Волинь, УПА, Бандера: луцькі депутати проти польського дипломата

Мазур Копирайт изображения UNIAN
Image caption Зараз Вєслав Мазур працює генконсулом Польщі у Львові

Луцька міська рада просить МЗС України визнати персоною нон грата та не допустити призначення генконсулом Польщі в Луцьку польського дипломата Вєслава Мазура.

Причиною невдоволення луцьких депутатів стали заяви пана Мазура, зроблені ним у Сеймі під час засідання комітету, на якому затверджувалася його кандидатура.

Під час свого виступу перед польськими депутатами пан Мазур фактично назвав Степана Бандеру "бандитом", заявивши, що "українці мало знають історію".

Зараз Вєслав Мазур працює генеральним консулом Польщі у Львові.

У МЗС України наразі не коментували звернення луцьких депутатів.

"Бандит"

Наприкінці вересня цього року кандидатуру Вєслава Мазура на посаду генконсула Польщі в Луцьку погодив сеймовий комітет з питань зв’язків з поляками за кордоном.

Більшість питань до претендента на цю посаду стосувалися його бачення візової політики Польщі та кроків, які він має намір вжити для полегшення роботи польського бізнесу на цих теренах.

Однак одне з питань до пана Мазура стосувалося викликів, які стоятимуть перед ним у світлі різночитань між Україною і Польщею з приводу ухваленої Сеймом заяви, яка називає події 1943 року на Волині "геноцидом".

Копирайт изображения cityadm.lviv.ua
Image caption Ставлення до історичної постаті Степана Бандери в Україні та в Польщі кардинально відрізняється

"До справи Волині, УПА і Бандери я від початку своєї кар’єри маю однозначну думку… Коли президент Ющенко перед завершенням своєї каденції визнав Бандеру і УПА героями, то на питання журналіста, що я про це думаю, я відповів прямо: як бандит може бути героєм?" – сказав пан Мазур.

"Я вважаю, що українці ще мало знають історію, і потрібно їм показувати всі злочини, скоєні цими людьми… Незалежно від різних стратегій, речі потрібно називати своїми іменами – геноцид це геноцид", - продовжив він.

Вєслав Мазур працює в Україні з 2006 року – раніше він очолював польські консульства в Одесі та (до евакуації дипустанови) в Сімферополі.

"Воювати з мертвими"

Обговорюючи заяву пана Мазура цієї середи, луцькі депутати були одностайними, вважаючи, що його робота у їхньому місті є небажаною.

"Називати українських героїв бандитами, вчити українців історії – це не завдання дипломатів інших держав", - заявив, зокрема, Павло Данильчук з партії "Народний контроль".

А Микола Федик зі "Свободи" заявив, що полякам варто "припинити воювати з мертвими українцями", маючи на увазі Степана Бандеру та вояків УПА.

Присутній на сесії депутат парламенту від БПП Андрій Антонищак нагадав присутнім, що Степан Бандера є почесним громадянином міста Луцька, і пообіцяв реагувати на подібні "випади" польської сторони і на рівні Верховної Ради.

Зрештою, звернення до МЗС з проханням визнати пана Мазура персоною нон грата та відмовити у його призначенні генконсулом у Луцьку в разі надходження такого звернення проголосували 26 з присутніх 29 депутатів.

"Оцінкові судження"

Голова правління фонду "Майдан закордонних справ", колишній генконсул України в Стамбулі Богдан Яременко розповів ВВС Україна, що процедура призначення генеральних консулів не передбачає надання МЗС згоди на ту чи іншу кандидатуру, отож Київ фактично не має можливості заблокувати це призначення.

Утім, він сумнівається, що для настільки радикальних кроків наявні достатньо вагомі підстави, називаючи заяву пана Мазура "оцінковими судженнями", хоч і нетиповими для дипломата.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У Польщі події 1940-х років на Волині називають "геноцидом"

"Якимось чином реагувати потрібно, але реакція повинна бути адекватною ситуації", - резюмував пан Яременко, додавши, що у даному випадку має значення і те, що йдеться про дипломата з дружньої до України держави.

"Можна нашого посла попросити піти до їхнього МЗС, або тут запросити посла – і спокійно поговорити: мовляв, ми моніторимо ситуацію і наразі не бачимо можливості зробити те, що нас просять наші громадяни. Але якщо він (Вєслав Мазур. – Ред.) продовжуватиме в цьому ж дусі, вже перебуваючи на території України, ми зобов’язані будемо реагувати, і нам би не хотілося, щоб його приватні переконання завдали шкоди нашим двостороннім відносинам", - сказав колишній дипломат.

Волинська проблема

У липні цього року польський Сейм проголосував за постанову, якою визнав події, що розгорнулися на Волині у 1943-45 роках, "геноцидом, вчиненим українськими націоналістами проти мешканців ІІ Речі Посполитої".

Президент Петро Порошенко та МЗС України заявили, що шкодують з цього приводу. А Верховна Рада у вересні засудила польську постанову та закликала Сейм "припинити політизацію трагічних сторінок українсько-польської історії" та зосередитися на побудові конструктивних взаємостосунків між двома державами.

Минулого тижня Польський інститут у Києві скасував запланований на вівторок показ суперечливого фільму "Волинь" за рекомендацією МЗС України.

У зовнішньополітичному відомстві заявили, що це рішення було ухвалене спільно, зважаючи на "несприятливий час" для показу "Волині".

Новини на цю ж тему