ЗМІ: Тіллерсон - не дипломат

Рекс Тіллерсон Копирайт изображения Getty Images

Чого чекати від Рекса Тіллерсона, номінованого на посаду головного дипломата США, хто може стати прес-серетарем Дональда Трампа та як його активність у соцмережах впливає на вартість великих американських компаній.

Чи призначать "друга Путіна" держсекретарем США?

Критики обраного Президента США Дональда Трампа та Росії "бояться, що Рекс Тіллерсон переверне європейські відносини догори дном", пише Guardian. Видання попереджає, що номінування "друга Путіна" на посаду державного секретаря посилить напругу в американському політикумі на тлі повідомлень про можливе втручання Росії в президентські перегони з метою допомоги Трампу.

"Тіллерсон, який йде у відставку з посади голови нафтової компанії ExxonMobil, має теплі стосунки з російським президентом. Він також вважає Ігоря Сечіна, який, як кажуть, є другою за могутністю людиною в Росії, своїм особистим другом", - пише видання.

Російський опозиціонер Володимир Мілов каже, що призначення Тіллерсона стане "100% доброю новиною" для Путіна.

"Те, що Трамп обрав Рекса Тіллерсона, наводить на думку, що він хоче дотриматись слова та укладати угоди з Росією, а не стримувати її", - вважає аналітик Томас Райт.

Своєю чергою, експерт Максим Сучков радить не поспішати із передчасними висновками. На його думку, дружні стосунки з росіянами потрібні були Тіллерсону для укладання прибуткових угод для своєї компанії, але на посаді держсекретаря він "захищатиме національні інтереси".

"Можливо, Тіллерсон симпатизує позиції Росії, але це навряд чи змінить системні відмінності між двома країнами", - каже Сучков.

Втім, призначення успішного бізнесмена на посаду можливе лише після сенатських слухань та голосування. Зважаючи на те, що далеко не всі Республіканці в захваті від кандидатури Тіллерсона, його кар'єра головного дипломата Америки поки що перебуває під питанням, підсумовує Guardian.

На що чекати від Тіллерсона?

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Вартість ExxonMobil на фондовому ринку складає 390 млрд доларів, що робить компанію "державою в державі", вважає New York Times.

Попри те, що Тіллерсон ніколи не був дипломатом, він залишив "Американський слід у більшій кількості країн, ніж будь-який інший претендент", пише New York Times.

Вартість ExxonMobil на фондовому ринку складає 390 млрд доларів, що робить компанію "державою в державі", веде далі видання.

Як голова цієї "держави" він спілкувався з лідерами багатьох країн світу та досягав вигідних угод з "репресивними" країнами Африки, "потоваришував" з В'єтнамом та налагодив близькі стосунки з Росією, постійно підкреслюючи, що "національні інтереси та дипломатичні пріоритети не сильно його обходили", стверджує New York Times. Газета нагадує, що ExxonMobil підписав угоди з російськими компаніями на "мільярди доларів, і вони почнуть діяти тільки якщо знімуть санкції" з Росії.

Радник Путіна Юрій Ушаков схвально відгукнувся про можливість призначення Тіллерсона на посаду держсекретаря та висловив сподівання, що це допоможе країнам "вийти з цієї кризової ситуації".

Водночас колишній міністр оборони США Роберт Гейтс, який власне й порекомендував Трампу Тіллерсона, вважає, що нафтовий мультимільйонер більш, ніж відповідає посаді головного дипломата.

"Я думаю, що Рекс - нещадний реаліст. І я думаю, що в будь-яких перемовинах він беззаперечно ставитиме на перше місце інтереси Америки", цитує Гейтса New York Times.

Хто стане прес-секретарем Трампа?

Серед союзників Трампа триває "жорстока боротьба" за посаду прес-секретаря обраного президента, пише Independent.

"Хто б не отримав це призначення, це стане сильним сигналом щодо того, як обраний президент співпрацюватиме із пресою, і наскільки прозорим прагне бути його уряд", - вважає видання.

У довгий список претендентів входить Катріна Пірсон, відома своїм "неприхованим презирством" до традиційних ЗМІ та "ляпами" під час появ на телебаченні.

Окрім неї, кандидатами вважають журналіста Daily Mail US Девіда Мартоско, головного політтехнолога Республіканського національно комітету Шона Спайсера та Джейсона Міллера, який відповідає за зв'язки обраного президента з громадськістю.

Видання нагадує, що Трамп не давав прес-конференції з липня, а його "відраза" до ЗМІ була неприхованою впродовж усієї передвиборчої кампанії. Після обрання політик спілкується переважно за допомогою Twitter, а відсутність прес-конференцій пояснює "завантаженістю" через відбір кандидатів у свій уряд, пише Independent.

Хто виграє від твітів Трампа?

Копирайт изображения TWITTER

Los Angeles Times вважає, що твіти Трампа стосовно американських компаній можуть призвести до "величезного скандалу".

Видання нагадує, що після того, як обраний президент написав про скасування контракту з Boeing, компанія втратила майже 1% своєї вартості. А після того, як Трамп пообіцяв заощадити "мільярди доларів" в угоді на будівництво винищувачів F-35, компанія Lockheed Martin втратила астрономічні 3,8 млрд доларів своєї ринкової вартості.

Тому, на думку видання, Трампу потрібно припинити свою "логорею", адже будь-яке висловлювання президента чинить дуже великий вплив на ситуацію не тільки у США, а й у світі. Крім того, існує загроза, що Трампа може "використовувати хто-небудь з його оточення".

"Ніхто окрім оточення Трампа, і, можливо, не всі з них, знають, з ким він розмовляє перед тим, як починає писати у Twitter і скільки рук цей твіт проходить перед тим, як потрапити в мережу. Якщо він ділиться змістом твітів заздалегідь, існує ймовірність, що хто-небудь зрештою не встоїть перед спокусою заробити кілька тисяч доларів, вийшовши на ринок до виходу твіта.

І це якщо ми не розглядатимемо можливість того, що й сам Трамп може отримати зиск від твіту, що впливає на ринок", - пише Los Angeles Times. І додає, що ніхто не бачив жодних доказів того, що мільярдер продав свої акції.

Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів