Е-декларування: перші підсумки

Копирайт изображения facebook.comLlutsenko
Image caption Чиновники і депутати задекларували величезні суми готівки

У ніч на 31 жовтня в Україні сплив термін для першого в історії електронного декларування статків чиновників.

Близько 120 тисяч посадовців задекларували свої прибутки, майно та активи за 2015 рік.

Останній тиждень перед закінченням строку подачі, коли топ-чиновники почали масово заповнювати декларації, вразив українців.

Посадовці задекларували десятки і сотні мільйонів гривень у банках та готівці, величезну кількість землі та нерухомості, надзвичайно дорогі колекції годинників, антикваріату, картин, стародруків та предметів розкоші.

За подачу недостовірних даних декларацій передбачена кримінальна відповідальність – тюремне ув’язнення до двох років.

За невчасну подачу – адміністративна відповідальність та штраф. Наразі відомо, що декілька членів парламенту не подали декларацій.

Надалі аналізом декларацій займатимуться правоохоронні органи, щоб виявити можливу корупційну складову і недостовірні дані.

Довга дорога до е-декларацій

Запровадження е-декларування, причому вже цього року, в повномасштабному, а не "тестовому" режимі, активно лобіювали західні партнери Києва.

Його запуск називали умовою для отримання Україною чергового траншу МВФ, фінансової допомоги ЄС та результативного закінчення переговорів про скасування візового режиму з ЄС.

Навколо декларування тривали законодавчі суперечки. Довго не могли обрати склад Національного агентства запобігання корупції, а потім через технічні причини кілька разів переносили запуск.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Петро Порошенко та Юлія Тимошенко "тягнули" з деклараціями до останнього

Нарешті декларування запрацювало з 1 вересня й тривало 60 днів.

Воно має кілька ключових відмінностей від подачі "традиційних" декларацій.

До нових форм подається значно більший обсяг даних, ніж раніше. Це 16 розділів, які дають повний зріз матеріального становища декларанта.

До прикладу, раніше вносити до декларацій готівку було не потрібно. Нині – про всі наявні кошти обсягом понад 50 мінімальних зарплат (близько 69 000 грн. - Ред.) станом на 1 січня звітного року потрібно відчитатися.

Чиновники задекларували так багато, що експерти засумнівались у реальності цих цифр.

Депутат Сергій Мельничук записав трильйон гривень, що більше бюджету країни. Що саме означає цей крок, депутат пообіцяв пояснити пізніше.

Також потрібно вносити все цінне майно, а не лише нерухомість і транспортні засоби, як це було раніше. Має також вказуватись недобудована нерухомість та інтелектуальна власність.

Статки відомих політиків

Українці ознайомились з раніше небаченими статками найвідоміших політиків, які задекларували готівку, бізнес та активи.

Президент Петро Порошенко є власником 104 компаній у різних країнах.

Він задекларував понад 26 мільйонів доларів, півмільйона гривень та 14 тисяч євро на банківських рахунках. Готівкою він зберігає 60 тисяч доларів та 900 тисяч гривень.

Також у декларації пана Порошенка вказано вісім автомобілів представницього класу, шість годинників, дві норкові та одна соболина шуби, одне шкіряне пальто, три жіночі сумки. Одна з них, марки Fendi, коштує понад 100 тисяч гривень.

Копирайт изображения ukrinform
Image caption Олег Ляшко має близько мільйона доларів готівки

У власності президента є машина хімчистки, рояль, та колекція із 84 картин та шести скульптур.

Лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко та її чоловік задекларували 3,5 мільйона гривень у банках. З готівки у подружжя - 163 тисячі євро, 678 тисяч гривень і 270 тисяч доларів.

На Олександра Тимошенко записані низка бізнес-структур, у тому числі іноземних. Сама Юлія Тимошенко не має нерухомості та орендує будинок. Також вона задекларувала вісім ювелірних прикрас.

Лідер "Радикальної парті" Олег Ляшко задекларував 2 млн гривень у банку.

З готівки він має 740 тисяч доларів, 90 тисяч євро та 890 тисяч гривень. У нього є автомобілі та дорогі годинники, а також декілька квартир та шість земельних ділянок.

У прем’єра Володимира Гройсмана 12 дорогих годинників, чотири земельні ділянки та два будинки.

У готівці пан Гройсман має 2,28 млн гривень, 870 тисяч доларів і 460 тисяч євро. На банківських рахунках - більше 2,1 мільйона гривень та 16 тисяч євро.

Новини на цю ж тему