"Диверсантів" у Криму арештували на два місяці

Співробитники ФСБ Копирайт изображения Getty

Суд у Севастополі заарештував на два місяці трьох людей, яких ФСБ Росії називає українськими диверсантами, повідомляють інформагенції.

За даними ФСБ, цих людей затримали в Криму 9 листопада.

"РИА Новости" повідомило, що Ленінський районний суд Севастополя обрав їм запобіжний захід у четвер в закритому режимі.

У ФСБ не назвали прізвищ арештованих. Але ЗМІ, зокрема кримські, наводять імена трьох осіб: Олексія Бесарабова, Дмитра Штиблікова та Володимира Дудка.

ВВС Україна поки не може підтвердити дані про особи затриманих.

Тим часом міністерство оборони України заперечило заяву про затримання "українських диверсантів".

"У реальності ніяких диверсантів ФСБ не затримувала, оскільки їх в Криму і Севастополі немає", - сказав спікер міністерства з питань АТО Андрій Лисенко у коментарі "Інтерфакс-Україна", додавши, що "диверсантами" ФСБ могла "призначити" когось з певною метою.

"Російські спецслужби таким чином намагаються показати свою ефективність, вчергове вводячи в оману своє найвище російське керівництво, народ і міжнародну спільноту", - додав полковник Лисенко.

У ФСБ заявляють, що затримані - члени "диверсійно-терористичної групи" української розвідки.

Вони нібито "планували вчинення диверсійних акцій на об'єктах військової інфраструктури і життєзабезпечення півострова Крим", - йдеться у повідомленні на сайті ФСБ.

Там додають, що у затриманих виявили вибухові пристрої "великої потужності", зброю та боєприпаси, засоби спецзв'язку та інші докази "злочинної діяльності", зокрема мапи-схеми об'єктів імовірної диверсії.

"Засвітилися", підтримуючи Україну?

Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко упевнена, що затримання у Криму українців - це намагання Росії шантажувати Україну.

"Навіщо Москві нові бранці? Перше і очевидне: продовжувати шантажувати Україну, вимагаючи викуп (у вигляді певних політичних вимог). Друге: спроба дискредитувати Україну, перекласти з хворої голови на здорову. Намагаючись переключити увагу світу з агресивної політики Москви на провокації. Це спроба вбити в голову світу ідеологему, що Крим - це не українська територія", - вважає Ірина Геращенко.

Двоє експертів, які раніше працювали в Криму, розповіли BBC Україна деякі деталі про Дмитра Штиблікова.

Експерт центру НОМОС у Києві Михайло Гончар сказав, що пан Штибліков працював у Севастополі, де був головний офіс організації.

"Дмитро займався питаннями ситуації в Чорноморському регіоні – це був головний напрямок роботи центру. Ми випускали щоквартальник "Чорноморська безпека". Дмитра добре знали не тільки в Криму, а й в усій Україні. Думаю, що ми бачимо повернення до практики НКВД, коли призначають ворогів народу і зрадників, а потім гіпотезу підтверджують якоюсь маячнею. НОМОС був центром, орієнтованим на євроатлантичну співпрацю, проводили в Севастополі різні конференції. Наша робота була відома і не приховувалася", - сказав Михайло Гончар у коментарі ВВС Україна.

Він також повідомив, що у 2014 році, після анексії Криму НОМОС згорнув діяльність у Криму.

"Хто мав родичів на материку, той переїхав. Дмитро залишився - очевидно, йому не було куди перебиратись", - додав Михайло Гончар.

Дмитро Тимчук, депутат парламенту, у минулому - експерт із військових питань у Криму - наголосив, що Дмитро Штибліков з’явився в медійному просторі задовго до анексії Криму.

"Після анексії вербувати таких відоми[ людей, як Штибліков, нерозумно. Я знаю Дмитра як адекватного та досвідченого експерта. Він мав досить проукраїнські погляди. Схоже, це - сценарій ФСБ, щоб ловити людей, які були прихильними до України. Я б на місці усіх, хто якось підтримував Україну і "засвітився" на цьому, тікав би з Криму", - сказав Дмитро Тимчук у коментарі ВВС Україна.

Інші "диверсанти" вже в "Лефортово"

Копирайт изображения AP
Image caption Євген Панов був затриманий ФСБ у серпні 2016 року

У серпні ФСБ Росії затримала на території Криму трьох українських громадян, яких також звинуватила у диверсійній діяльності.

Ідеться про Євгена Панова, Андрія Захтея та Ридвана Сулейманова, які, за твердженням російських спецслужб, входили до ліквідованої "диверсійно-розвідувальної групи".

Федеральна служба безпеки Росії заявила, що запобігла терактам в Криму, які нібито готувала українська розвідка.

Атака мала бути спрямована на "критично важливі елементи інфраструктури і життєзабезпечення півострова", твердили у ФСБ.

Київ заперечив ці звинувачення. Спікер українського Генштабу Владислав Селезньов назвав тоді заяви російської сторони провокацією.

Українська влада припускала, що своїми діями Росія намагалася зірвати Мінські домовленості і загострити конфлікт на Донбасі.

Брат Панова Ігор Котелянець розповідав, що затриманому призначили адвоката від ФСБ Росії і це, на його переконання, позбавляло брата належного захисту.

16 жовтня російська правозахисниця Зоя Свєтова повідомила, що Панова і Захтея перевезли до московського СІЗО "Лефортово".

Правозахисниця каже, що місце перебування українців тиждень приховували від родичів і консулів.

Новини на цю ж тему