Financial Times: блокада на Донбасі як "головний біль" Києва

блокада Копирайт изображения AFP

8 березня західна преса пише про "блокадну" дилему української влади, міжнародні наслідки нападок Дональда Трампа на ЗМІ, а також про підтримку ідей фемінізму серед молодих британців.

Дилема для Києва

Блокада торгівлі з непідконтрольними українській владі територіями Донбасу стала справжнім "головним болем" для Києва. За підрахунками Financial Times, відмова від економічних зв'язків із невизнаними республіками може коштувати Україні понад 3 мільярди доларів, а 75 тисяч українців ризикують втратити роботу.

"Серйозні наслідки", які може мати блокада, також можуть включати дефіцит антрацитового вугілля, необхідного для роботи 15 теплогенерувальних підприємств.

Окрім того, видання наводить застереження голови Нацбанку Валерії Гонтаревої: якщо блокада триватиме до кінця року, показники економічного зростання будуть вдвічі меншими, ніж очікувані 2,8%.

"Але якщо Київ спробує припинити блокаду силою, він ризикує вступити в конфлікт із власними ветеранами", - констатує Financial Times.

Та попри попередження можновладців, є й альтернативні думки.

"Один високопосадовець у сфері міжнародних фінансів вважає, що антрацитове вугілля можна відносно легко замінити імпортом. За останні роки уряд вже підвищив ціну на електрику та вугілля ближче до міжнародних ринкових показників", - пише видання.

Але наводить слідом попередження керівника авдіївського Коксохімічного заводу Муси Магомедова, який каже, що необхідність купувати вугілля за кордоном зробить українську промисловість менш конкурентоспроможною, зокрема - порівняно з росіянами.

Брати приклад із Трампа

Нападки Дональда Трампа на американські ЗМІ "підбадьорили" опонентів свободи слова по всьому світу. Про це попереджає американська Washington Post. На думку газети, це призведе до "репресій" в автократичних державах.

"Вони почули від президента те саме, що самі кажуть про "докучливих" журналістів, які викривають порушення прав людини, корупцію та фальсифікації на виборах. Заяви пана Трампа викличуть ланцюгову реакцію за кордоном і стануть сигналом, що США більше не відстоюватимуть свободу преси та висловлювань", - вважає газета.

Подібні приклади видання вже побачило у Камбоджі, Китаї та Росії. Зокрема, речник камбоджійського уряду згадав, як кількох журналістів не пустили на брифінг у Білий дім, та попередив "Радіо Вільна Азія" та "Голос Америки" про необхідність поважати владу у країні. Обидва ЗМІ вважаються критичними до прем'єра.

"Якби президентом обрали когось іншого, то ЗМІ у Камбоджі, Китаї або Росії не стали би вільними. Але США традиційно висловлювалися проти суворих заходів щодо медіа. Подекуди такі втручання були ефективними. Держсекретар Рекс Тіллерсон заявляє, що "зовнішня політика США має пропагувати наші фундаментальні цінності свободи, демократії та стабільності". Чи погоджується з цим президент?" - запитує Washington Post.

Молоді феміністи

Копирайт изображения Getty Images

Половина "міленіалів", тобто людей віком від 18 до 34 років, готові назвати себе феміністами. Причому йдеться не тільки про жінок, а й про чоловіків. Про це свідчать результати дослідження, які у Міжнародний жіночий день публікує Daily Express.

Щоправда, серед старших респондентів цей показник зменшується. У віковій групі від 45 до 54 років таких лише 23%, а від 55 до 64 років - 21%.

Найбільш цікавим є розподіл серед чоловіків. Виявляться, чим вони молодші, тим більше шансів, що вони назвуть себе феміністом. Серед молодих людей віком від 25 до 34 років їх стільки же, скільки й жінок-феміністок, наголошує видання. А коли респондентів спитали, чи вірять вони в необхідність рівності між чоловіками та жінками, 91% відповіли "так". Проти висловилися лише 5%.

"У цей Міжнародний жіночий день британське суспільство довело, що досить прогресивно мислить про гендерну рівність. Однак ми би попросили 10%, які в цю рівність не вірять, подумати ще раз", - цитує Daily Express Таню Баррон, голову організації Plan International UK, яка замовила дослідження.

Діагностика за смартфоном

Копирайт изображения Getty Images

Чи може робот поставити діагноз швидше та ефективніше, ніж лікар? Над цим зараз міркують у Великобританії, пише Daily Telegraph.

Компанія Babylon Health, яка вже має низку контрактів із британською системою охорони здоров'я, скоро запустить проект, в рамках якого пацієнти зможуть дізнатися діагноз за допомогою смартфону. Для цього навіть не потрібно відвідувати терапевта.

Експеримент буде доступний для мешканців п'яти адміністративних районів Лондона, зазначає видання.

"Пацієнти вводять свої симптоми, а штучний інтелект оцінить терміновість кожного випадку, щоб визначити: пацієнту треба піти до лікарні, аптеки чи просто відлежатися дома", - пояснює газета.

Голова компанії Алі Парса розповідає, що його система має такий об'єм знань, які фізично не вмістить людський мозок, а тести вже довели, що вона може визначити ризики захворювання не гірше, ніж лікар.

Щоправда, як наголошує Daily Telegraph, йдеться лише про діагностику. Лікуванням хвороб і надалі займатимуться самі медики.

Але на думку пана Парси, нова система значно облегшить лікарям життя і знизить навантаження, особливо в умовах обмеженого фінансування.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC