МЗС Литви: "Росія - це не наддержава, це надпроблема"

МЗС Литви: "Росія - це не наддержава, це надпроблема"
Image caption Литовська влада поділяє думку вуличного художника про те, що Путін і Трамп занадто близькі

Влада Литви висловила побоювання, що російський президент Володимир Путін може випробувати НАТО на міцність, не чекаючи вступу на посаду обраного президента США Дональда Трампа.

За словами міністра закордонних справ Литви Лінаса Лінкявічюса, він дуже боїться за майбутнє балтійських країн та сирійського міста Алеппо.

У балтійських країнах за процесом передачі влади в США спостерігають пильніше, ніж будь-де.

Литовська влада вважає, що їх передчуття щодо намірів Москви має географічне та історичне пояснення.

Якщо раніше країна входила до складу СРСР, то тепер вона є членом НАТО та Євросоюзу, зберігаючи при цьому кордон з Калінінградською областю - російським анклавом в Балтії.

"Ми не наївні"

Одну зі стін у центрі Вільнюса прикрашає величезне зображення Володимира Путіна та Дональда Трампа. У початковій версії вони цілувалися, а після відновлення малюнка - палять марихуану.

Image caption Лінас Лінкявічюс боїться за майбутнє балтійських країн та сирійського міста Алеппо

Литовська влада загалом поділяє думку вуличного художника про те, що пан Путін та пан Трамп занадто близькі, це викликає певний дискомфорт.

Тут побоюються, що з приходом Дональда Трампа США будуть зацікавлені в Росії як в потенційному партнері і навряд чи охоче погодяться з думкою східноєвропейських країн про те, що Росія є для них безпосередньою і дуже серйозною загрозою.

"Росія - це не наддержава, це надпроблема", - заявив голова литовського МЗС в інтерв'ю BBC.

Москва наполягає, що відповідальність за ескалацію напруги в регіоні лежить на командуванні НАТО, що продовжує розширення альянсу на схід і наближається до російських кордонів.

За словами Лінаса Лінкявічюса, існує небезпека того, що Володимир Путін скористається періодом між обранням Дональда Трампа американським президентом і його офіційним вступом на посаду, щоб випробувати військову готовність та дипломатичну рішучість Північноатлантичного альянсу.

"Нова адміністрація почне управляти країною тільки в другій половині січня, - сказав він. - Я відчуваю великі побоювання щодо цього часу - не тільки через регіони поблизу (Росії. - Ред.), а й через Алеппо, який, сподіваюся, на той час ще не зітруть з лиця Землі".

У Литві з тривогою відзначають, що останнім часом Москва зміцнює свої військові бази в Калінінграді.

"Найкраще Росію розуміють країни-сусіди", - говорить BBC опозиційний політик Габріелюс Ландсбергіс.

"Я все ще пам'ятаю з дитинства шум танків, які йшли по вулицях Вільнюса, так що навіть моє покоління - а мені 34 - все ще пам'ятає, коли росіяни були тут як радянська армія. Але це були російські війська, і вони нападали на нас, тому наївними в сенсі нас називати не можна".

Новини на цю ж тему