Культогляд: спадок Ван Гога та розкішний фільм Земекіса

Копирайт изображения AP

Раритети з жовтого будинку в Арлі, де жив Вінсент Ван Гог, "розкішний та сексуальний" шпигунський трилер Роберта Земекіса та невідоме захоплення Елтона Джона - в культурному огляді цього тижня.

Спадок Ван Гога

Ліжко Ван Гога, що зображене на одних з його найбільш відомих полотен "Спальня в Арлі", можливо, зберіглося до наших днів та знаходиться в одному з будинків у нідерландській провінції.

Принаймні так стверджує історик-мистецтвознавець Мартін Байлі, повідомляє Independent.

Дослідник відслідкував історію одного з найбільш відомих художніх шедеврів, який імпресіоніст придбав за 150 франків у 1888 році для своєї кімнати в жовтому будинку у Провансі.

У 1890 році, після самогубства Вінсента Ван Гога, те ліжко перейшло до вдови його брата Джо, яка привезла його до Нідерландів.

І здавалося б, на цьому історія і завершилася, проте пану Байлі вдалося знайти листа 1937 року, в якому племінник Джоанни Ван Гог пропонує ініціаторам музею в Арлі передати це ліжко. Музею так і не судилося відчинити двері для відвідувачів через початок війни, і артефакт туди так і не потрапив.

Історик зв'язався з племінником та дізнався, що той передав його жителям маленького містечка Боксмір, що на півдні Нідерландів.

"Пан Байлі вважає, що саме там це ліжко і збереглося до наших днів, а його власники можуть навіть не підозрювати про його історію", - пише Independent.

"Шпигуни-союзники": розкішно та сексуально

Розкішний, сексуальний та гламурний… Такими словами британський кінокритик Роббі Коллін описує гостросюжетний шпигунський трилер за участю Бреда Пітта та Маріон Котіяр.

Копирайт изображения AP
Image caption Бред Пітт на фоні постеру фільму

Нова робота режисера Роберта Земекіса, який здобув популярність завдяки стрічками "Форест Гамп" та "Назад в майбутнє", просто "паморочиться голова", кінокритик каже в колонці Daily Telegraph.

"Це фільм, у якому пари виглядають на мільйон під прямим сонячним світлом та вп'ятеро краще у сутінках, і розмовляють підвищеною кіношною мовою, у якій кожне речення сприймається як надлегкий волан для бадмінтону: ігриве, іскристе та влучно сказане", - каже кінокритик.

В одному зі своїх інтерв'ю пан Земекіс казав, що хоче, аби візуальні ефекти у його стрічках були на такому рівні, щоб у глядача навіть не виникало питання, що у фільмі - реальність, а що - вигадка.

У "Шпигунах-союзниках" (англ. Allied), йому це вдалося втілити у життя з високою "майстерністю та манірністю", вважає кінокритик.

Насамкінець, пан Коллін зазначає, що порівнянь з однією із попередніх робіт Бреда Пітта "Містер та місіс Сміт" неможливо було уникнути, особливо враховуючи ситуації в особистому житті актора, які супроводжували роботу над обома стрічками.

"Та "Шпигуни-союзники" - історія оповита принадним обманом довжиною у понад життя, робота, що змушує серце битися швидше", - підсумовує кінокритик.

1 грудня стрічка "Шпигуни-союзники" виходить на екрани українських кінотеатрів.

Невідоме захоплення сера Елтона

Ні для кого не секрет, що Елтон Джон колекціонує екстравагантні окуляри. А от про те, що він - власник колекції з близько 8 тисяч фотографій, деякі з яких датовані початком ХХ століття, відомо небагатьом.

Деякі з цих світлин зараз представлені в експозиції "Радикальне око" галереї сучасного мистецтва Тейт Модерн у Лондоні, повідомляє New York Times.

За словами одного з ініціаторів виставки Філіпа Проджера, колекція співака є однією з найважливіших у світі.

Копирайт изображения EPA

"До неї належать одні з найкращих зразків робіт відомих фотографів світу, особливо сучасного міжвоєнного періоду", - цитує видання пана Проджера.

Сер Елтон Джон почав колекціонувати світлини у 90-х, коли його виписали з реабілітаційного центру, де він лікувався від алкогольної залежності.

У його колекції роботи таких всесвітньо відомих митців як Ман Рей, Ірвінг Пенн та Доротея Ланж.

Зараз співак разом зі своїм чоловіком обговорюють з Тейт Модерн, які зі світлин, можливо, подарують галереї, зазначає видання.

Експозиція приватної колекції Елтона Джона буде відкрита протягом шести місяців - до 7 травня наступного року.

Новий погляд на Джейн Остін

Чи правильний образ ми склали про Джейн Остін на основі її всесвітньо-відомих романів "Гордість і упередження" та "Емма"?

Авторка книги "Джейн Остін, прихований радикал" (Jane Austen, the Secret Radical) Хелен Келлі вважає, що ні.

Оглядач Guardian Джон Муллан прочитав книгу та ділиться з читачами своїми враженнями від неї.

Виявляється, що британська письменниця була політичною активісткою та не була консерваторкою, каже оглядач. За його словами, книга пані Келлі демонструє, що Джейн Остін не просто передавала драми у своїх романах, а і використовувала їх "для того, щоб дослідити найважливіші питання свого сьогодення".

Оглядач додає, що авторка книги, здається, перша, хто побачив, що справді хотіла сказати легендарна письменниця. Хоча більшість з її відкриттів - не нові, додає він.

Пан Муллан зазначає, що у спробах відшукати політичний підтекст у творах Джейн Остін авторка "нехтує" її художніми прийомами.

"І саме в цьому і є її (Джейн Остін. - Ред.) радикалізм: не у її поглядах, більшість з яких залишилися невідомим, а у цілковитій відвазі її художньої техніки", - підсумовує оглядач Guardian.

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, Служба моніторингу ВВС

Також на цю тему