ЗМІ: чи буде нове перезавантаження між США і РФ?

брекзит Копирайт изображения PA
Image caption "Брекзит" став чи не найбільшим політичним сюрпризом року.

Перспективи лібералізму у 2017 році, "катастрофічні" події 2016 року та можливе "перезавантаження" відносин між Росією та США - у фокусі англомовної преси 31 грудня.

Майбутнє лібералізму

Рік, що минає, був невдалим для лібералів та попри всі труднощі, з якими їм довелося стикнутися, послідовники ліберальних цінностей не мають відчувати себе переможеними. Таку думку висловлює Economist у статті, що присвячена підсумкам 2016 року.

"На тлі того, як глобалізація стала чимось образливим, націоналізм та, навіть, авторитаризм почали процвітати", - каже видання про 2016 рік.

Видання згадує про репресії, які слідували за невдалою спробою перевороту у Туреччині, обрання президентом Філліпін людини, яка "відправляла загони смерті", Росію, яка "хакнула західну демократію", "брекзит" і обрання президентом США Дональда Трампа.

Перед лицем такого довгого переліку, лібералам просто урвався терпець, пише Economist. Дехто заявив про кінець епохи лібералізму, а дехто розгледів у цих подіях загрозу демократії. Та видання переконане, що 2016 рік не змінив того, що ця філософія найкраще підходить для загального процвітання, а її послідовникам варто продовжувати проповідувати її постулати.

"Ця газета переконана в тому, що "брекзит" та президентство Трампа, імовірно, дорого коштуватимуть та матимуть шкідливі наслідки", - пише видання та висловлює занепокоєння посиленням націоналізму та загального невдоволення.

Economist додає, що 2016 рік продемонстрував потребу у змінах, але саме ліберали мають здатність винаходити нові речі.

2016 - рік-катастрофа?

Копирайт изображения Getty Images

2016 рік став роком, хід якого визначили виборці, пише Daily Telegraph. Газета додає, що небагато хто здогадувався про те, що Британія таки проголосує за вихід з ЄС, а американці оберуть своїм президентом Дональда Трампа.

"Це був жахливий рік для організацій, що проводять соціологічні опитування та досить хвилюючий та надзвичайний для багатьох виборців", - пише видання.

Газета зазначає, що у новому році на світ чекають нові лідери та старі проблеми.

"Ці проблеми приголомшили західний політичний естеблішмент", - пише Daily Telegraph.

Видання згадує, що у спробі "умиротворити" євроскептиків, колишній британський прем'єр-міністр Девід Кемерон оглосив референдум, який призвів до "брекзиту".

Перемога Дональда Трампа на американських президентських виборах символізує несприйняття тих змін, над якими працювали ліберали протягом восьми років, зазначає газета.

А тепер, перед новообраним президентом опинилася справа щодо можливого втручання російських хакерів у хід перегонів. Видворенням російських дипломатів с країни, чинний президент Барак Обама "намагається перетворити скандал на міжнародну кризу" та "зв'язати ним руки" своєму наступникові, додає Daily Telegraph.

Та якими б не були розбіжності світових лідерів, їм доведеться об'єднатися. І вони матимуть зробити це заради перемоги у боротьбі з тероризмом, пише газета.

"Складним завданням наступного року буде, як і завжди, віднайти баланс між свободою та безпекою", - підсумовує видання.

Москва-Вашингтон: перезавантаження?

Росія прагне "перезавантаження" відносин з США. Так Independent трактує реакцію президента РФ Володимира Путіна на видворення 35 російських дипломатів зі США у відповідь на звинувачення у хакерських атаках на американські партії.

"Це найбільш чіткий за всі часи сигнал того, що Росія прагне перезавантаження відносин з США, сигнал того, що вона хоче зближення з новим, недосвідченим, та вочевидь дружнім до Росії, президентом Трампом", - пише видання у своїй редакційній статті.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Президент Росії Володимир Путін відмовився висилати американських дипломатів у відповідь на такий крок США.

Independent додає, що на це у Москви є "раціональні" причини. Першою причиною є американські санкції, які завдають збитків російській економіці. А другою видання називає бажання Росії "вщент зруйнувати" довготривале партнерство між Європою та США.

"І зараз для цього з'явилася чудова нагода", - пише Independent.

Видання зазначає, що наразі Європа зосереджена на внутрішніх проблемах, а сам Трамп дав зрозуміти, що зацікавлений у "покращенні відносин" з Росією, навіть за рахунок військової підритмки Європі. Вигідним для Кремля виявилося і призначення на посаду Держсекретаря США Рекса Тіллерсона - людини, яка знайома Путіну.

Наразі ж залишилось чекати на перші кроки нової американської адміністрації. Тож новому господарю Білого дому варто готуватися до зустрічі з очільником Кремля, та не забувати про обережність, підсумовує Independent.

Трамп тікає від реальності?

Копирайт изображения Getty Images

Дональд Трамп відмовляється дивитися в очі реальності, коли йдеться про відносини з Росією. Під таким заголовком Washington Post публікує редакційну статтю, у якій коментує ставлення новообраного американського президента до імовірного втручання російських хакерів у хід президентських перегонів у США.

Газета згадує його слова про те, що "настав час рухатися далі".

"Ні, пане Трамп, час рухатися далі не настав", - не погоджується видання.

Washington Post наполягає на тому, що американські спецслужби чудово розуміють, що відбувається, зокрема щодо "нахабної та безпрецедентної" спроби Росії змінити хід президентських виборів.

"Відмова сприймати це лише поглиблює запитання, на які і досі немає відповіді, щодо його (Дональда Трампа. - Ред.) колишніх зв'язків з Росією та планів співпрацювати з Володимиром Путіним", - зазначає газета.

Сам же Путін, у свою чергу, "з нетерпінням" чекає на ту мить, коли Трамп стане президентом США.

Та для будь-якого американського лідера, спроба підірвати американську демократію не мала б виправдання, додає видання.

"Можливо пан Трамп і щирий у своєму бажанні покращити відносини з Росією та він блаженний у відсутності занепокоєння щодо причин погіршення цих відносин, у тому числі і щодо того, що Росія спровокувала збройне повстання в Україні, захопила Крим, намагається розділити Європу та чинить тиск на демократію та права людини вдома", - пише Washington Post.

Насамкінець, видання додає, що якими б не були причини "дивної поведінки" Дональда Трампа на фоні "чіткої загрози з боку Росії", їх навряд чи вдасться легко пояснити.

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, ВВС Моніторинг

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів