Російські військові розробляють секретний інтернет

Солдат біля комп'ютерів Копирайт изображения Getty
Image caption Поки що російські військові передають електронну інформацію звичайними, хоча й зашифрованими каналами

У російських оборонних підприємств з'явиться власна закрита мережа передачі даних - аналог інтернету, повідомляють російські ЗМІ.

У майбутньому її можуть приєднати до вже наявної мережі міністерства оборони Росії.

Над створенням Системи захищеного зв'язку (СЗЗ) для російських оборонних підприємств працюють державні компанії Об'єднана приладобудівна корпорація і "Воєнтелеком".

Як пишуть "Известия", до мережі підключать тільки спеціальні комп'ютери з операційними системами Astra Linux і МСЗС (Мобільна система збройних сил), призначені для роботи з державною таємницею, включно з рівнем "цілком таємно".

Скопіювати інформацію з таких комп'ютерів на несертифікований носій - флешку чи жорсткий диск - неможливо. Сама СЗЗ буде ізольована від глобальної мережі інтернет.

Вартість створення "оборонно-промислового інтернету" не розголошується, але, судячи з інформації з сайту держзакупівель, 24 сервери і кілька десятків "автоматизованих робочих місць" для СЗЗ обійшлися "Воєнтелекому" в 51 млн рублів (близько 800 тис. доларів).

Постачальником стала компанія "Кібертехніка" під керівництвом інтернет-підприємця Павла Черкашина.

Де живуть "Іскандери"

Раніше міністерство оборони Росії запустило свій аналог інтернету - Закритий сегмент передачі даних (ЗСПД).

Сайти та адреси електронної пошти ЗСПД розташовані в доменній зоні "mil.zs".

Держоргани і корпорації по всьому світу використовують закриті мережі для передачі конфіденційної інформації.

Наприклад, система SIPRNet Міністерства оборони і Державного департаменту США налічує 4,2 млн користувачів по всьому світу.

Копирайт изображения GETTY IMAGES
Image caption На 25 млн північнокорейців припадає трохи більше 1000 унікальних адрес у комп'ютерній мережі кванмйон

Інший приклад - північнокорейський інтернет, доступ до всіх 28 сайтів якого випадково, на короткий час, відкрився 20 вересня 2016 року.

У країні також діє внутрішня мережа "кванмйон", яка не має виходу в глобальну мережу.

Причину, через яку російські військові вирішили створити свій аналог інтернету, вгадати нескладно, пише оглядач Російської служби Бі-Бі-Сі Андрій Сошников. Комунікація у всесвітній павутині не може бути захищена на 100%, і в людей у погонах накопичилося чимало відповідного негативного досвіду.

У серпні 2015 року група хакерів "Анонімний інтернаціонал" звернулася до ФСБ з проханням перевірити, як чиновники міноборони дотримуються норм інформаційної безпеки при роботі з секретними документами.

"Ми з жалем переконалися в повній некомпетентності співробітників ряду підрозділів міністерства оборони РФ в сфері інформаційної безпеки, а якщо говорити більш конкретно - в злочинній недбалості. Через безкоштовні поштові сервіси типу yandex.ru, mail.ru і американський gmail.com передавалися незашифровані службові документи, які часто містять секретну інформацію, пов'язану з обороноздатністю РФ", - написали хакери.

На доказ своїх тверджень "Анонімний інтернаціонал" опублікував знімки документів, де вказувалися місця базування ракетних комплексів "Іскандер-М" і атомних підводних човнів. Самі географічні дані в публікації були затушовані.

Новини на цю ж тему