Огляд ЗМІ: який паспорт найсильніший у світі?

паспорт Копирайт изображения Reuters
Image caption Найсильнішим паспортом виявився німецький

На що образилися англійські розвідники, як треба звертатися до жінок, чому росіяни залишають Лондонські фондову біржу і який паспорт найсильніший у світі - про це в огляді ЗМІ.

Шпигуни образилися

До Великої Британії докотився скандал, спричинений заявами президента США Дональда Трампа про те, що адміністрація Барака Обами нібито вдавалася до прослуховування його розмов.

Одне із найбільш утаємничених розвідувальних агентств Британії - GCHQ - виступило із заявою, в якій спростувало як "дурниці" звинувачення у причетності до прослуховування, повідомляє Guardian.

"Нещодавні заяви, зроблені у ЗМІ суддею Ендрю Наполітано про те, що GCHQ нібито попросили прослуховувати тоді ще обраного президента, - це дурниці", - цитує видання заяву спецслужби.

"Вони є абсолютно безглуздими і повинні бути проігноровані", - додали там.

Guardian нагадує, що британські розвідники вдалися до такого кроку, як реагування на повідомлення в ЗМІ, після того, як Наполітано зробив заяву американському новинному каналу Fox News.

Зокрема, що три джерела в розвідці розповіли йому про прохання адміністрації Обами до GCHQ прослуховувати Трампа, щоб "на цьому не було американських відбитків пальців".

Копирайт изображения PA
Image caption Центр урядового зв'язку Британії визнав звинувачення на свою адресу занадто важливими, щоб залишати їх без відповіді, відзначають коментатори

Згодом, розповідає Guardian, припущення Наполітано повторив прес-секретар Білого дому Шон Спайсер, "намагаючись обґрунтувати непідтверджені претензії Трампа".

Газета зазначає, що твіти очільника Білого дому про прослуховування поставили його у досить неприємну ситуацію. Навіть його колеги у партії із комітетів розвідки в Сенаті і Палаті представників підтримали позицію демократів: немає жодних свідчень, які б підтвердили обвинувачення Трампа.

Guardian також цитує коментар щодо заяв президента США члена британського парламенту від Ліберал-Демократів Тіма Фаррона. На його переконання, вплутуючи у скандал GCHQ, Трамп "поставив під загрозу життєво важливу співпрацю Великої Британії і США, аби замаскувати свій власний конфуз".

Видання розповідає, що тісна співпраця британських та американських спецслужб триває вже кілька десятиліть.

Разом зі своїми колегами з Австралії, Нової Зеландії та Канади, вони є членами розвідувального альянсу, який називається "П'ять Очей". Основи цієї організації були закладені ще у роки Другої світової війни. Альянс був настільки таємним, що навіть деякі глави держав-членів досить тривалий час не знали про його існування.

"Дівчата" чи "жінки"?

Про іншу суперечку, що розгорнулась у британських ЗМІ, розповідає Daily Mail.

Цього разу в епіцентрі виявився 73-річний депутат парламенту від Консервативної партії, сер Роджер Гейл, який назвав жінок-співробітниць свого офісу "дівчатами".

Звинувачення у сексизмі посипалися на сера Роджера під час його інтерв'ю із каналом ВВС Radio 4. Розповідаючи про своїх чотирьох співробітниць, він двічі назвав їх "дівчатами", а не жінками.

Деякі слухачі програми почали обурюватися цим у Twitter, ще коли програма йшла в ефірі.

Один з них заявив: "Це викликає відразу". Інший слухач зажадав: "Чи може хто-небудь пояснити Роджеру Гейлу, що його співробітниці - це жінки, а не дівчата".

Daily Mail зазначає, що обурливі відгуки дещо поблякли на тлі заяв самих співробітниць депутата-консерватора. Його офіс-менеджер Дебі Хілл, 47, яка працює на сера Роджера протягом 18 років, назвала таку реакцію "дивною".

