Про що попередив Обама - огляд преси

Барак Обама Копирайт изображения Getty Images
Image caption Барак Обама виголосив прощальну промову

Прощальна промова Обами і можливі мотиви Росії для втручання в американські вибори - в огляді міжнародної преси.

Обама: "демократія в облозі"

Прощальна промова американського президента Барака Обама в рідному Чикаго не залишила байдужими британські газети.

"Президент сподівається на людей, а не на Дональда Трампа, що ті стануть "охоронцями нашої демократії", - пише Daily Telegraph.

На думку газети, основне послання промови полягає в занепокоєнні станом американської демократії і заклику турбуватися про неї. Це є завуальованим "докором розкільній риториці передвиборчої кампанії Дональда Трампа, яка включала нападки на мусульман, інвалідів, жінок та мігрантів".

Guardian також звертає увагу на слова пана Обами про те, що аби подолати дискримінацію недостатньо законів, "повинні змінитися серця".

"Хоча протягом більшої частини останніх восьми років здавалося, що ця ніч буде радісною і ностальгічною, вона пройшла на серйозній ноті і була повна знаків і попереджень про те, що демократія в облозі", - пише видання.

Хоча Обама не згадував Трампа в своїй промові цього вечора, в ній містилася купа відсилок до нього, пише Daily Mail.

Особливо коли, на радість публіці, президент зауважив, що "наука і розум мають значення" і розкритикував "дискримінацію проти американських мусульман". Газета помітила, що Обама лише коротко підсумував успіхи своєї адміністрації, а основну увагу приділив "суспільним проблемам, які країні ще доведеться вирішувати".

Як підсумував Daily Telegraph, "на відміну від Річарда Ніксона, Біла Клінтона та багатьох інших до нього, це президент, чия репутація не була затьмарена скандалами".

Мотиви Москви і Трампа

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Американські спецслужби вважають, що Кремль міг допомогти Дональду Трампу стати президентом США

Розвідки країн Західної Європи та США поділяють думку про втручання Росії у перебіг президентської кампанії в США у 2016 році, але їхні погляди на мотиви Москви розбігаються, пише Newsweek.

Американські спецслужби вважають, що заходи, здійснені Росією і санкціоновані, на їхню думку, безпосередньо Володимиром Путіним, мали допомогти Дональду Трампу стати президентом США.

Втім, на думку західноєропейської розвідки, більш значною метою операції Кремля було "завдання шкоди НАТО з тим, аби знизити можливість союзників втручатися у внутрішні справи Росії і здатність відповідати на військові кампанії або кібератаки Кремля на сусідні країни", пише Newsweek.

За словами видання, для багатьох країн Заходу стало шоком те що, Дональд Трамп був достатньо інформований про зусилля Кремля американськими спецслужбами, але просто ігнорував або заперечував цю інформацію.

"Можливо, вперше з часів Другої світової війни країни Західної Європи побоюються, що обрання Трампа в Америці може спричинити події, які поставлять під загрозу їхню національну безпеку і завдадуть непоправної шкоди союзам, завдяки яким континент почувався в безпеці протягом десятиліть", - резюмує видання.

Санкції як козир США

Москві не варто легковажно ставитися до внесеного до Конгресу США проекту "всеохоплюючих" антиросійських санкцій, вважає директор російського Центру аналізу стратегій і технологій Руслан Пухов. Як пише "Независимая газета", за його прогнозом, нові обмеження можуть виявитися найбільш чутливими для імпорту Росією сучасних технологій, наприклад, з Ізраїлю або Південної Кореї, а також торкнутися експорту російської військової техніки та проектів співпраці в сфері подвійних технологій.

"Правда, всі, хто боявся американців, вже "відскочили" від військово-технічного співробітництва з Росією ще в 2014 році. А індійці або китайці, швидше за все, продовжать закупівлі нашої техніки", - вважає пан Пухов.

Значний пакет нових санкцій стане для початку додатковим фактором на переговорах обраного президента Дональда Трампа з Росією, вважає директор Центру міжнародної безпеки ІМЕМВ РАН Олексій Арбатов. На його думку, пан Трамп навряд чи відразу підпише новий законопроект в разі його затвердження в Конгресі.

На думку газети, Дональд Трамп теоретично може накласти вето на закон про нові антиросійські санкції. Але в цілому його доля залежатиме від результатів переговорів Трампа з Володимиром Путіним.

"А поки що внесений законопроект - це сильний козир в руках Трампа на майбутніх переговорах з Росією", - підсумовує видання.

Вакансія для президента

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Коли Барак Обама втратить місце роботи, на нього вже чекатиме вакансія в музичному світі, пише Independent.

За 10 днів, коли Барак Обама втратить місце роботи, на нього вже чекатиме вакансія в музичному світі, пише Independent.

Про це вже потурбувався популярний сервіс онлайн стрімінгу аудіозаписів Spotify, який днями розмістив оголошення про пошук "президента плейлистів".

Хоча в цьому випадку не згадується президент Обама, висунуті вимоги доволі чітко вказують на нього, пише газета.

"Кандидат повинен мати щонайменше 8-річний досвід керування високоповажною країною" і "вміти обґрунтовувати ідеї нових плейлистів як для гри в баскетбол з друзями, так і для розігріву перед зверненням до нації щодо пакету законів про охорону здоров'я, яке носить твоє ім'я", йдеться у оголошенні.

Кандидат також повинен мати добрі стосунки із акторами та музикантами.

Хоча президент досі офіційно не відреагував на пропозицію, він вже має досвід створення плейлистів для стрімінг-сайтів.

Наприклад, у 2015 році він підібрав літній плейлист, до якого зокрема увійшли треки Жанель Моне, Едварда Шарпа і Ніни Сімон.

Огляд преси підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС.

Також на цю тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів