Чи був у Чорногорії "російський путч": перевірка версій

Чорногорія Копирайт изображения Reuters
Image caption 16 жовтня в Подгориці було оголошено про арешт 20 громадян Сербії і Чорногорії, що, як заявила влада, планували спровокувати заворушення і зірвати вибори

Заяви прокуратури Чорногорії про плани вбивства прем'єра і причетність до них "російських націоналістів" поки що настільки розпливчасті, що і в самій Чорногорії незалежні від влади коментатори лише гадають, про що саме йдеться, а багато хто - просто не вірить.

Жоден зі співрозмовників ВВС у чорногорської столиці Подгориці і в Белграді поки що не бачить переконливих доказів ані хибності офіційної версії про "спробу перевороту" 16 жовтня, ані доказів її правдивості.

Одні - насамперед чорногорські опозиціонери - запевняють, що вся історія з арештом 20 змовників була інсценуванням влади з метою вплинути на результат виборів до парламенту Чорногорії, які проходили 16 жовтня.

Інші припускають, що заарештовані щось задумували, але не те, про що говорить прокуратура, а влада використала цей випадок у своїх цілях.

Треті підозрюють, що звести рахунки з прем'єром Міло Джукановичем хотіли не росіяни і сербські націоналісти, а ображені ним російські інвестори.

Нарешті, є й і ті, хто схильний вірити офіційній версії.

"Елемент іноземності"

У неділю, 7 листопада, спеціальний прокурор Чорногорії Мілівоє Катніч заявив, що підготовкою до перевороту 16 жовтня керували двоє певних російських націоналістів, і що змовники планували вбити прем'єра Джукановича.

Цих російських націоналістів, за словами пана Катніча, затримали в Сербії, а де вони тепер, він не знає.

16 жовтня Мілівоє Катніч заявив про арешт 20 осіб, громадян Сербії і Чорногорії, які, за даними спецпрокуратури, планували спровокувати заворушення і захоплення парламенту, а також оголосити результати виборів недійсними.

Image caption На думку опозиціонера Марко Мілачіча, на недостовірність версії влади вказує те, що прокуратура не показала публіці вогнепальну зброю змовників

За кілька днів про зрив планів перевороту в Чорногорії заявив і прем'єр Сербії Олександр Вучич, повідомивши, що в цих планах був "елемент іноземності", а трохи пізніше сербська преса повідомила про висилку трьох російських громадян.

У неділю спецпрокурор Катніч додав, що загалом у перевороті мали взяти участь 500 осіб, увійшовши зі зброєю з Сербії.

"План був зупинити Чорногорію на її євроатлантичному шляху, і перш за все - на шляху до НАТО", - сказав Мілівоє Катніч, підкресливши, що даних про причетність російської влади до спроби перевороту у нього немає.

Підрив виборів?

На виборах 16 жовтня відносну більшість набрала прозахідна Демократична партія соціалістів на чолі з Міло Джукановичем, який керує Чорногорією від кінця 1980-х.

Новий парламент, за всіма прогнозами, проголосує за вступ до НАТО, і Чорногорія стане членом альянсу вже наступної весни.

"Версія Катніча абсолютно не виглядає достовірною - занадто багато суперечностей", - вважає опозиціонер Марко Мілачіч із "Руху за нейтралітет Чорногорії". Пан Мілачіч - проти вступу в НАТО і за хороші відносини з Росією.

На думку Марко Мілачіча, на недостовірність версії влади вказує, наприклад, те, що вони не показали публіці вогнепальну зброю змовників.

Крім того, підозри пана Мілачіча та інших опозиціонерів викликає те, що шістьох із 20 затриманих швидко відпустили з-під варти, а з 11 зняли звинувачення в тероризмі, залишивши обвинувачення у створенні злочинної групи.

"Не можу собі уявити такого: ви звинувачуєте людей в спробі перевороту і тероризмі - і на наступний день відпускаєте їх!" - каже Марко Мілачіч.

Наступного дня після виборів опозиційна, переважно просербська і проросійська коаліція "Демократичний фронт" в офіційній заяві звинуватила Міло Джукановича в інсценуванні спроби перевороту, щоб скасувати, якщо знадобиться, результати виборів і одночасно дискредитувати опозицію.

Image caption Політолог Ненад Копрівіца наголошує, що зараз влада Чорногорії не звинувачує російську державу, а звинувачують якусь групу росіян

Прихильники курсу Джукановича на членство в євроатлантичних структурах знаходять підстави вірити версії влади про спробу перевороту за участі росіян.

"Спочатку в мене були сумніви, але зараз - після того, як кожен день з'являлися нові факти, - я, на жаль, доходжу переконання, що справді готувалося щось серйозне", - каже глава чорногорського аналітичного Центру за демократію і права людини Ненад Копрівіца.

"Важливо підкреслити, що зараз ніхто не звинувачує російську державу, звинувачують якусь групу росіян. Зрештою ми дізнаємося, чи пов'язана вона якимось чином з російською державою, бо очевидно, що Росія - різко проти нашої євроатлантичної інтеграції", - розповів пан Копрівіца у коментарі Російській службі Бі-бі-сі.

"Не тільки політичні мотиви"

Прихильники офіційної версії вказують, що люди, яких влада Чорногорії звинувачує у підготовці перевороту - колишній начальник сербської жандармерії, генерал Братислав Дікіч і лідер націонал-радикальної організації "Сербські вовки" Олександр Сінджеліч - відомі своїми проросійськими поглядами і зв'язками з Росією та емісарами Росії у Сербії та Чорногорії.

Братислав Дікіч, зокрема, ще в березні отримував у Москві грамоту від друзів і соратників, пов'язаних із "Єдиною Росією". А Олександр Сінджеліч воював за сепаратистів на Донбасі.

У Чорногорії є й ті, хто допускає, що підготовка до перевороту і усунення Міло Джукановича велася, і російський слід у всьому цьому може бути, але мотиви змовників були не політичними або не тільки політичними.

Аналітик в області безпеки, колишній генерал югославської армії Благоє Граховац упевнений, що довіряти чорногорській спецпрокуратурі на чолі з Мілівоє Катнічем не можна, але водночас допускає, що змова була.

"Тут проблема не в загрозі Джукановичу з боку [офіційної] Росії. У Міло Джукановича є резони боятися росіян, бо він раніше таємно працював із російськими магнатами, і у них залишилися деякі нерозв'язані питання, - сказав Благоє Граховац Бі-бі-сі через перекладача. - Так що вони могли найняти добровольців, наївних хлопців..."

Найвідоміший із конфліктів російських магнатів із Міло Джукановічем і владою Чорногорії - це історія приватизації алюмінієвого комбінату (Kombinat Aluminijuma Podgorica, КАP) компанією Олега Дерипаски.

Але Благоє Граховац не хоче вказувати на когось конкретно.

"Дерипаска - лише один із цих магнатів. Інших можна знайти на нашому адріатичному узбережжі, в готелях і на віллах, різних генералів КДБ і інших", - сказав пан Граховац.

Нерухомість на морських курортах Чорногорії, за різними оцінками, мають 50-60 тисяч росіян, а близько 15 тисяч постійно живуть в країні, однак спецпрокуратура Чорногорії поки нічого не говорила про причетність будь-кого з цих інвесторів до спроби путчу.

Російська служба Бі-бі-сі надіслала до Спеціальної прокуратури Чорногорії запит щодо додаткових коментарів і поки чекає на відповідь.

Новини на цю ж тему