"Коли він називав нас "дівчатами", я не задумувалася про це взагалі. Він завжди називав нас саме так. Мені це подобається. Ми не хотіли б, щоб нас називали "жінками". "Дівчата"- це більш неформально".

Підтвердив це й сам винуватець скандалу. "Я запитав [моїх співробітниць - ред.], що вони думають про те, що їх називають "дівчатами". Вони сказали, що їм це подобається, бо через це вони почувається молодшими".

Не побачила сексизму у словах сера Роджера й Комісія з питань рівності і прав людини.

"Це не має нічого спільного із Законом про рівність або права людини. Це жодним чином не порушує їх", - цитує коментар комісії Daily Mail.

Російські компанії йдуть з Лондонської біржі

Великі російські компанії залишають Лондонську фондову біржу, пише Financial Times. Видання зазначає, що це відбувається на тлі слабкого інтересу інвесторів, високі геополітичні ризики і несприятливий інвестиційний клімат в Росії.

Реєстрація на Лондонській фондовій біржі завжди була предметом гордості для російських компаній, розповідає Financial Times. Проте з 2014 року на неї не вийшов жоден новий російський гравець, і тільки дві компанії фігурують у преміум-списку FTSE 250.

"Ще сім років тому, коли ціни на сировинні товари були високими, а стосунки Заходу і Москви теплішими, реєстрація в Лондоні була в моді для російських компаній. Вони прагнули просувати себе як значних глобальних операторів, а їхні керівники - скористатися капіталами Лондонського Сіті", - пише газета.

Копирайт изображения AFP

Але крах світових цін на нафту і економічний спад в Росії, а також санкції Заходу проти Москви підірвали довіру до росіян і позначилися на котируваннях компаній.

От і компанія ПІК, найбільший забудовник Росії, на цьому тижні оголосила, що йде з Лондонської фондової біржі, веде далі Financial Times.

"Це вже друга російська компанія за цей рік і шоста за останні 18 місяців", - додає газета.

На прохання пояснити такий тренд, Віталій Несіс, генеральний директор російської компанії "Поліметал", яка спеціалізується на видобутку золота і срібла, заявив Financial Times: "Основними причинами є не політичні. Лондонський преміум-лістинг має свої власні правила, формальні і неформальні, і це накладає значні зобов'язання на компанії."

"Стосунки з інвесторами, корпоративне управління, необхідність дотримуватися правил сталого розвитку - для багатьох компаній, не тільки в Росії, ці зобов'язання є досить значними", - додає пан Несіс.

Financial Times зазначає, що багато російських компаній контролюються олігархами і "сім'ями", вони не готові передавати контроль акціонерам і мають стосунки із урядами, які є неприйнятними для інвесторів.

Ще раз про "безвіз"

Паспорт якої країни дає можливість відвідати найбільш країн без візи - відповідь на це питання дає Independent.

Виявляється, за даними щорічного дослідження, "найбільш зручним паспортом світу" є посвідчення особи, видане Німеччиною. Із паспортом цієї країни без віз можна відвідати 176 країн світу.

Копирайт изображения AFP
Image caption Німці можуть їздити у найбільшу кількість країн без віз - 173

Паспорт Великої Британії посів в рейтингу четверте місце, зазначає Independent. Власник такого паспорту може в'їхати без віз до 173 країн світу. Так само вільно почуватиметься і громадянин Сінгапура. Видання зазначає, що з 2013 по 2015 рік паспорт Великої Британії поділяляв першу позицію у списку разом із Німеччиною.

Найбільш "незручним" паспортом у світі рейтинг визначив афганський. А з паспортами Іраку, Пакистану, Сирії і Сомалі можна без віз відвідати лише 24 країни.

Україна у статті не згадується. Проте Independent зазначає, що "20 країн, які насолоджуються найбільшою свободою пересування у світі, розташовані у Західній Європі".

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему