США як "найкращий ворог Європи" - ЗМІ

прапори США та ЄС Копирайт изображения AFP

Європа наодинці з усім світом, медійна облога французького кандидата в президенти та пусті полиці в Британії - теми огляду західної преси.

Нерішучий Брюссель

Європа досі не наважується недвозначно засудити дії Дональда Трампа, пише французька Monde.

Напередодні саміту ЄС у Валетті об'єднаний континент постав перед ризиком "бути ослабленим та ізольованим як ніколи" через зміни в американській політиці, вважає газета.

На її думку, Європа виявилася не готовою до "дипломатії твітів" і розвороту США "на 180 градусів".

"Париж і Берлін підтримують жорстку позицію (ЄС щодо дій глави Білого дому - Ред), але інші не бажають втручатися в полеміку з Трампом через страх спровокувати реакцію з його боку", - цитує видання неназваного європейського дипломата.

І справді, наголошує Monde, як можна говорити одним голосом, коли деякі європейські лідери, наприклад угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан, вітають "антимігрантський" указ Трампа, тоді як Ангела Меркель і Франсуа Олланд засудили його.

На думку газети, на тлі нерішучості об'єднаної Європи "першим справжнім тестом" для неї стане призначення посла США в ЄС.

Імовірний кандидат на цю посаду Тед Маллок в одному з інтерв'ю порівняв Євросоюз із Радянським Союзом і віщував зникнення євро.

"Як відреагує Брюссель, якщо його таки призначать і він продовжить робити відверто ворожі висловлювання?", - запитує Monde.

Європа наодинці

Віднині США - "найкращий ворог Європи", пише французький журналіст Ерік Ле Буше в колонці для газети Echos.

Автор підкреслює, що Вашингтон завжди вважав, що сильна Європа в його інтересах. "Тепер це не так. Для "Америки передусім" Дональда Трампа всі іншні країни є конкурентами", - зазначає він.

"Відновлення бойових дій навколо української Авдіївки, що знаходиться на лінії фронту на сході країни, очевидно є першим тестом, який Володимир Путін влаштовує ізоляціонізму Дональда Трампа. Військові керівники НАТО закликають відреагувати. Що робитиме новий американський президент перед лицем цієї першої провокації Кремля?" - запитує Ле Буше.

На його думку, після фінансової кризи 2008 року ЄС і єврозона винайшли і запровадили запобіжні бюджетні й банківські механізми, що дозволило економічно об'єднаній Європі рухатися вперед.

Нинішня геополітична ситуація змусить континент зробити те саме. І зробити дуже швидко.

"Висловлювання Дональда Трампа щодо НАТО переконали європейців взяти під контроль власне озброєння і фінанси", - пише автор.

Ле Буше називає Трампа першим американським президентом, який відверто налаштований проти Європи. І так само першим главою США, що мислить не як лідер країни, а як керівник компанії, "яким він був і яким залишається".

Автор дійшов висновку, що у Європи "не залишилось друзів і вона лишилась сам на сам з імперіями та "націоналістичними" силами, чия природа суперечить її власній".

Кандидат в облозі

Про іншу боротьбу, хоч і меншого калібру, пише Guardian. Газета зосереджується на битві кандидата у президенти Франції Франсуа Фійона "за власне політичне життя" на тлі скандалу про можливе фіктивне працевлаштування його дружини.

Копирайт изображения AFP
Image caption Фаворита президентських перегонів у Франції звинувачують у використанні службового становища в інтересах родини

Пенелопа Фійон, як стало відомо французькій пресі, отримувала гроші за роботу асистентом власного чоловіка, коли він був депутатом.

Захист кандидата в президенти досі базувався на тому, що його дружина справді виконувала роботу, яка не заборонена законом.

Але в інтерв'ю десятирічної давності Пенелопа обмовилась про те, що ніколи не працювала асистенткою. Тож Фійону, який донедавна вважався фаворитом президентських перегонів, доведеться знайти краще пояснення, вважає газета.

"Звинувачення у тому, що родина Фійона могла використовувати державні гроші для власного збагачення наносять Фійону значну шкоду, адже він позиціонує себе як незаплямованого економічного реформатора, який має намір різко скоротити державні витрати та позбутися 500 тисяч держслужбовців", - пише видання.

Ситуація для кандидата ще більше ускладнилась після того, як дія розслідування поширилася на його дітей.

Фійон стверджує, що брав їх на роботу як консультантів з юридичних питань, але виявилося, що на той час вони були студентами і не мали кваліфікації юристів.

Між тим, за даними газети Canard Enchaine, за свої консультації вони отримали 84 тисячі євро з державної скарбниці.

Дефіцит салату у Британії

Три головки салату в одні руки. З такими труднощами зіткнулися британці під час відвідування супермаркетів.

Як пише Telegraph, деякі магазини та продуктові мережі були змушені ввести обмеження на продаж салату через погану погоду в Іспанії та загалом у Середземномор'ї.

Копирайт изображения AFP
Image caption Через погану погоду у Південній Європі британські супермаркети почали обмежуваит продаж овочів

Покупці з великими труднощами знаходять на полицях салат "Айсберг", шпинат, кольорову капусту, броколі, перець, огірки й помідори.

У мережі Tesco, наприклад, на полицях висять спеціальні вказівники, де покупців просять не брати більше трьох головок салату в одні руки, щоб якомога більше людей могли купити товар.

А в мережі супермаркетів Morrisons зазначили, що також ввели обмеження, щоб зупинити представників ресторанів, які можуть виявити бажання купити значний обсяг товару для своїх клієнтів.

Тим часом британці висловлюють обурення і розпач в соціальних мережах.

Як пише Telegraph, онлайн-користувачі публікують і розповсюджують фотографії порожніх полиць в овочевих відділах.

Видання цитує твіт користувача Gina Sherpa, яка написала: "Нестачу салату по-справжньому усвідомлюєш тоді, коли платиш 1.19 фунт у Lidl за головку "Айсберга".

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC

Також на цю тему

Новини на цю ж тему