Огляд преси: Якою буде Куба без Фіделя?

Кастро Копирайт изображения AFP
Image caption Наразі ніхто не може з упевненістю передбачити, якою буде Куба без її багаторічного лідера

Куба після смерті Фіделя Кастро, майбутнє Франції без Франсуа Олланда, загрози італійського референдуму для Європи та судова справа проти сервісу оренди житла Airbnb - у фокусі англомовної преси.

Спадок Кастро

Після смерті "батька кубинської революції" Фіделя Кастро жителі острову і досі хочуть, аби деякі аспекти запровадженої ним політики продовжили існувати, каже Washington Post.

"Смерть Фіделя Кастро 25 листопада у віці 90 років змусила кубинців думати над тим, якого майбутнього вони хочуть для свого острова, та замислитися багатьох поза його межами над тим, чи здатна застаріла економічна модель та авторитарна політична система Кастро продовжувати існувати без нього", - каже газета.

Наступні лідери цієї країни мають знайти спосіб стримати бажання кубинців до змін та не дозволити зруйнувати "мережу соціальної безпеки", яку збудував Кастро, адже це може загрожувати "безладами".

Заходи економії навряд чи підуть на користь країні, вважає газета. Видання додає, що попри відсутність базових свобод для Куби характерним є високий рівень безпеки та соціальної захищеності, що є рідкістю для регіону.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Чимало кубинців не хочуть втрачати почуття соціальної безпеки, до якого призвичаїлися за роки правління Фіделя Кастро

"Ми бідні, проте маємо багато. Ніякого насилля чи тероризму", - видання цитує місцеву мешканку Мерседе Кальдоза.

"Патерналістська" система, заснована Фіделем Кастро, суперечить ліберальній демократії, але має вагомий аргумент на свою користь: її влада є легітимною, оскільки піклується про своїх громадян та забезпечує порядок, зазначає Washington Post.

"Підтримувати таку угоду - це мінімум з того, що повинні будуть робити майбутні кубинські лідери аби система продовжувала існувати", - підкреслює газета.

Перші економічні реформи, які дозволив проводити Рауль Кастро, вже спричинили "гострий розкол" серед кубинців, зазначає видання. Наразі це не позначилося на безпековій ситуації на острові, проте є багато занепекоєних через те, що втратять і це, якщо країна почне змінюватися надто швидко, підсумовує Washington Post.

Франція без Олланда

Франсуа Олланд, який посів найвищу посаду Франції, обіцяючи бути "звичайним президентом", залишить її у "найбільш незвичний спосіб" за всю історію П'ятої республіки, каже Financial Times.

Відмовившись балотуватися на посаду президента країни на другий термін, Олланд став першим чинним главою держави, який пішов на такий крок, за останніх майже 60 років.

"Озираючись назад, президент пішов на те, чого неможливо було уникнути", - коментує рішення президента газета.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption На тлі зростання популярності ультраправих місце пост-Олландівської Франції у Європі залишається під питанням

Видання додає, що це рішення приймалося на тлі рекордно низького рейтингу довіри у 4% та "глибокого розколу" у соціалістичній партії.

Financial Times згадує про те, через що Олландові довелося пройти на високій посаді, зокрема спроби об'єднати партію у період кризи, терористичні напади, які забрали життя сотень людей, та економічні негаразди.

Наразі ж майбутнє Франції, у тому числі її місце у Європі, "стоїть під питанням" з огляду на зростання популярності правих сил у країні, підсумовує газета.

Майбутнє Європи

На кону італійського референдуму стоїть майбутнє Європи, пише The Times.

Видання цитує прем'єр-міністра країни Маттео Ренці, який напередодні заявив, що результат плебісциту залежить від кількох тисяч голосів, та додає, що він "загрожує потрясінням для всієї Європи".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Результат недільного референдуму в Італії наразі передбачити нелегко

Керівник італійського уряду заявив, що піде з посади, якщо його пропозиції щодо конституційних змін, у тому числі обмеження прав Сенату, не підтримають.

"Якщо він програє та піде у відставку, політичний вакуум, що утвориться внаслідок цього, може збурити ринки по всій Європі та послабити позиції італійських банків, що страждають", - каже газета.

Видання зазначає, що референдум розколов країну навпіл. На тлі цього місцеві газети публікують списки зірок, які належать до протилежних таборів, а на вулицях деяких міст відбуваються протести проти ініціативи Ренці.

Якщо італійці таки скажуть "ні" на референдумі, прем'єру доведеться піти з посади, проте альтернативи його кандидатурі "можуть змусити електорат сумувати" за ним, зазначає газета.

Якщо ж ініціативу Ренці підтримають, йому доведеться втілювати реформи у життя. Однак з оголошенням дострокових виборів він не поспішатиме, адже перевагу на них, імовірно, отримають євроскептики з "Руху п'яти зірок", додає видання.

Airbnb оштрафують?

Сервіс оренди житла на короткий термін Airbnb, який користується широкою популярністю серед мандрівників у всьому світі, змушений буде платити штрафи за порушення законодавства штату Нью-Йорк, повідомляє New York Times.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Нью-Йорк є найприбутковішим містом для сервісу Airbnb в США

Компанія програла справу, яку вела проти нового закону, що передбачає сплату штрафу розміром у 7500 доларів за "незаконне розміщення власності" на її сайті.

У Airbnb вже попередили, що такі суми можуть відлякати власників житла та вдарити по прибутках компанії у місті. Наразі Нью-Йорк є найприбутковішим містом для сервісу в США.

Рішення суду стало перемогою для опонентів Airbnb, які роками наполягали на тому, що правила, за якими діє сервіс, не відповідають законодавству. Наразі, сервіс веде схожу боротьбу з органами влади міст і на інших континентах.

Так, чиновники Амстердама, Маямі та Нового Орлеана пильно слідкують за справою у Нью-Йорку, підсумовує видання.

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, ВВС Моніторинг

Новини на цю ж тему