков.

Відповідаючи на уточнююче питання журналістів, чи відповідають дійсності звинувачення на адресу пана Суркова у даному випадку, прес-секретар російського президента заявив: "Я сказав те, що я хотів сказати. Звичайно".

Низка коментаторів в українських соцмережах відзначили, що документи, оприлюднені хакерами, містять низку орфографічних помилок та, зокрема, українізмів.

"Прізвища у відмінках написані на український манір: Бойка, Кононенка. Навіть трієчник-росіянин так не напише", - пише у Facebook головний редактор журналу "Тиждень" Дмитро Крапивенко.

Копирайт изображения epa
Image caption Чимало спостерігачів припустили, що мета "зливу" "плану "Шатун" - дискредитація самої ідеї протестів в Україні

Чимало користувачів соцмереж запідозрили, що головна мета "злитого" плану дестабілізації – дискредитувати саму ідею протесту в Україні.

"Тепер тільки спробуй щось сказати проти захмарних тарифів - зразу станеш агентом Кремля", - написав харківський активіст Володимир Чистілін.

Тим часом у СБУ зазначили, що справжність "більшості" документів "зливу" є "фактично підтвердженою".

У спецслужбі заявили, що призначили "експертне дослідження" оприлюднених документів та попросили хакерів, які стверджують, що "зламали" пошту російського чиновника, вийти на зв’язок зі спецслужбою, щоб "дати можливість проаналізувати оригінали документів".

"Мені здається, що це не всі документи, які вони знайшли", - сказав у коментарі каналу "112" голова апарату голови СБУ Олександр Ткачук.

Скани паспортів

І справді, вже у вівторок у мережу потрапила друга, набагато масштабніша порція "службової переписки Суркова".

"КіберХунта" виклала сотні листів, датованих періодом від вересня 2013 до листопада 2014 року загальним обсягом, як стверджується, близько 1 гігабайта.

"Сьогодні, коли основні російські медіа персонажі і навіть офіційний Кремль відреагував на нашу наживку про злам помічника президента РФ Владислава Суркова… Кіберхунта готова підтвердити контроль над користувачами російських поштовиків, в т.ч. Суркова", - написали хакери на своєму сайті.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption На "пошті Суркова" можна знайти чорновик "звернення громадськості Донбасу" з вимогою "припинити війну"

Разом з тим, що хакери називають копією поштової скриньки prm_surkova@gov.ru, до мережі виклали скани паспортів та шенгенських віз самого пана Суркова, його дружини та трьох неповнолітніх дітей.

"Актуальні канали зв’язку і власне матеріали ми поки що залишаємо у себе для аналізу", - додали хакери.

Викладені до мережі документи – це моніторинги інформаційного простору України, аналітичні записки з приводу подій в Україні, а також матеріали, які стосуються життя самопроголошених Донецької та Луганської "народних республік" тощо.

Якщо вірити хакерам, на "пошті Суркова" наявні чорновики звернень "представників громадськості Донбасу" з вимогою "припинити війну" чи бюджети силових органів "ДНР".

Крім того, тут можна знайти чимало матеріалів на тему ситуації в Абхазії, Південній Осетії та Молдові. Свого часу Владислава Суркова називали неформальним "куратором" Кремля щодо цих регіонів.

"Не користується поштою"

Спостерігачі в Україні коментують ці документи по-різному.

"На даний момент план "Шатун" з дестабілізації ситуації в Україні не можна сприймати всерйоз… Інша ситуація зі зламаною поштою приймальні Суркова. Вона абсолютно достовірна… Будь-якій адекватній людині зрозуміло, що 1 Гб матеріалів – листи із вкладеннями – з низькою вірогідністю можуть бути об’єктом штучного створення", – написав на site.ua політичний оглядач Олексій Мінаков.

Копирайт изображения AFP
Image caption У Кремлі назвали опубліковані українськими хакерами документи "цікавими"

У вівторок експерт авторитетної дослідницької групи Bellingcat Арік Толер назвав "злив" "пошти Суркова" "схоже, достовірним".

Міністр юстиції Павло Петренко не виключив, що, якщо справжність "переписки Суркова" доведуть, Київ долучить ці матеріали до міжнародних судових позовів "як один з доказів того, що Росія причетна до всіх тих подій, які стосуються підтримки терористів і сепаратистів".

Тим часом у середу Кремль оприлюднив новий коментар з приводу "витоку" з "пошти Суркова".

Прес-секретар президента Росії Дмитро Песков сказав журналістам, що в Кремлі ознайомилися з документом, опублікованим хакерами, та назвав його "цікавим".

"Можу сказати: це не він (Сурков. – Ред.). Більше того, можу додати: він не користується електронною поштою. Взагалі", – заявив Дмитро Песков, додавши, що "комусь довелося добряче попотіти, верстаючи цей документ".

"Песков каже, що Сурков не користується електронною поштою. Можливо, але скринька, яку "зламали" належить його помічникам, а не йому самому", - негайно зауважує Арік Толер з Bellingcat.

Отож, якщо припустити, що українські хакери і справді зламали пошту приймальні Владислава Суркова, то ключове питання полягає в тому, що саме міститься у матеріалах, які "КіберХунта" наразі залишила собі "для аналізу".

Новини на цю ж тему