Преса: Анкара і Москва знайдуть спільну мову

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров (ліворуч) і міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу Копирайт изображения Getty Images
Image caption Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров (ліворуч) і міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу

Чи зблизиться Москва з Анкарою, який резонанс викличе напад у Берліні та за що так звана "Ісламська держава" обіцяє винагороду дітям - в огляді західної преси.

Близькі погляди

Вбивство російського посла в Анкарі може зблизити дві країни, вважає британська Guardian.

Попри "лячні порівняння" інцидента з убивством Франца Фердинанда у 1914 році, лідери Росії і Туреччини "швидко вжили заходів, аби зупинити погіршення відносин".

"Аналітики вважають, що Реджеп Таїп Ердоган і Володимир Путін, імовірно, знайдуть спільну мову у своєму бажанні покласти провину на тих, кого вони бачать як стратегічних противників", - пише газета.

Guardian звертає увагу на те, що після інциденту зустріч міністрів закордонних справ і оборони Росії, Туреччини та Ірану в Москві не скасували і не перенесли.

Копирайт изображения Getty Images

За словами турецького коментатора Мустафи Акйола, якого цитує видання, "обидві сторони вірять у змову Заходу, спрямовану на те, щоб зіткнути їх лобами".

На думку ж Аарона Стейна з аналітичного центру Atlantic Council, відносини Анкари і Москви стануть "ще більш асиметричними". "Росія завжди мала перевагу (у двосторонніх відносинах - Ред.). Це зробить її ще сильнішою", - вважає експерт.

"Цього разу у жодної сторони немає бажання нагнітати ситуацію. Навпаки, судячи з перших офіційних заяв, напад є спробою зірвати зближення між Анкарою і Москвою", - цитує газета колишнього турецького дипломата Сінана Ульгена.

Guardian відзначає, що проурядові коментатори в обох країнах "швидко припустили, що за вбивством може бути невидима рука Заходу".

Газета пише, що російський сенатор Франц Клінцевич заявив, що інцидент міг бути спровокований "представниками спецслужб НАТО". Натомість сторонники Ердогана в Туреччині побачили ознаки причетності тих, хто підтримує "політичного ворога" Ердогана - опозиційного проповідника Фетхуллаха Гюлена, пише Guardian.

Знаки питання для Меркель

Ще ніколи Ангела Меркель не була такою вразливою. Так вважає британська Daily Telegraph, коментуючи наслідки подій у Берліні, де вантажівка в'їхала у різдвяний ярмарок.

На думку видання, "над зазвичай надійним і обережним керівництвом" Меркель ще ніколи не стояло стільки знаків питання. І причиною є резонанс, який спровокують берлінські події.

"Подібними атаками (самопроголошена. - Ред.) Ісламська держава не лише намагається спричинити максимальні жертви, але й посіяти зерна розбрату у західних суспільствах: налаштувати християн проти мусульман, європейців проти вихідців з Близького Сходу", - відзначає газета.

Копирайт изображения Getty Images

З цієї причини, додає Daily Telegraph, члени угруповання писали у своїх пропагандистських журналах про "намагання знищити те, що вони називають "сірою зоною", яка робить можливим співіснування мультикультурних суспільств, а також змусити обидві сторони обирати між чорним і білим".

Видання підкреслює, що різдвяні ярмарки є квінтесенцією святкувого духу на Заході. Через це загибель людей у Берліні викличе глибокий резонанс у країні.

"Зараз надто рано, аби достовірно знати, хто сидів за кермом вантажівки, яка в'їхала у берлінський ярмарок учора ввечері. Але якщо виявиться, що це був черговий прохач притулку, який проник у Європу західнобалканським маршрутом, який не контролює поліція, багато хто в Німеччині лише чекає на те, аби цим скористатися", - пише Daily Telegraph.

Франція співчуває і згадує

Французька преса переважно проводить паралелі між атаками в Берліні і Ніцці, де в липні під колесами вантажівки загинули десятки людей.

Копирайт изображения Getty Images

Figaro публікує статтю під заголовком "Жах у серці Берліна".

На думку газети, якщо підтвердиться версія про теракт, то "терористи не могли обрати більш яскравого місця, аби вказати Німеччині на те, що вони знаходяться у стані війни з ними".

Колеги з видання Parisien звертають увагу на заходи безпеки в різних французьких містах, покликані мінімізувати ризик подібних атак.

Минулого року різдвяні заходи у Франції були скасовані через ризик терактів після атаки 13 листопада, але цьогоріч ярмарки працюють.

У самому лише Парижі очікують 16 мільйонів відвідувачів, які збиратимуться на ярмарках упродовж шести тижнів. Заходи безпеки посилили: на кожному вході щодня працюють 27 правоохоронців з металодетекторами, пише газета. А в Ніцці набережну, де проводяться святкові заходи, обгородили стометровим метлевим парканом.

Parisien також пише про те, наскільки швидко після учорашніх подій у німецькій столиці набрав популярність вислів "Я - берлінець". Слова, які в 1963 році промовив Кеннеді, нині є гаслом підтримки і солідарності з німцями.

Як зазначає видання, до сотень інтернет-користувачів приєдався й фаворит президентських виборів у Франції Франсуа Фійон. У "Твіттері" кандидат від правих написав французькою, що "німецькі друзі отримали удар у саме серце Берліна", і додав хештег #IchBinEinBerliner.

Копирайт изображения Getty Images

Винагорода за насильство

Independent звертає увагу на те, як "Ісламська держава" пропагує насильство серед молоді завдяки мобільним додаткам.

За словами американського полковника Джона Дорріана, якого цитує видання, члени угруповання створили додаток, "аби промивати мізки дітям".

"Метою створення додатка є вивчення арабської. Але слова, які вони вивчають, пов'язані з насильством і екстремізмом, наприклад, "танки" і "гранати". Діти отримують винагороду, якщо стверджують, що готові брати участь в нападах на Захід. Цілями є такі місця, як Статуя свободи, Біг Бен та Ейфелева вежа", - цитує його газета.

Видання пише, що більшість дітей у лавах "Ісламської держави" є вихідцями з Сирії та Іраку. Також багато єменців і марокканців. Крім того, газета пише про близько 50 дітей з Великої Британії і дещо меншу кількість з Франції та інших західних країн.

"Ми маємо подумати, що варто робити з цими дітьми. Дехто з тих, кого використали для здійснення злочинних дій, деякі з яких є справді жахливими, не досягли віку, коли їх можна притягнути до відповідальності у багатьох європейських країнах", - цитує Independent неназваного британського посадовця, що займається питаннями безпеки.

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів