Світові ЗМІ про Кастро: "контроверсійний лідер"

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Фідель Кастро з іще одним революційним лідером - Че Геварою

Смерть "батька революції", "останнього свідка холодної війни", але й "диктатора" - такими заголовками сьогодні майоріє преса по обидва боки Атлантики.

Поки одні ЗМІ висловлюють жаль із приводу смерті кубинського революціонера Фіделя Кастро, інші повідомляють про те, як переселенці з "острову свободи" святкують цю новину на вулицях свого американського форпосту - Маямі.

Та жодне видання не заперечує того, що 25 листопада 2016 року ознаменувало завершення епохи не лише в історії Куби, а й усього світу.

"Прощавай, команданте"

Кубинська преса оплакує смерть свого лідера.

"Куба плаче за ним, та вона також дякує за те, що мала його протягом 90 років, адже саме завдяки йому острів і революція стали місцем на світовій мапі", - каже місцеве видання Cubadebate.

Видання додає, що "завжди любитиме" свого команданте і "захищатиме революцію, яку він підняв".

Жаль з приводу смерті Кастро висловлює і "Российская газета".

"Сьогодні за Фіделем плаче маленький острів, який завдяки йому увійшов в історію. Острів Свободи. Плачуть мільйони людей, які полюбили його за велич та шляхетність", - каже видання.

Газета охрестила революціонера "патріархом світової політики" та "символом боротьби проти будь-яких форм несправедливості".

"Кожен розділ життя цієї людини заслуговує на окрему книгу. Його ораторське мистецтво, його сильний чоловічий голос, який у кінці промови проголошував "Patria o muerte" ("Батьківщина або смерть!") - можливо, один із найбільш натхненних лозунгів у світовій історії", - зазначає видання.

Газета захоплено розповідає про протистояння Куби зі США, яке очолив Фідель, та його неймовірну вдачу вижити після "638 спроб і планів замаху на своє життя".

Копирайт изображения Vandrad
Image caption Видання Cubadebate пише, що "завжди любитиме" команданте

Смерть "диктатора"

Американська преса присвятила чимало уваги новині, заповнивши сторінки своїх видань розлогими матеріалами про життя лідера Кубинської революції.

"Кубинський диктатор і духовний світоч лівих політиків всього світу помер у 90 років", - під таким заголовком Washington Post опублікувала одну зі своїх статей, присвячених Кастро.

Видання називає Кастро "одним із найбільш репресивних лідерів, вічним президентом, який сам себе призначив на цю посаду та заборонив свободу слова, зібрань та преси, а також стратив чи ув'язнив тисячі політичних опонентів".

New York Times зазначила, що саме він "приніс холодну війну до Західної півкулі" та "підштовхнув світ до порогу ядерної війни".

"Він став величною міжнародною постаттю, чия важливість у 20-му столітті набагато перевищила масштаби того, чого можна було очікувати від голови карибської держави з населенням в 11 мільйонів", - каже газета.

Видання наголошує, що Фідель Кастро керував країною "із силою та символізмом" і додає, що його вплив на Латинську Америку і Західну півкулю в цілому залишив слід, "який триватиме вічно".

Іспанська преса також часто критикує Кастро.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Фідель Кастро в Луврі

"Лідер революції служив марксизму для встановлення тоталітарного режиму, який привів Кубу до межі економічного колапсу", - сказала іспанська газета АВС.

Видання додало, що Фідель Кастро був "великим ошуканцем" та обіцяв кубинцям покласти край "тиранії", що панувала на острові у 40-ві роки минулого століття.

"Зі смертю тирана з'явилася історична нагода взятися за великі політичні та економічні зміни", - підсумовує газета.

Німецьке видання Stern назвало Кастро "останнім політичним динозавром холодної війни" та "вічним ворогом США" і теж розкритикувало його політику. Журналіст видання Конрад Шулер зазначив, що він "перетворив країну на в'язницю". Проте, багато кубинців продовжуватимуть захоплюватися ним як постаттю, "яка дала кубинцям їхню гордість", додав він.

"Ікона революції"

Латиноамериканські ЗМІ акцентували увагу на тому, який вплив на світову історію мала постать Кастро.

Так, мексиканська Jornada зазначила, що він "залишиться одним із тих лідерів 20-го століття, якого запам'ятають та якого аналізуватимуть найбільше".

Венесуельське видання El Universal охрестило революціонера "одним із найбільших контроверсійних лідерів у сучасній історії", натомість колумбійська газета El Tiempo сказала, що Кастро "сколихнув 20-те століття".

"Свобода!"

Копирайт изображения Getty Images
Image caption У Майамі люди вийшли на вулиці після новини про смерть Кастро

Салюти, крики "свобода!" та "чисті емоції" - так Miami Herald описує те, що відбувалося в Маямі після того, як стало відомо, що Кастро пішов із життя.

Ця новина вивела на вулиці міста представників "кубинської громади у вигнанні" аби відсвяткувати смерть політика, чиє правління змусило багатьох залишити рідні домівки у пошуках кращого життя по той бік Флоридської потоки.

Видання цитує одного з учасників дійства, який назвав те, що відбувається навколо, "прекрасним божевіллям".

"Хотів би я, аби мій батько був тут і міг це побачити", - газета цитує іншого учасника імпровізованої акції.

Навіть дощ не змусив людей розійтися по домівках, які продовжили відкорковувати шампанське та танцювати, наголошує газета.

Натомість, на вулицях Гавани було тихо, зазначає видання.

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, Служба моніторингу BBC