Саакашвілі: я створю команду нових політичних зірок

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі, якого український президент Петро Порошенко в 2015 році призначив губернатором Одеської області, нещодавно подав у відставку і звинуватив главу української держави в потуранні корупції.

Пан Саакашвілі, партія якого нещодавно програла парламентські вибори в Грузії, заявив про намір перейти в українську опозицію і скласти конкуренцію партії влади, Блоку Петра Порошенка, на наступних парламентських виборах в Україні.

Кореспондент BBC Том Баррідж поговорив із Міхеілом Саакашвілі про його політичні амбіції і причини конфлікту з Петром Порошенком.

BBC: Президент України Петро Порошенко був вашим політичним союзником. Він дав вам українське громадянство і призначив губернатором в Україні. Тепер ви встромляєте ніж йому в спину?

Михайло Саакашвілі: Це ще запитання, хто в чию спину встромляє ніж.

Він відправив нас в Одесу, заявивши, що чекає на реальні реформи, реальні зміни. Ми сприйняли його слова серйозно і почали робити саме те, про що ми з ним домовлялися: боролися з місцевими кланами, реформували бюрократичну систему - але раптом зіткнулися з несподіваною протидією з боку центральної влади і особисто пана Порошенко.

BBC: Чому ви робите цю заяву зараз? Багато хто вважає це спробою отримати якусь власну вигоду. Ви тільки що програли парламентські вибори в Грузії, а Україні зараз не потрібні нові політичні потрясіння, за які, як їм здається, ви виступаєте.

Копирайт изображения Getty

М. С .: Я хотів піти у відставку ще в квітні, і я повідомив про це президента Порошенка. І тоді він пообіцяв мені провести всі ті зміни, про які я говорив, і переконливо попросив залишитися. І це єдина причина, чому я залишався до цього часу. Це не пов'язано з іншими, тим більше зовнішніми, чинниками.

Що стосується вразливості України зараз - Україна вразлива. Але насамперед вона вразлива через те, що ми не провели справжніх реформ на всіх рівнях, справжніх змін. Люди не бачили після Майдану не тільки покращення життя, але навіть спроб серйозно це життя покращити.

В Україні була революція. Революція - це не просто вийти на вулицю і загинути за ідею, що тут і сталося. Люди гинули за ідею і продовжують гинути за ідею. Революція - це ще й революційні зміни. Якщо немає революційних змін - настає те, що настало після першого Майдану. Реакція, Янукович повернувся.

Друге - після другого Майдану це, можливо, всілякі військові зіткнення, кровопролиття. Не дай Боже. Щоб цього не було, нам потрібна мирна політична сила, мирна політична боротьба, мобілізація людей.

Ми повинні домогтися дострокових парламентських виборів, привести новий нормальний політичний клас і повністю відібрати кермо влади у старого політичного класу на рівні уряду і Ради. Ось наша мета зараз.

BBC: Якими тепер будуть ваші стосунки з президентом Порошенком?

М. С.: Президент Порошенко міг використовувати мене для проведення справжніх реформ і змін. Проблема була в тому, що, коли ми поїхали в Одесу і реально стали атакувати місцеві клани, реально почали розслідувати кримінальні справи, реально почали наводити порядок, йому і його оточенню це не сподобалося. І вони нас реально просто саботували з Києва.

Вони нам не давали грошей, вони не призначали протягом шести місяців трьох із моїх чотирьох заступників, вони блокували створення відкритого митного простору - це був наш головний проект. І реально вони заохочували місцеві клани боротися проти нас. Ось і вся історія.

Тому в якийсь момент треба було вже сказати правду. Коли стало зовсім очевидно, що нічого хорошого вже не буде і ситуація тільки погіршуватиметься - наcамперед із боку Києва. Тому потрібно було їхати в Київ і міняти з боку Києва. Цим ми зараз і займемося.

Копирайт изображения Getty

BBC: Ви хочете стати президентом України?

М. С.: Не думаю, конституція України цього не допускає.

BBC: Яка в такому випадку мета вашої політичної партії?

М. С.: Пошук нових людей. Звертати на них увагу народу. Фактично - створити команду нових політичних зірок, які зможуть привести Україну до успіху. Це велика честь. У сенсі, в світі не так багато політиків - я ось нашвидку не можу назвати жодного - які змогли реалізуватися в іншій країні, тобто, які були політиками відразу в двох країнах. У мене є така можливість. І я хочу її використовувати.

І йдеться не про посади, а про результати. Я хочу допомогти людям тут. Це велика нація. Я відчуваю себе її частиною, і я хочу розділити з нею успіх.

BBC: Але якби в Грузії ваша партія виступила краще - ви б напевно повернулися туди, правда?

М.С.: Ні. Я відпрацював там два президентські терміни, конституція не дозволяє йти на третій. І моя партія пішла на вибори без мене, не знайшовши при цьому повноцінної заміни. Ми не могли виграти. І мені потрібно з цим змиритися. І я вже говорив, ще перед виборами, що яким би не був їхній результат - я не повернуся в грузинську владу. Я не втечу звідси.

Новини на цю ж тему