Реакція на затримання Улюкаєва: це "схоже на божевілля"

Копирайт изображения EPA

На думку російських експертів, затримання міністра економічного розвитку Росії Олексія Улюкаєва - це потужний удар по ліберальному крилу в уряді. У Держдумі на те, що трапилося, відреагували спокійно: "недоторканних немає".

Знайомі пана Улюкаєва кажуть, що його затримання і суть висунутих звинувачень, викликало у них шок. Майже одностайно у розмові з ВВС вони наполягали, що "Льоша не про те" і "не настільки дурний", щоби брати хабар.

Пана Улюкаєва затримали в ніч на вівторок за підозрою в отриманні хабара. Його звинувачують у тому, що 14 листопада він отримав 2 млн доларів від "Роснефти" за позитивну оцінку, яка дозволила компанії придбати державний пакет акцій "Башнефті".

Російська служба Бі-бі-сі зібрала реакцію на перше в історії сучасної Росії затримання федерального міністра.

"Якби сказали, що він їсть дітей, це було б реалістичніше"

Олександр Аузан, декан економічного факультету Московського державного університету (МДУ), член громадської ради при Мінекономрозвитку Росії, однокурсник Улюкаєва на економічному факультеті МДУ:

"Олексій - людина багатостороння, поет, аналітик, макроекономіст, тому в ту історію, яку зараз розповідають інформаційні агентства, я повірити не можу. Це може бути тільки вишуканою провокацією, Льоша не про те.

Я, звісно, спілкувався з ним і як з міністром, я член громадської ради при мінеку (Міністерство економічного розвитку. - Ред.). У нас є розбіжності з приводу того, що і як робити. Останні розмови стосувалися вибудовування довгострокової стратегії Росії, це непроста проблема, яку доводилося обговорювати. Не можу сказати, що Олексій Улюкаєв - міністр, до якого у мене немає претензій, але, мені здається, що в основному він справлявся з обов'язками.

Корупція і хабарі можуть бути в будь-якому відомстві, але мінек як штабний орган уряду скоріше не про дозволи та погодження, а про пробивання якихось проектів та ідей.

Вся ця історія здається мені дещо абсурдною".

Леонід Гозман, президент загальноросійського громадського руху "Союз правих сил", колишній колега Улюкаєва по партії "Демократичний вибір Росії":

"Те, що відбувається, мені здається повним божевіллям. Якби сказали, що вранці він ловить дітей по дорозі на роботу і потім їх їсть, це було би більш реалістично. Те, що йому інкримінують, не могло ніколи трапитися, це на рівні примітивного детектива. Удар по інвестиційному клімату".

Копирайт изображения Getty
Image caption Слідчі кажуть, що до них звернулися представники "Роснефті"

Андрій Нечаєв, голова партії "Громадянська ініціатива", з лютого 1992 року по березень 1993 року - міністр економіки Росії:

"По-хорошому, треба дочекатися кінця розслідування і остаточного обвинувачення. Для мене це виглядає поки що трохи дивним.

Якщо "Роснефть" і не могла купувати "Башнефть", тоді треба переглядати результати угоди і її скасовувати. Якщо могла, незрозуміло, за що було давати Олексію Валентиновичу хабар".

Юлій Нісневич, науковий керівник Проектно-навчальної лабораторії антикорупційної політики НДУ "Вища школа економіки", професор факультету соціальних наук, колишній колега Улюкаєва по партії "Демократичний вибір Росії":

"Поки що не дуже зрозуміло, що насправді сталося. Заявили, що ФСБ веде роботу щодо нього цілий рік, а історія з "Роснефтью" почалася тільки влітку. На якій підставі вели? Ні з того, ні з сього? Дивно. Чому треба вночі затримувати?

Я Олексія Валентиновича знаю особисто, і сумніваюся - йому що, валізу з двома мільйонами принесли? Не настільки він дурний. Ресурсний пиріг звужується, йдуть розборки між угрупуваннями, які причетні до цього пирога, це міжкланова боротьба, в якій страждають окремі фігури.

Будь-яка людина, яка потрапляє в нашу владу, м'яко кажучи, сильно ризикує. Це своєрідна структура, де ніхто ні від чого не застрахований. Завтра можете з самого верху впасти до самого низу. Олексій Валентинович брав на себе ці ризики, коли погоджувався в цю систему потрапити.

Історія доводить зайвий раз, що боротьба з корупцією використовується не стільки для того, щоб її знищити, а щоб завоювати ті чи інші позиції у владі".

"Сильний удар по ліберальному крилу"

Копирайт изображения Reuters
Image caption Експерти вважають, що затримання Улюкаєва б'є по інших "лібералах у владі", зокрема міністру фінансів Антону Сілуанову

Валерій Миронов, заступник директора "Центру розвитку Вищої школи економіки":

"Всі ці події для мене, звичайно, абсолютно несподівані. Зараз не час шоків для інвесторів. Росія у разі зміни відносин з США може отримати колосальний приплив іноземних інвестицій, які стоять на старті, бо країни після девальвації залучають інвестиції. У нас цього немає через геополітичні проблеми і невизначеності. Створювати нові шоки нікому з влади не вигідно. А арешт ключового міністра - це шок.

