"Найгірший кошмар Фірташа" - іспанські ЗМІ

Дмитро Фірташ

Автор фото, AP

Новина про затримання українського бізнесмена Дмитра Фірташа після суду у Відні 21 лютого не залишилася поза увагою іспанської преси.

Ордер на арешт мільярдера видав суд у Барселоні, відзначають місцеві ЗМІ.

Антикорупційні органи Іспанії підозрюють пана Фірташа в керівництві угрупованням, яке може бути причетне до відмивання близько 10 мільйонів євро у Каталонії, повідомляє El Pais.

Лідер "кримінального угруповання"?

У липні минулого року місцева преса писала про затримання правоохоронцями Барселони сина колишнього мера Києва Леоніда Черновецького - Степана.

Його підозрювали в участі у "кримінальному угрупованні", яке, імовірно, займалося відмиванням коштів. Тоді затримали ще 10 підозрюваних учасників групи. Повідомляли, що ними керують українці та росіяни.

Та місяць потому Степана Черновецького звільнили - за відсутністю складу злочину. Його адвокатам вдалося довести появу на його рахунках чималої суми грошей прибутком від продажу "Правекс Банку" за 750 мільйонів євро.

Степан Чорновецький

Автор фото, Укрінформ

Підпис до фото,

Сина Степана Черновецького звільнили за відсутністю складу злочину, повідомляли ЗМІ

Наприкінці листопада, посилаючись на джерела в правоохоронних органах El Pais повідомив, що суд у Барселоні направив запит до Відня щодо екстрадиції Дмитра Фірташа за підозрою в "очолюванні угруповання з відмивання коштів з центром у Каталонії".

Йшлося про суму у 10 мільйонів євро, імовірно, отриману через відмивання грошей за рахунок операцій з нерухомістю та ресторанний бізнес, які осіли на рахунках компаній, зареєстрованих на Кіпрі та Віргінських островах.

Газета пише, що це послідовні етапи розслідування однієї справи.

"Діяльність всіх цих осіб координує Фірташ, заявляє антикорупційна прокуратура", - повідомляє видання.

Паралельні процеси

Арешту пана Фірташа передувало рішення віденського суду, який дозволив екстрадувати мільярдера до США. Там його підозрюють у хабарництві під час переговорів щодо ведення титанового бізнесу.

El Pais підкреслює, що проти Дмитра Фірташа одночасно ведуться дві різні справи у США та Іспанії.

"Йдеться про паралельний процес, хоча він і відбувається одночасно із затримання за іспанським орденом", - наголошує видання.

За словами речника Вищого суду Відня Райнхарда Хінгера, організувати екстрадицію до Іспанії було б "набагато простіше" з огляду на те, що ця країна також є членом ЄС. Проте рішення щодо цього прийматиме міністерство юстиції Австрії.

Видання ABC зазначає, що арешт за іспанським ордером наразі непокоїть українського бізнесмена більше, ніж перспектива екстрадиції до США.

"Найгірший кошмар"

Загалом, іспанські ЗМІ, які повідомляли про цю новину, описували Дмитра Фірташа як "дуже впливового олігарха" в Україні.

ABC назвала його "мільйонером з колосальною владою у своїй країні". Видання також звернуло увагу на те, що український бізнесмен був пов'язаний з першим головою президентської кампанії президента США Дональда Трампа - Полом Манафортом. Це стало, зокрема, однією з причини його відставки з цієї посади, додала ABC.

"Вчора пан Фірташ став свідком доленосного моменту", - наголошує ABC, коментуючи його затримання.

Видання припустило, що цей день став його "найгіршим кошмаром".

"Навіть у своїх найгірших кошмарах впливовий український олігарх Дмитро Фірташ не міг уявити, що відкритий процес в Іспанії призведе до його затримання в Австрії та подальшої юридичної тяганини", - каже ABC.

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, Служба моніторингу ВВС