ЗМІ: в очікуванні більших бід від Москви

Financial Times пише, що Заходу потрібно швидше переоцінити "багато аксіом ери після холодної війни" Копирайт изображения AP Photo/Pavel Golovkin
Image caption Financial Times пише, що Заходу потрібно швидше переоцінити "багато аксіом ери після холодної війни"

Як збирається відповісти на втручання Росії в американські президентські перегони Барак Обама, чи дійсно Генрі Кіссінджер виступає в ролі посередника між Трампом і Путіним, чому захід не може стримати Росію та що відображає "криве дзеркало" російської соціології - в огляді іноземної преси.

Обама готує відповідь на російські хакерські атаки

Адміністрація президента Барака Обами "близька до оголошення серії заходів для покарання Росії за її втручання в президентські вибори 2016 року", пише Washington Post.

За словами джерел видання, США можуть вдатись до "нових економічних санкцій, дипломатичного осуду" та "прихованих дій, які ймовірно включатимуть кібероперації".

Задля цього оточення Обами працює над змінами до деяких указів, які б надали президенту більше повноважень та дозволили вважати електоральні системи частиною "критичної інфраструктури".

Крім того, чиновники хочуть ускладнити Дональду Трампу скасування тих заходів, які вони планують застосувати до Росії.

"Частина цілі - це переконатись, що ми зробимо якомога більше документів публічними та передамо їх до Конгресу у спосіб, який ускладнить їх просте скасування", - цитує одне зі своїх високопосадових джерел газета.

Копирайт изображения АР
Image caption Оточення Обами працює над змінами до деяких указів, які б надали президенту більше повноважень

Крім того, чиновники сподіваються, що відповідь на російські кібератаки стане сильним попередженням для тих, хто планує щось подібне в майбутньому.

Експерти нагадують, що навіть загроза санкцій змусила Китай заключити зі США угоду про припинення комерційного кібершпигунства.

Водночас, деякі експерти попереджають, що нові санкції не є панацеєю і навряд чи змінять поведінку Кремля.

Втім, у комбінації із попередніми обмеженнями, накладеними на Росію та російських чиновників, "вони можуть бути ефективним", підсумовує Washington Post.

Що готує для України Кіссінджер?

Ветеран американської дипломатії Генрі Кіссінджер "позиціонує себе як посередник між Володимиром Путіним та обраним президентом Дональдом Трампом", пише Independent з посиланням на повідомлення в ЗМІ.

Видання задається питанням, чи справді 93-річний дипломат "працює над забезпеченням зближення між США та Москвою, наполягаючи на припиненні санкцій в обмін на виведення російських військ зі східної України?"

У такому разі, стверджує Independent, США мали б визнати, що анексований Крим належить Росії.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Що нарадять Трампу щодо Росії?

Видання нагадує, що Кіссінджер завжди виступав за "більший баланс сили" між Вашингтоном і Москвою задля поліпшення стабільності в світі.

Втім, скептики побоюються, що досвідчений дипломат, який "відповідав за секретні американські бомбардування" в Індокитаї в минулому сторіччі може "нагородити" Росію, незважаючи на її роль у громадянській війні в Сирії.

"Думаю, Кіссінджер готує дипломатичний наступ. Він реаліст. Найважливіша річ для нього - це міжнародна рівновага, про права людини та демократію не йдеться", - цитує Independent аналітика Марселя ван Герпена.

Як стримувати Росію?

Зусилля зі стримування Росії є неефективними, пише політолог Лілія Шевцова на сторінках Financial Times.

Більше того, повернення Кремля на "глобальну сцену" призвело до "нового інтелектуального та геополітичного виклику", вважає автор.

"Незважаючи на те, що Росія набагато слабша за Радянський Союз, тим не менш вона сьогодні має більше можливостей спричиняти більші біди, ніж це колись робила комуністична імперія. Водночас західні дебати стосовно того, як стримувати (чи задіяти) Росію виглядають безпорадно", - пише Шевцова.

Після розпаду СРСР захід залишився без ідеологічного супротивника і став "самозаспокоєним".

Водночас Росія "симулювала ліберальні стандарти", "фальсифікувала" партнерство із західними країнами та замість відкритого протистояння з опонентом "підривала його зсередини" за допомогою тактики, метою якою є розділення ліберального світу.

І тепер, на думку політолога, захід не має спільної ідеології щодо Росії.

"Як стримувати опонента, який використовує твої ліберальні гасла проти тебе? Як стримувати опонента, який створив могутні мережі лобістів у західних суспільствах? І як стримувати опонента, який використовує ядерний шантаж?" - риторично запитує автор.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Після розпаду СРСР захід залишився без ідеологічного супротивника і став "самозаспокоєним", пише Financial Times

На її думку, заходу потрібно якомога швидше переоцінити "багато аксіом ери після холодної війни".

"Захід не зможе дати відповідь, доки не вирішить, що робити з механізмами підтримки, сформованими в суспільствах таких неліберальних систем, як Росія, і поки не стане менш суперечливим у захисті ліберальних демократичних норм", - підсумовує Лілія Шевцова на сторінках Financial Times.

Соціологія по-російські

"Независимая газета" пише про "криве дзеркало" російської соціології.

Видання посилається на дослідження двох соціологічних служб, "Ромир" та Левада-Центр, за якими більшість росіян головними підсумками року вважають економічну кризу та зростання цін.

Втім, за результатами аналогічного опитування провладного центру ВЦІОМ, найважливішою подією 2016 року "в масштабах країни" стали парламентські вибори (10% опитаних), які суттєво поступаються війні в Сирії (33%) та президентським виборам в США (31%).

Цікаво, що згадка про економічну кризу у звіті ВЦІОМ не зустрічається взагалі.

Водночас, за даними соціологічних досліджень холдингу "Ромир" та Левада-Центру, відповідно 40% і 30% опитаних вважають головною подією року "кризу, зростання цін та важку економічну ситуацію в цілому".

Експерти пояснюють такі розбіжності "особливостями проведення соціологічних інтерв'ю".

"Не стільки дивує суперечність в результатах опитування між близьким до влади ВЦІОМ і Левадою-Центром, скільки той факт, що росіяни серед найважливіших подій року називають такі, які не мають до них безпосереднього відношення", - каже аналітик Сергій Звенигородський, додаючи, що відповіді респондентів викликані "ступенем уваги ЗМІ".

А на думку експерта Анни Кокорєвої, відмінності в результатах пояснюються використанням різних методик опитування, пише "Независимая газета".

Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів