"Будапешт перетворили на "маленьку Москву" - ЗМІ

Будапешт Копирайт изображения Getty Images
Image caption Західні ЗМІ пишуть про російський вплив на Будапешт

Британська преса пише про російських агентів в Угорщині, похорон Фіделя Кастро, "чари" британської прем'єрки Терези Мей і невеселе майбутнє магазинного шопінга.

Москва на Дунаї?

Зв'язкам між угорськими праворадикальними силами і російськими спецслужбами присвячує статтю газета Financial Times.

"Хоча чутки про підтримку Росією праворадикальних груп в Європі відкрито циркулюють вже тривалий час, нещодавні події в Угорщині висвітлили нові докази спроб Москви підтримувати праворадикальних екстремістів", - стверджує газета, пригадуючи жовтневу перестрілку між угорськими неонацистами з руху MNA і поліцією, яка призвела до смерті одного правоохоронця.

"Важливо те, що комітет національної безпеки Угорщини вже підтвердив, що члени MNA відкрито тренувалися разом із російськими дипломатами і чоловіками, одягнутими в форму російської військової розвідки", - пише Financial Times.

"Що ж стосується самої Росії, її інтерес до культивації таких угруповань, як MNA, цілком відповідає довгостроковим планам встановлення зв'язків із екстремістами", - цитує газета угорського журналіста Андраша Дежо, який поглиблено вивчає історію праворадикального руху в країні.

"Йдеться навіть не про класичне шпигунство, а про маніпулювання пресою, громадською думкою і політичною системою, - переконаний він. - Росіяни використовують абсолютно відмінну зброю для створення альтернативної реальності. Вони прагнуть дезорієнтувати людей, змусити їх почуватися незахищеними".

А між тим спеціалісти ставлять питання: чому вже протягом кількох років уряд Угорщини крізь пальці дивиться на те, як агенти Росії і доморощені бойовики відкрито співпрацюють на території країни-члена НАТО. "Це унікально, але з-поміж інших країн (Європи - ред.), Будапешт єдиний не вислав за межі країни громадян Росії, підозрюваних у шпигунській діяльності протягом останніх шести років", - зазначає Financial Times.

А колишній прем'єр-міністр країни Ференц Дюрчань взагалі вважає, що "сотні російських шпигунів, які без остраху оперують в Угорщині, вже перетворили Будапешт на "маленьку Москву".

Поки що ж міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявляє, що бажає ознайомитися із повною доповіддю відповідних органів. "Коли ти хочеш висловити занепокоєння росіянам, треба посилатися на міцні докази і мудрість", - вважає він.

Можливо, "мудрість" угорців базується на тому факті, що ця країна дуже залежить від російського газу і 10-мільярдного контракту на будівництво двох ядерних реакторів, який є найбільшим інвестиційним проектом останніх років, зауважує Financial Times.

Хто поїде на похорон Кастро

Поки громадяни різних країн, десь із жалем, десь із радістю, згадують покійного кубинського лідера Фіделя Кастро, урядовці у Великій Британії і США розмірковують над тим, як з урахуванням протокольних вимог і політичних реалій вирішити питання відвідання похорону цієї безперечно непересічної особистості, розповідає газета Daily Telegraph.

Нагадаймо, що 90-літній команданте помер 25 листопада.

"Ймовірно британський уряд буде представляти не міністр закордонних справ Борис Джонсон, а, як очікується, представник Форін Офісу Алан Данкан", - пише газета. За інформацією видання, на Кубу збирається ще й лідер лейбористів Джеремі Корбін.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Фідель Кастро в середині 1950-х з Че Геварою

Коментуючи звістку про його смерть, Корбін заявив, що Фідель був "масивною фігурою в історії всієї планети".

Daily Telegraph звертає увагу, що прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей наразі утримується від будь-яких коментарів і з приводу самого Кастро, і з приводу поховання.

Копирайт изображения AP
Image caption Кубинці сумують за своїм лідером

Про рівень представництва на похороні розмірковують й у США, веде далі газета.

Очільники Республіканської партії, чий кандидат, Дональд Трамп, стане 45-им президентом країни в січні 2017 року, зажадали від теперішнього хазяїна Білого Дому, Барака Обами, аби той утримався від відвідання Куби.

Подібну вимогу висунули вони і й до чинного держсекретаря Джона Керрі.

Чи дослухаються демократи, за час правління яких США і Куба відновили дипломатичні стосунки, поки що невідомо.

Мей зачарує поляків?

Про надзвичайний польський десант, що висадиться на теренах Сполученого Королівства сьогодні, 28 листопада, пише Guardian.

"У понеділок в Лондоні Тереза Мей прийматиме безпрецедентний саміт за участі представників польського уряду, який може стати спробою зачарувати їх силою дипломатичного наступу на тлі побоювань через хвилю ксенофобії щодо східних європейців після референдуму про "брекзит", - зазначає видання.

Очільниця польського уряду Беата Шидло прямує до Великої Британії у супроводі аж шести "найбільш високопоставлених" міністрів, аби обговорити питання, що стосуються "брекзиту" і співпраці між країнами в оборонній сфері.

Копирайт изображения AFP
Image caption Тереза Мей буде зачаровувати поляків

Як зазначає Guardian, ці перемовини є ознакою посилення дипломатичних зусиль Великої Британії розвинути двосторонні контакти між двома країнами перед початком перемовин про вихід країни с ЄС.

"Я твердо налаштована домогтися того, аби "брекзит" не послабив наші стосунки із Польщею, - цитує газета прем'єр-міністра Мей. - Саме тому сьогодні я й приймаю перший такий саміт наших країн."

Між тим Польща вже подає сигнали, що готова стати таким собі "посередником" у переговорах між Сполученим Королівством і Євросоюзом за умови, звичайно, що Лондон піде на компроміс щодо вільної міграції і вирішить проблему нападів на поляків, які мешкають на Альбіоні, додає Guardian.

"Чорні дні" традиційного шопінгу

Традиційний магазинний шопінг, такий, як ми його знаємо, може повністю відійти у небуття вже до 2050-го року, звільнивши дорогу інтернет-покупкам, розповідає видання Independent, посилаючись на експертів дослідження "Майбутнє шопінгу".

"Замість цього громадяни купуватимуть речі, не виходячи з дому, приміряючи речі у віртуальних вбиральнях і послуговуючись рекомендаціями продавців із штучним інтелектом, які точно знатимуть, як задовольнити їхні смаки", - пише Independent.

Копирайт изображения Getty Images

Один із дослідників, Расел Фріман, заявив виданню: "Іронія полягає в тому, що індустрія моди, яка відома як піонер інновацій, покладається на дуже старомодний спосіб шопінгу, починаючи від необхідності використовувати вбиральні до маневрування в обмеженому просторі магазину".

Він переконаний, що цифрові технології можуть привести до шопінг-"революції". "Доповнена реальність, віртуалізація, доставка дронами і штучний інтелект повністю змінять те, як ми робимо покупки", - переконаний він.

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторингу ВВС

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів