Преса: як Тетчер хотіла дружби з СРСР

Тетчер Копирайт изображения Getty Images
Image caption Михайло Горбачов та Маргарет Тетчер досягли взаєморозуміння

Політичні прогнози на 2017 рік, видворення російських дипломатів з США і таємні наміри Маргарет Тетчер вступити у союз з СРСР - у фокусі англомовної преси 30 грудня.

Що рік 2017 нам віщує?

Прогноз важливих політичних та економічних подій на наступний рік пропонує Financial Times.

Бізнес-видання публікує добірку відповідей експертів та авторів своїх матеріалів на питання, які хвилюють світову спільноту.

Так, коментуючи перспективу перемоги лідерки французької ультраправої партії "Національний фронт" Марін Ле Пен на майбутніх президентських виборах, автори зазначають, що цього не станеться, хоча і не виключають такої можливості.

"Перемога Ле Пен малоймовірна з однієї причини - вона виступає за повернення до франка, а для країни таких заощадливих людей - це надто ризиковано", - цитує газета голову паризького бюро Анну Сільвейн Шассані.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Журналісти прогнозують, що Марін Ле Пен не стане президентом Франції

У Financial Times вважають, що на майбутніх виборах у Німеччині канцлер Ангела Меркель переможе.

"Попри жахливий напад на різдвяний ярмарок, виборці приборкають свої сумніви", - видання цитує свого берлінського кореспондента Стефана Вагстела.

Стосовно "брекзиту" видання прогнозує, що влада країни запустить статтю 50 угоди про ЄС, що передбачає вихід країни з союзу.

Причина - надзвичайний політичний тиск на британського прем'єра Терезу Мей.

Щодо США у Financial Times кажуть, що новообраний президент Дональд Трамп таки дотримається обіцянки "звести стіну" на кордоні з Мексикою.

Копирайт изображения AFP
Image caption Ісламську Державу 2017-го побороти не вдасться, вважають журналісти

Адже надто багато шуму він створив навколо цієї ідеї. Проте вона буде скоріше символічною.

"Розраховуйте, що кордон доповнить щось символічне, адже його третина вже у певному сенсі схожа на бар'єр", - цитує видання свого кореспондента Джуд Вебер.

Щодо ситуації з релігійним екстремізмом на Близькому Сході та, зокрема, угрупованням "Ісламська держава" ("ІД"), газета каже, що міжнародній спільноті не вдасться завдати йму поразки у 2017 році.

Натомість ІД розпадеться на дрібні місцеві осередки, які організовуватимуть "міжнародні терористичні атаки". Про них не вдасться забути і у 2018 році, підсумовує видання.

Обама "показав зуби"

У Білому домі з відповіддю на імовірне втручання російських хакерів у хід американських перегонів однозначно забарилися.

Проте краще пізно, ніж ніколи. Так New York Times коментує рішення президента США Барака Обами ввести додаткові санкції проти Москви та видворити 35 російських дипломатів з країни.

Таким кроком Обама "показав зуби", і це лише підкреслює жорсткість американської позиції щодо дій Росії.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Барак Обама за місяць до закінчення повноважень вислав зі США 35 російських дипломатів

Проте ефективність таких дій - "під питанням", зазначає видання. Як довела практика, два роки антиросійських санкцій через анексію Криму не дали бажаного результату щодо очільника Кремля Володимира Путіна.

Окрім цього, невдовзі на зміну Бараку Обамі прийде Дональд Трамп, який вже ставив під сумнів результати розслідування ЦРУ щодо можливих дій російських хакерів.

Колеги ж мільярдера по Республіканській партії вважають санкції доречними, а деякі сенатори навіть хочуть їх посилити.

"Невдовзі Трампу доведеться вирішити, кого він підтримує: демократичних союзників з урядового кварталу Вашингтону чи свого авторитарного товариша з Кремля", - підсумовує New York Times.

Провал США у Сирії

Успіх Росії у Сирії підриває позиції Заходу. Таку думку висловлює у своїй статті у Daily Telegraph колишній посол Великої Британії у Росії Тоні Брентон.

Дипломат коментує чергове оголошення перемир'я у Сирії, про яке повідомив Володимир Путін.

Видання звертає увагу, що серед сторін, які долучилися до укладання цієї угоди, немає США.

Копирайт изображения AFP
Image caption Росія проводила масштабні військові дії у Сирії за допомогою авіації

І наслідки можуть бути "радикальними", вважає він.

"Якщо режим припинення вогню триватиме, тоді на знайому картину глобальної політики чекатиме ще один шок", - каже пан Брентон.

Він додає, що домінуюча роль США у світі, що склалась після завершення Холодної війни, поступово послаблювався. Проте цей процес був контрольованим.

"Зараз же на нас може чекати зовсім інший світ", - каже автор.

Він вважає, що через відсутність заяв Вашингтону на домінування у такому важливому регіоні, як Близький Схід, на зміну йому прийде інша сила. Нею може виявитися Росія.

"Якщо режим припинення вогню триватиме, вона (Росія. - Ред.) безумовно зрозуміє, що мають бути й інші місця, у яких ослаблений Захід можна буде навчити слухатися", - каже дипломат.

Та ключовим моментом є те, що чи не єдиним шляхом завоювати справжню довіру є готовність до застосування сили, підсумовує пан Брентон.

Що непокоїло "залізну леді"

Однією з головних тем у британській пресі стало оприлюднення документів з національного архіву Великої Британії за 1989-90 роки.

У них йдеться про наміри 71-го прем'єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер створити союз з СРСР, щоб протистояти домінуванню об'єднаної Німеччини на континенті.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Маргарет Тетчер нібито дуже не любила Німеччину

Independent каже, що відносини пані Тетчер з керівництвом ФРН були настільки поганими, що її необхідно було "змушувати" зробити позитивну заяву під час розмови з представниками ФРН з нагоди об'єднання Німеччини у жовтні 1990 року.

"Головне - вжити слова "друг, союзник та партнер" (якщо ви можете це пережити)", - видання цитує радника пані Тетчер з зовнішньополітичних питань Чарльза Пауела.

У документах йдеться і про те, що "вороже" ставлення було настільки сильним, що це змусило перейматися і США.

Видання цитує британського дипломата Ендрю Вуда, який казав, що тодішній президент США Джордж Буш боявся зближення Лондона з Москвою.

З національного архіву стало відомо і про "незвичайно теплий та дружній" лист Михайла Горбачова до пані Тетчер у відповідь на її відставку.

У ньому радянський лідер висловив "залізній леді" подяку за "взаєморозуміння", якого їм вдалося досягти під час співпраці.

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, Служба моніторингу ВВС.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему