Хуліганство на тлі портрета президента, або Чим скінчиться справа Хорта

Хорт
Image caption Юрію Хорту інкримінували хуліганство з застосуванням зброї

У вінницькому суді, попри очікування, не зачитали вирок активісту Юрію Павленкові: його прибічники зірвали засідання, влаштувавши безлад під час промови прокурора.

Офіційно пана Павленка, більше відомого тут за прізвиськом "Хорт", звинувачують у хуліганстві, але його захисники та десятки місцевих активістів, які постійно приходять на суди в цій справі, впевнені: 27-річний чоловік майже два роки перебуває за ґратами, бо під час позаминулорічної акції протесту публічно порвав портрет президента Петра Порошенка.

У квітні цього року Вінницький міський суд засудив пана Павленка до ув’язнення терміном на 4,5 роки.

Кореспондент ВВС Україна побував на одному з останніх засідань апеляційного суду, де адвокати Хорта просять скасувати цей вирок, а прокуратура пропонує збільшити його строк до 7 років.

"Бунт"

Почалася ця історія 6 грудня 2014 року. Того суботнього дня Вінницька обласна рада на своєму позачерговому засіданні збиралася звільнити з посади свого голову Сергія Свитка.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption У грудні 2014 року активісти не дали зняти "майданівського" голову облради Сергія Свитка

Пана Свитка обрали на цю посаду після перемоги Євромайдану. Однак уже менше ніж за рік його опоненти, ядро яких складали колишні "регіонали", вирішили змістити голову, закидаючи йому неспроможність організувати роботу ради і нездатність до компромісів.

Місцевим активістам Євромайдану такі наміри прийшлися не до вподоби. Кілька сотень людей захотіли бути присутніми на засіданні облради, але будівлю ще зранку заблокували силовики.

У певний момент тут почалася штовханина. У хід пішла петарди, димові шашки і сльозогінний газ. Зрештою, частині мітингувальників вдалося прорватися всередину будівлі. До кабінету голови ОДА, якого активісти звинувачували у змові з колишніми "регіоналами", вкотили сміттєвий бак, у якому хотіли "люструвати" посадовця.

Але найвідомішим моментом "вінницького бунту" стала інша подія. Відеозаписи цього інциденту і досі легко знайти в мережі.

Копирайт изображения Svoboda Vinnytsia
Image caption Юрій "Хорт" Павленко публічно порвав портрет Петра Порошенка

На ньому видно, як один із активістів виносить з кабінету губернатора крізь натовп у хол великий портрет Петра Порошенка, який ще щойно висів на стіні. Хтось б’є по зображенні гаранта ковінькою. Журналісти, яких у приміщенні теж чимало, просять хлопця стати біля телекамер.

Активіст волає: "Це – не наш президент! Я за нього не голосував!", а далі присутні починають скандувати образливу кричалку про "Пороха". Вже поза об’єктивами камер активіст рве портрет президента.

Сьогодні, за майже два роки після тих подій, з-поміж кількох сотень їхніх учасників за ґратами перебуває тільки він.

"Хорт"

Хлопець на відео – відомий персонаж у вінницькій "тусівці" активістів. Це – 25-річний на той момент Юрій Павленко на прізвисько "Хорт". Людина, за визнанням багатьох, активна, небайдужа, бойовита, хоч і неоднозначна.

Активіст місцевого Євромайдану, він був комендантом будівлі ОДА, коли її зайняли мітингувальники. Після перемоги місцевий Майдан призначив його "головою Народного трибуналу, відповідальним за люстрацію".

Image caption Юрій Павленко перебуває за ґратами з грудня позаминулого року

У перші пореволюційні місяці активістів побоювалися, тож коли Павленко у супроводі місцевих журналістів та представників активної громадськості приходили до посадовців і заявляли: "Ви негідник і корупціонер, подавайте заяву про звільнення", то можна було досягти результату, розповідає ВВС Україна активіст і захисник "Хорта" Валерій Палій.

А ще раніше Павленко був серед організаторів вінницьких акцій "проти геїв" та проти "засилля іноземців" у місті, продовжує пан Палій. За останню "Хорт" навіть отримав умовний термін за розпалювання міжнаціональної ворожнечі, але на початку 2014 року апеляційний суд скасував цей вирок.

Адвокат Палій стверджує, що станом на грудень 2014 року його підзахисний уже набрид місцевим чиновникам і правоохоронцям, і приструнити його хотів багато хто. Участь Павленка у штурмі будівлі облради стала, за його словами, зручним приводом, щоб запроторити його за ґрати.

Кидав петарди чи цукерки Roshen?

Спочатку "Хорту" інкримінували участь у масових заворушеннях, однак у підсумку Вінницький міський суд визнав його винним у "хуліганстві із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень" та засудив до 4,5 років позбавлення волі.

Обвинувачення наполягало: під час штурму Вінницької облради Павленко кидав у сторону правоохоронців петарди, перешкоджав руху міліційного автомобіля з затриманим учасником акції всередині, а також разом із іншими активістами втягував до будівлі облради сміттєвий контейнер.

Копирайт изображения Svoboda Vinnytsia
Image caption Біля облради 6 грудня 2014 року було гаряче

Найсерйозніший із закидів до нього, який, власне, дозволив суду використовувати суворішу статтю Кримінального кодексу, – це саме використання петард.

Захист "Хорта" у апеляціях стверджує, що ці припущення ґрунтуються на перегляді відеозаписів, на яких цього не видно: мовляв, схоже, що він щось кидає, але встановити напевно, що це петарда, неможливо.

Сам підсудний свою провину теж заперечує. За його словами, якщо він щось і кидав у бік правоохоронців, то тільки цукерки "Рошен".

Адвокати також додають: даних про те, що Павленко когось травмував, у рішенні суду немає.

Портрет

Чи є в судовому рішенні згадка про порваний портрет Порошенка? Так. Суд вважав за доцільне вказати, що не вважає цю дію "Хорта" кримінально-карною, "оскільки зазначене є реалізацією ним права на свободу вираження поглядів".

Але захист Павленка та десятки його вінницьких прихильників у це не вірять.

Image caption Адвокат Валерій Палій не заперечує, що намагається максимально політизувати справу "Хорта"

Адвокат Валерій Палій впевнений: порваний портрет – це єдина причина, чому його підзахисний досі перебуває за ґратами. Мовляв, відео з "Хортом" і портретом стало "хітом" у російських соцмережах, це роздратувало Банкову, і звідти надійшла вказівка: Павленка не відпускати.

"Якщо портрет ні при чому, то чому десятки інших учасників тих подій не притягують до відповідальності?" - запитує він.

Захисник Палій говорить: місцеві активісти через високопосадових посередників, зокрема родичів самого Петра Порошенка, які досі живуть у Вінниці, намагалися вийти на президента з проханням особисто втрутитися в цю справу і посприяти звільненню Павленка. Безрезультатно.

У Адміністрації президента у відповідь на запит ВВС Україна повідомили, що "ані Президент, ані його портрет не мають стосунку до цієї справи" та порекомендували звернутися за деталями з приводу цього провадження "до відповідних органів".

Інерція

Утім, адвокат Валерій Палій навіть не заперечує, що його стратегія захисту – це максимальна політизація справи "Хорта".

Інші захисники Павленка думають інакше.

Image caption Десятки активістів регулярно приходили на суди над "Хортом"

Адвокат Олексій Бонюк приїздить на засідання суду у цій справі з Києва. У те, що Петро Порошенко особисто причетний до майже дворічного ув’язнення Юрія Павленка, захисник не вірить.

"Я думаю, що тут ідеться про інерцію. Ви ж пам'ятаєте, коли на Майдані хапали людей, то суддям у більшості своїй не треба було давати жодних вказівок. Це міг бути натяк, просто тиск системи. Вони – частина системи, і думають, що саме так, захищаючи таким викривленим чином першу особу, вони повинні захищати державність", – каже пан Бонюк ВВС Україна.

Він додає: саме тому в нього є надія, що апеляційний суд оштрафує Павленка за лайку в громадському місці, присудить йому штраф і звільнить з-за ґрат. Інші дії "Хорта" на склад злочину не тягнуть, вважає він.

Суд

Тим часом після понад півроку розгляду апеляції на вирок "Хорта" його справа добігає кінця. На виголошення вироку чекали вже цього понеділка, отож до апеляційного суду підтягнулися близько сотні активістів, частина з яких тримали в руках листівки з зображенням Павленка, а один заніс до зали великий жовто-синій прапор.

Кілька прихильників "Хорта" прийшли до суду в смугастих робах ув’язнених із написом "Вінниця" на спині і навіть зчинили невеликий скандал із правоохоронцями, коли їм не дозволили сісти в перших рядах.

Image caption Кілька прихильників Юрія Павленка прийшли на засідання у смугастих робах

Активісти поводяться у залі досить вільно. Час від часу промови адвокатів переривають оплесками чи схвальними вигуками.

Захисники "Хорта" виголошують останні спічі. Адвокат Палій говорить майже годину. Спочатку каже суддям, що знає, що вони "за вказівкою мафії залишать вирок у силі". Незважаючи на це, переказує зміст своєї апеляційної скарги. Окремо проходиться по судді Ірині Курбатовій, яка розглядала справу Павленка у першій інстанції.

"Якщо суддю Курбатову не притягнуть до кримінальної відповідальності, з нею просто народ розправиться", - грізним тоном застерігає він. Зала схвально гуде. Судді з президії дивляться на адвоката здивовано.

Київські адвокати спокійніші, їхні промови коротші, "мафію" вони ні в чому не звинувачують, апелюючи винятково до статей Кримінального кодексу.

"Ганьба!"

Наостанок мають виступити прокурор і підсудний. Далі суд повинен піти до нарадчої кімнати і повернутися з рішенням. Напруга в залі зростає.

Прокурор Дмитро Вознюк говорить не дуже голосно, тож як тільки хтось з присутніх у залі активістів починає обурюватися його словами, решта нічого не чують.

Але вдається розчути, що він називає твердження захисту про те, що Хорт кидав на акції цукерки, "безглуздими".

"Судом першої інстанції повною мірою і об’єктивно встановлені обставини…", – веде далі він.

Image caption Активісти обурювалися заявами прокурора, який попросив суд призначити "хорту" важче покарання

У залі хтось голосно лається. Ще хтось просить: "Тихіше, дай же дослухати".

Прокурор, не звертаючи уваги на шум, незворушно продовжує: "Одним із завдань кримінального судочинства є не стільки покарання особи, а перевиховання злочинців. А зухвала поведінка обвинуваченого та повна відсутність критичного ставлення до власних дій свідчить, що призначеним покаранням у 4,5 років позбавлення волі цієї мети досягнути не вдасться".

У залі починають кричати: "Ганьба!", а далі – і непристойності антисемітського змісту.

Зрештою, з місця встає суддя. "Заспокойтеся!" - вигукує він.

У момент тиші після вигуку судді звучить монотонний голос прокурора, який, здається, і не звертав уваги на події в залі: "… У вигляді семи років позбавлення волі".

Починається безлад. "Холуй, мерзотник!" - кричать активісти.

Прокурор сідає на місце і нервово посміхається.

Image caption Чимало прихильників "Хорта", які були в залі суду, обурювалися політикою чинної влади

Судді встають з місць і виходять із зали, щось промовивши наостанок: через загальний гамір нічого не чути.

Активісти зриваються з місць, впоперек зали суду тут же вишиковується кордон із нацгвардійців.

"Та тебе люди, як жабу, розірвуть!" – кілька разів дзвінко кричить прокурору літня жіночка.

"Путін дав тобі вказівку продати Україну!" – волає дядечко в робі ув’язненого.

Інший активіст підходить ближче, мовчки хрестить прокурора іконою, яку він приніс із собою, і так само мовчки відходить.

На обличчях захисників Павленка – розчарування. Вони сиділи ближче до суддів і чули, що в засіданні оголосили перерву до 30 листопада.

Не фінал

"Ви журналіст? Так і запишіть. Вони злякалися оголошувати рішення, бо нас прийшло дуже багато! Вони бояться!" – з долею гордості в голосі каже старенька активістка.

Її соратники вирішують залишатися в залі "до кінця" і на знак серйозності своїх намірів дістають бутерброди.

Image caption Активісти збиралися не залишати залу суду, однак після розмови з його головою, таки розійшлися

"Будемо тут, скільки треба! День, два! Поки не випустять "Хорта"!" - голосно промовляє хтось із найбільш ініціативних активістів. Проте настільки радикальними є максимум два десятки прихильників Павленка, якого тим часом уже вивели з зали. Решта потихеньку тягнеться на вихід.

Поліцейські підсміюються, жартуючи з рішучості активістів, більшість із яких - явно пенсійного віку.

"Зараз посидять і розійдуться. Це ж уже не вперше", – каже мені один із охоронців.

Зрештою, активісти роблять групове фото у залі суду. Охочі на кілька хвилин під загальний сміх заходять до клітки підсудного і роблять знімки на пам’ять ще й там.

Потім до них приходить голова суду, і після нетривалої розмови активісти розходяться, попередивши, що наступного разу так просто не здадуться.

Image caption Охочі активісти робили знімки у клітці для підсудних

Сам "Хорт", який з СІЗО веде досить активну діяльність у соцмережах, написав: "Я так і не встиг сьогодні сказати своє останнє слово. Як бачимо, мене "підтягують" до чотирьох років позбавлення волі".

Павленко має на увазі "закон Савченко", за яким кожен день, проведений у СІЗО, рахується за два дні "реального" строку. Отож, як це не парадоксально, затягування процесу "Хортові" певною мірою на руку: його 4,5 роки таким чином перетворюються на два роки з лишком, і він може вийти на волю вже в березні наступного року.

Звісно, якщо судді не підуть назустріч побажанням прокурора і не збільшать Павленків строк за хуліганство біля облради до 7 років позбавлення волі. У цьому разі "Хорт" сидітиме ще довго.

Новини на цю ж тему