Гаазький суд: анексія Криму привела до збройного конфлікту

Копирайт изображения AFP

Дії Росії з анексії Криму призвели до ситуації, рівнозначної збройному конфлікту, йдеться у звіті Міжнародного кримінального суду в Гаазі, який веде попереднє розслідування справи про ситуацію в Україні.

Остаточне рішення - чи вважати цей конфлікт міжнародним - суд іще не ухвалив. Воно вплине на вердикти у справах про злочини, які відбулися на фоні цього конфлікту.

Основну ознаку міждержавного збройного конфлікту суд бачить у тому, що Росія задіяла особовий склад своїх збройних сил, аби отримати контроль над частинами території України без згоди уряду України, йдеться у звіті.

"Пізніше Російська Федерація визнала, що російські військові брали участь у захопленні Кримського півострова, виправдавши інтервенцію серед іншого можливими загрозами для громадянам РФ, прогнозованим рішенням жителів Криму приєднатися до РФ", - йдеться у звіті.

Як пояснили в суді, результати "кримського референдуму" він до уваги не брав, оскільки діяв відповідно до Римського cтатуту.

"Для цілей Римського статуту збройний конфлікт може бути міжнародним за своєю суттю, якщо одна або більше держав частково чи повністю окуповують територію іншої держави незалежно від того, чи супроводжується окупація збройним опором", - йдеться у документі.

Основний об'єкт уваги суду в справі "Ситуація в Україні" - це інциденти на території Криму і на сході України, які відбулися після інтервенції.

У Криму це утиски кримських татар, вбивства, неправомірні арешти і примус до військової служби. Перелік є попереднім, зазначили судді.

Аналогічний список щодо сходу України включає також заяви про зникнення і викрадання людей, тортури, руйнування цивільних об'єктів.

"Ґрунтуючись на інформації, отриманої з великої кількості достовірних джерел, Канцелярія Прокурора створила вичерпну базу даних, яка включає понад 800 інцидентів, які, імовірно, відбулися в рамках справи "Ситуація в Україні" з 20 лютого 2014 року", - йдеться у звіті.

Новини на цю ж тему