Після запровадження санкцій і в період посилення внутрішньої політики Улюкаєва залучили для спілкування з інвесторами, які знали його як ліберального економіста.

Потрібно розібратися, чи це не якась піар-акція: типу від губернатора нарешті дісталися і до міністра у боротьбі з корупцією. Так корупцію не побороти, потрібна системна робота.

Це нікому не вигідно, особливо коли економіка перебуває у проміжному стані між рецесією і стагнацією, зростанням поки що і не пахне. Це досить сильний удар, якого завдадуть по ліберальному крилу.

Є надія, що в міністерство прийде хтось, хто зможе налагодити в тому числі наукові дослідження, зараз у міністерства такої роботи немає. Але в Росії є такі економісти, є Сонін, є Гурієв, є маса інших у "ВШЕ".

Це вище мого розуміння - як міністр міг брати хабарі готівкою. Але навряд чи це сталося без сильних доказів. Як можна посадити міністра без доказів? Треба розбиратися. Виглядає абсолютно фантастично, як це могло з такою людиною статися. Його всі знають як інтелігентну людину, поета. Інтелігентні люди, як правило, цінують свою репутацію".

Володимир Тихомиров, головний економіст фінансової групи БКС:

"Взагалі жодних претензій і жодної особливої критики діяльності міністерства економіки у спільноті інвесторів не було. Міністерство економіки разом із Міністерством фінансів і Центральним банком завжди вважалися потужним фінансово-економічним блоком в уряді, який дотримується ліберальних поглядів, націлений на реформи, і всі голови відповідних відомств - Улюкаєв, Сілуанов, Набіулліна - мали і мають досить високий ступінь поваги у інвесторів. Це одна з дуже сильних сторін чинного уряду.

Вся ця історія з арештом Улюкаєва справді дуже дивна. З тієї простої причини, що людина такого рівня з таким досвідом виявилася замішаною в отримання хабара від найбільшої державної корпорації, яку очолює людина, дуже близька до президента. Все це викликає великий подив. Зрозуміло, що якщо він справді причетний до таких речей, він мав би повністю усвідомлювати ризики.

Дуже дивно вся ця ситуація виглядає і по суті хабара. Позиція Улюкаєва і позиція міністерства не була кардинальною у схваленні або несхваленні приватизації компанії "Башнефть". Якби він справді намагався блокувати цю угоду, це можна було би спокійно обійти, зважаючи на зв'язки того ж Сечіна. Я не думаю, що це було питання, коли "Роснефті" необхідно було давати хабар, щоб забезпечити цю угоду.

Це, безсумнівно, ставить чимало запитань перед інвесторами. Мало хто думає, що людина з таким довгим послужним списком раптом виявилася звичайним корупціонером. Багато хто це буде сприймати як вияв якоїсь боротьби у владі, спроби однієї групи змістити іншу групу осіб. Група, яка страждає, - це той самий ліберальний блок уряду, який займається економічними реформами і фінансово-бюджетною політикою.

Це ставить багато запитань: який буде наступний курс уряду, чи не початок це відставок і так далі. Це створює певний ступінь непорозуміння стосовно подальшого розвитку ситуації.

Короткостроковий ефект для економіки при цьому буде близький до нуля. Економіка діє за своїми правилами, за своїми тенденціям, не в силах одному міністру це якось змінити. Для цього потрібні кардинальні реформи з боку уряду, які повинні здійснюватися тривалий час, щоб мати ефект.

"Наданий не державними інтересами"

Копирайт изображения AFP Getty

В'ячеслав Володін,спікер Держдуми:

"Серйозні дуже звинувачення висунуті на адресу міністра уряду РФ. Звісно, крапку в цьому питанні повинен поставити суд. Але абсолютно очевидно, що перед законом усі рівні.

Давайте ми почекаємо рішення суду, перш ніж виносити якісь свої вердикти. Щоб говорити, винен він чи не винен, необхідно дочекатися рішення суду. Триває слідство, і втручатися в процес слідства неприпустимо".

Володимир Васильєв, керівник фракції "Єдиної Росії":

"Так, недоторканних немає".

Микола Ковальов, депутат Держдуми від "Єдиної Росії", екс-глава ФСБ:

"Я не здивований - чогось подібного я очікував після того, як прочитав його опублікувані вірші, що закликають сина втекти з Росії - "Їдь, мій сину, звідси їдь". Саме так я сприйняв зміст цих віршів; втім, у мене є і свій негативний досвід спілкування з міністром, який, на мій погляд, свідчить про те, що він у своїх рішеннях керувався не державними інтересами".

Новини на цю ж тему