Чи стане "жорсткий брекзит" катастрофою - огляд ЗМІ

Реджеп Ердоган Копирайт изображения Getty Images

Скандал між Туреччиною та Європою, ключовий тиждень для "брекзиту", перспективи нового референдуму про незалежність Шотландії, а також враження від найтривалішого у світі авіаперельоту - теми західної преси 13 березня.

Турецько-європейський скандал

Відносини між Туреччиною та Європою знову погіршилися. Цього разу - після скандалу з Нідерландами. На думку американської New York Times, наслідки можуть бути серйозними, тим паче, що голландці цього тижня голосуватимуть на парламентських виборах.

Як нагадує газета, влада Нідерландів не дозволила приземлитися літаку з міністром закордонних Туреччини справ на борту, а ще одного міністра випроводили з країни. Посадовці збиралися агітувати місцеву діаспору підтримати ідею розширення президентських повноважень, яка є центральною темою запланованого на квітень референдуму про зміни до турецької конституції.

"Це несподівано сильна реакція з боку голландців, які зазвичай досить відкриті різним точкам зору. Але в країні триває передвиборча кампанія, в якій важливими темами є імміграція та інтеграція", - зауважує видання.

Газета наголошує, що напруга у відносинах із Туреччиною може бути вигідна ультраправим політикам у Європі. Однак використати суперечки з європейцями на свою користь може і турецький президент Реджеп Ердоган.

"Результат референдуму наразі під сумнівом, тож деякі критики президента вважають, що він штучно створює конфлікти з Європою, аби здобути підтримку турецьких націоналістів, які поки що не вирішили, чи давати добро на розширення його повноважень", - вважає New York Times.

Заклик домовлятися

"Жорсткий брекзит" може стати катастрофою для Британії. Про це попереджає Guardian напередодні розгляду у парламенті змін до законопроекту про вихід країни з Євросоюзу.

Формально заявити про початок "брекзиту" уряд може вже на цьому тижні.

Як наголошує газета, прем'єр-міністр Тереза Мей не хоче, щоб законопроект змінювали. Очікувалося, що поправки могли би дати парламенту можливість проголосувати щодо домовленостей, яких пані Мей досягне у переговорах із ЄС. На думку видання, обговорювати майбутню угоду треба.

Копирайт изображения Getty Images

"Це стосується питання щодо кордону між Північною Ірландією та її південним сусідом, ступеню обмежень на вільне пересування, а також прав британців, які живуть за кордоном, та громадян ЄС, які живуть тут. Це стосується й можливості доступу до єдиного ринку та особливостей тарифного режиму," - пояснює видання.

Газета звинувачує уряд у намаганнях виключити парламент із процесу ухвалення рішень щодо "брекзиту" та у відмові слухати критиків.

"Жорсткий брекзит залишить Велику Британії на дні G20. Чимало тих, хто голосував за "брекзит", першими відчують наслідки. Пані Мей не повинна вдавати, що це прийнятний результат. Якщо депутати вимагатимуть голосування за підсумки переговорів, вони теж зможуть на цьому наполягати", - констатує Guardian.

Знову референдум?

Шотландців може очікувати ще один референдум про вихід зі складу Великої Британії. Як прогнозує Financial Times, голосування може відбутися наприкінці 2018 року. Причина досить очевидна - "брекзит".

Копирайт изображения Getty Images

Як нагадує видання, вихід з Євросоюзу підтримали 53% виборців в Англії, тоді як у Шотландії більшість (62%) виступила за те, щоб лишитися у складі об'єднаної Європи.

"Відчуття, що неприємний спазм англійського націоналізму виштовхує Шотландію з ЄС, дозволило сепаратистському уряду вимагати повторення референдуму 2014 року", - констатує газета. Очікується, що перший міністр Нікола Стерджен озвучить деталі цього плану на з'їзді Національної партії Шотландії цього тижня.

Щоправда, на думку газети, пані Стерджен та її колегам буде не так просто переконати виборців підтримати вихід зі складу Британії. Зокрема - через економічні труднощі, адже ціна на нафту впала, а дефіцит державних витрат складає вже 9.5% ВВП. Також незрозуміло, якою буде валюта у незалежній Шотландії та на яких умовах вона зможе залишатися у ЄС.

"В цей непередбачуваний час ніхто не може бути впевнений у результаті, якщо шотландці знову підуть на дільниці. Хоча економічні показники грають проти неї, послання "взяти на себе контроль", яке зробило можливим брекзит, цілком може спрацювати і для пані Стерджен", - резюмує Financial Times.

Копирайт изображения Getty Images

Подорож тривалістю 17 годин

Як пережити найдовший у світі переліт? Оглядач Daily Mail Марк Палмер розповідає про свої враження від 17 годин у повітрі. Він став першим британським журналістом, який здійснив подібну авіаподорож зі столиці Катару Дохи до новозеландського міста Окленд.

Пану Палмеру та іншим пасажирам "Боінга-777" довелося подолати 9,031 милю та перетнути 10 часових поясів. Як пожартував автор, за цей час можна повністю передивитися всі частини "Володаря перснів" та всю трилогію "Гоббіт", та ще й залишити 55 хвилин на перерву.

"Моя стратегія не радикальна: розміститися у своєму кріслі, поїсти, подивитися фільм, пройтися кварталом (саме так я уявляю собі салон літака), почитати (я взяв з собою "Анну Кареніну", адже часу якраз вистачить на 853 сторінки), випити чогось міцного, поспати кілька годин. А потім повторити цю процедуру ще раз. І ще раз", - описує свою подорож пан Палмер.

Оглядач назвав свою подорож "дивовижним досвідом", однак не оминув увагою неприємні наслідки, які можуть спіткати тих, хто подорожує на таку далеку відстань. Серед них - серйозні порушення сну, неможливість зосередитись та навіть легка депресія.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC.

Новини на цю ж тему